Середньомісячний обмінний курс гривні в грудні 2024 року девальвував на 1% з огляду на збільшення попиту на валюту
У грудні 2024 року чистий попит на безготівкову іноземну валюту в Україні зріс. На ситуацію вплинуло зростання бюджетних витрат та операції бізнесу наприкінці року. Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді НБУ за січень 2025 року, опублікованому 7 січня.
"З огляду на необхідність компенсації збільшеного структурного дефіциту приватного сектору (переважно через сезонні чинники), а також з метою збереження стійкості валютного ринку, НБУ підвищив обсяги чистого продажу іноземної валюти до 5,3 млрд доларів", — зазначають у банку.
Середньомісячний обмінний курс гривні в грудні девальвував на 1% з огляду на збільшення попиту на валюту, кажуть у НБУ. Різниця між готівковим та офіційним курсами в грудні становила близько 1%.
"Для забезпечення стійкості валютного ринку та поступового сповільнення інфляції до цілі 5% НБУ в грудні підвищив облікову ставку до 13,5%", — додають в установі.
У грудні 2024 року на українському ринку праці продовжував спостерігатися значний дефіцит кадрів, що сприяло подальшому зростанню заробітних плат. Попит і пропозиція на робочу силу дещо послабилися через сезонні чинники, але тенденція до зростання зберігається.
Кількість нових вакансій і резюме в грудні зменшилася проти попередніх місяців. Це було спричинено традиційним сезонним спадом активності на ринку праці. Однак у річному вимірі обсяги вакансій і резюме зросли, що свідчить про подальше пожвавлення ринку. Попри незначне збільшення пропозиції робочої сили, дефіцит кадрів залишається суттєвим і обмежує діяльність багатьох підприємств. Особливо це стосується секторів економіки, які потребують висококваліфікованих працівників.
Заробітні плати продовжували зростати високими темпами, підкріпленими дефіцитом робочої сили. Згідно з даними Державної служби статистики України (ДССУ), у третьому кварталі 2024 року номінальні зарплати зросли на 22,3% у річному вимірі, тоді як реальні доходи працівників збільшилися на 14,2%. У багатьох галузях реальні зарплати вже перевищили показники третього кварталу 2021-го — останнього мирного року до початку повномасштабного вторгнення. За непрямими показниками, темпи зростання зарплат зберігалися і в четвертому кварталі 2024 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.