Чи чекати 43 гривень за долар вже у січні - прогноз експерта

Курс купівлі та продажу готівкового долара у банках перебуватиме в межах від 41,80 до 42,70 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — у межах від 41,90 до 42,65 гривень, вважає Олексій Козирев

Фінансовий аналітик Олексій Козирев
Фінансовий аналітик Олексій Козирев

Фінансовий аналітик Олексій Козирев визначальні чинники, що наразі впливають на курс гривні. Це повна залежність курсового тренду міжбанку від поведінки Нацбанку на торгах та дій трьох-чотирьох десятків найбільших гравців. Активне скуповування валюти населенням, яке опосередковано відкачує з валютного міжбанку значну частину ресурсів на карткові рахунки громадян та в їх гаманці у вигляді валютного нала. Значна сума гривневої надліквідності банків зосереджена у депозитних сертифікатах Нацбанку та ОВДП. Збереження досить великої частки валютних вкладів у банках України. 

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 07.01.2025
Валюта
Покупка
Продаж
usd
42.23
42.23
eur
43.88
43.88
Всі новини про гроші

“Крім того, населення продовжить активно затарюватися валютою у вигляді кешу чи собі на картки в межах лімітів, встановлених Нацбанком. Це опосередковано збільшить попит на ВКВ і на міжбанківському ринку, за моїми розрахунками, в межах щоденних $15−40 млн додатково. Та й бізнес вже остаточно увійде до робочого ритму після закінчення попереднього року, що також додасть обсягів операцій на торгах. За моїми прогнозами, щоденні обсяги угод за системою Блумберг цього тижня перебуватимуть у межах $160 млн — 250 млн грн”, - зазначає Олексій Козирев. 

На думку експерта, найактивнішими на міжбанку будуть дні з 7 до 9 січня. Для покриття дефіциту долара на міжбанку Нацбанку доведеться бути присутнім на ринку практично щодня і витратити на підтримку гривні на торгах та згладжування курсових коливань від $850 млн до $1,29 млрд. Крім того, держава ще продовжує закривати борги перед своїми контрагентами за підсумками минулого року. Відповідно, до банківської системи все ще надходить гривня. Її отримувачі продовжать цього тижня купувати валюту для розрахунків зі своїми іноземними партнерами. Це посилить тиск на курс міжбанку.

До негативних чинників, які опосередковано впливатимуть на поведінку учасників валютного ринку, аналітик відносить зростання цін на товари та послуги в Україні, що прискорилося. Це психологічно працює проти гривні, оскільки частина малого та середнього бізнесу, не говорячи вже про населення, вважають купівлю валюти варіантом страхування від інфляційних процесів у країні.

Із зовнішніх чинників, що впливають на поведінку курсу в Україні, можна виділити надходження міжнародної фінансової допомоги. У 2024 році до бюджету надійшло $41,7 млрд зовнішнього фінансування, із яких грантові кошти, що надаються на безповоротних умовах, становили близько $12,6 млрд, або 30% від загального обсягу отриманих коштів. За словами наших західних партнерів, та ж тенденція збережеться і у 2025 році. Саме тому чиновники НБУ розраховують на вихід ЗВР України найближчим часом на рівень $41−43 млрд після його нещодавньої низхідної динаміки. А зростання валютних резервів завжди позитивно впливає на позиції гривні на ринку та дає регулятору більше можливостей для маневру.

Також залишається важливою поведінка пари євро/долар на світовому ринку, що негайно позначається на курсі євро щодо гривні. Нещодавно євровалюта просіла нижче за психологічно важливий рівень у 1,03 долара за євро і зараз проходить «промацування» гравцями та світовими спекулянтами потенціалу просідання євро до рівнів близько 1,02 доларів за євро. До традиційних чинників, які впливають настрої учасників валютних торгів за умов війни, варто додати обстановку на фронтах, і навіть стан критичної та енергетичної інфраструктури України після чергових обстрілів РФ. У будь-якому разі, поки що Нацбанку знову доведеться щодня грати роль головного гравця на нашому валютному ринку, і зараз він має всі необхідні можливості для утримання ситуації на валютному ринку під повним контролем.

Прогноз курсу долара та євро на 6−10 січня

“На період із 6 до 10 січня я прогнозую коридор за парою євро/долар у межах від 1,022 до 1,036 долара за євро. Котирування долара на міжбанку, за моїм прогнозом, перебуватимуть у межах коридору від 41,95 до 42,35 гривень. Відповідно, через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня курс євро на торгах цього тижня перебуватиме в межах коридору від 42,87 до 43,87 гривень. Більшість обмінників фінкомпаній та банків виставлятимуть спред за доларом у межах від 20 до 25 копійок та за євро в межах від 20 до 40 копійок. Курс купівлі та продажу готівкового долара у банках перебуватиме в межах від 41,80 до 42,70 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — у межах від 41,90 до 42,65 гривень. Проте, з огляду на зростання попиту на валюту, частина обмінників спробують зіграти «на підвищення» аж до рівня курсу продажу долара в межах 43 гривні. Основне питання для них полягатиме в тому, як на такі спроби реагуватиме населення. Якщо громадяни почнуть скуповувати долар і за 43 гривні, то фінансисти цим негайно скористаються і закріплять цей рівень цінників. Якщо на такому рівні котирувань попит із боку покупців валюти значно знизиться, власники обмінників знову почнуть промацувати максимально можливий рівень продажу долара, щоб отримувати дохід як за рахунок підвищення цінників продажу, так і за рахунок обсягів валютообмінних операцій. Курс готівкового євро в банках перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 43,05 до 44,60 грн. В обмінниках фінкомпаній цей коридор буде вужчим — від 43,40 до 44,35 грн”, - прогнозує Олексій Козирев.

Експерт зазначає, що якщо тестування рівня продажу долара в 43 гривні пройде успішно, то власники обмінників спробують підвищити котирування і за євро до тих меж, які будуть здатні «перетравити» потенційні покупці валюти з поправкою на актуальне співвідношення пари євро/долар на зовнішніх ринках та поточний курс долара щодо гривні в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube