У Москві суд відправив журналіста WSJ під варту за шпигунство: йому загрожує 20-річний термін

Читать на русском

Звинувачення працівника ЗМІ у шпигунстві стало першим подібним випадком з часів холодної війни

Читать на русском
Еван Гершкович
Журналіста WSJ Евана Гершковича відправили за ґрати на два місяці

Звинувачення працівника ЗМІ у шпигунстві стало першим подібним випадком з часів холодної війни

Лефортовський районний суд Москви видав офіційний арешт на журналіста Евана Гершковича, який начебто шпигував у росії на користь США. Його відправили під варту на два місяці, і тепер працівнику The Wall Street Journal загрожує до 20 років в’язниці. Загалом йому інкримінують збір секретних даних про одне з підприємств російського військово-промислового комплексу.

Про арешт на два місяці повідомили у російських ЗМІ та пропагандистських виданнях. Вони також зазначили, що справа Евана Гершковича вже помічена грифом «цілком таємно». Сам журналіст не визнає своєї провини в оголошених звинуваченнях.

Після затримання працівника The Wall Street Journal у Єкатеринбурзі, російське ФСБ просило, аби його відправили під варту. Лефортовський районний суд Москви це клопотання задовольнив. До суду намагався потрапити адвокат Данило Берман, у якого навіть був ордер на захист журналіста. Проте, його туди не пустили, заявивши, що в підозрюваного вже є адвокат. Схоже, суд сам призначив йому власного адвоката.

Реакція журналістів та США

Американське видання CNN повідомило, що Білий дім зв’язався з Wall Street Journal щодо арешту Гершковича. У самому WSJ уже оприлюднили вимогу до російської влади звільнити їхнього працівника.

«The Wall Street Journal рішуче відкидає звинувачення ФСБ і вимагає негайного звільнення нашого надійного та відданого репортера Евана Гершковича. Ми солідарні з Еваном та його родиною», – говориться в заяві.

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» уже оприлюднили власну версію причини арешту журналіста. На її думку, це стало відповідд. на розслідування діяльності ПВК «Вагнера».

Що заявили в росії

Арешт журналіста прокоментували в Кремлі. За словами прес-секретар путіна Дмитра Пєскова, йому майже нічого додати до заяви ФСБ з цього приводу. Водночас, він таки додав, що наскільки йому відомо, то Евана Гершковича начебто здійснили просто на місці злочину. Щоправда, уточнювати, чи пов’язано це з уже відомими даними, чи тими, що знаходяться під грифом секретності, він не став.

Окрему заяву зробила і представниця МЗС рф Марія Захарова. За її нічим не підтвердженими даними, робота Гершковича в Єкатеринбурзі начебто ніяк не була пов’язана із журналістикою.

Коментар Захарової у Telegram
Коментар Захарової у Telegram


«На жаль, це не перший випадок, коли статус "іноземного кореспондента", журналістська віза та акредитація використовуються іноземцями в нашій країні для прикриття діяльності, яка не є журналістикою. Вже не першого відомого західника "хапають за руку», – заявила Захарова.

Варто додати, що журналіст WSJ ставив росіянам питання саме про набір у «Вагнер» та їхнє ставлення до цього. Водночас, голова цієї ПВК заявив, що нічого не знає про арешт Гершковича. Більш того, навіть про тему, над якою він працював, йому нічого не відомо.

У російському опозиційному виданні «Медіазона» редактор Сергій Смирнов вважає, що росія може брати заручників для обмінного фонду. Крім цього, це свого роду послання для західних журналістів щодо того, що їм небезпечно працювати в рф.

Перший подібний випадок з часів холодної війни

У CNN звернули увагу на те, що затримання Гершковича – доволі показовий випадок. Останній раз, коли росія звинуватила американського журналіста у шпигунстві, був ще за часів холодної війни.

Такий випадок стався у 1986 році. Тоді на території теперішньої рф затримали працівника ЗМІ Ніка Данилоффа. Він був журналістом US News and World Report. Його тримали в ізоляторі декілька тижнів, перш ніж адміністрація президента США Рональда Рейгана змогла дійти згоди з іншою стороною щодо його звільнення.

«У моєму випадку ФБР заарештувало радянську людину в Нью-Йорку за шпигунство, а потім мене заарештували росіяни», – казав тоді Данилофф.

Ці випадки пов’язані не тільки тим, що в росії заарештували саме представника ЗМІ. Справа в тому, що у США нещодавно заарештували за звинуваченнями у шпигунстві росіянина Сергія Черкасова. Його затримали буквально минулого тижня. Наразі інформації про можливі перемовини щодо обміну немає.

Подробиці затримання Евана Гершковича

Журналіста The Wall Street Journal затримали працівники російської ФСБ у місті Єкатеринбург. Проти нього швидко порушили кримінальну справу та відправили в суд клопотання щодо повноцінного арешту. Як для судової системи, рішення прийняли доволі швидко, при цьому навіть знайшовши йому адвоката, аби не допустити його власного захисника.

Місцеве видання «Вечерние ведомости» заявило, що затримання провели біля ресторану Bukowski Grill. Там журналіста схопили невідомі в цивільному одязі, які, вірогідно, були працівниками ФСБ. Місцевий активіст Ярослав Ширшиков підтвердив, що зустрічався з Гершковичем саме у вказаному ресторані, і висловив припущення щодо затримання саме журналіста. Подальші події з арештом це підвтерджують.

Нагадаємо, що російські "еліти" просять в України гарантії безпеки для себе — розвідка.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.