Людині, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один з видів пенсії за її вибором
В Україні пенсій призначаються за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та за вислугу років. Такі види пенсій передбачені законом про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Про це розповіли у Пенсійному фонді України.
Людині, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» віку: 60, 63 або 65 років.
Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.
Для виходу на пенсію в 60 років у 2024 році необхідно мати не менше 31 року страхового стажу.
На пільгових умовах — призначається особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва. Дострокові — призначаються особам, які мають особливий статус, зокрема:
Зі зменшенням пенсійного віку — призначається учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності, за наявності страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому інвалідність встановлено). Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, у якому помер годувальник). Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.
Пенсія за вислугу років призначається до досягнення пенсійного віку окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності. Умови призначення та тривалість спеціального стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, залежать від професій/посад, на яких працювала людина, та закону, згідно з яким призначається така пенсія.
Умови призначення визначені Законами України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення». Перелік професій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років:
Умови призначення визначені Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами). Військовослужбовці мають право на пенсію за вислугу років за наявності на день звільнення зі служби встановленої вислуги на військовій службі.
Добровільну участь у пенсійному страхуванні можуть брати як застраховані, так і незастраховані особи старші 16 років. Місяці, за які роботодавець або сама особа сплатили страхові внески, зараховуються до страхового стажу. У разі якщо роботодавець не сплачував за вас страхові внески за попередні кілька місяців, то цей період до страхового стажу зараховано не буде. Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який розраховується як 22 % розміру мінімальної заробітної плати й з 1 квітня 2024 року складає 1 760 гривень (22 % х 8 тисяч гривень, де 8 тисяч гривень — розмір мінімальної заробітної плати). Сплачувати добровільні пенсійні внески за спрощеним механізмом можливо самостійно — через вебпортал електронних послуг ПФУ. Сума сплачених страхових внесків буде врахована за місяць, у якому кошти надійдуть на рахунок Фонду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.