У Мінсоцполітики дали поради, як можна збільшити власну пенсію

У міністерстві оприлюднили рекомендації для громадян, які зараз працюють, для отримання кращої пенсії у майбутньому

Пенсіонери. Фото: Getty Images
Пенсіонери. Фото: Getty Images

У березні українцям провели індексацію пенсій. З квітня підвищать пенсії тим, хто продовжує працювати. Разом з тим є декілька інших способів отримувати більше. 

Про це пише Судово-юридична газета з посиланням на Мінсоцполітики. Зокрема, у міністерстві радять наступне:

  • Працювати офіційно — хто працює офіційно, сплачує внески, отримує стаж, накопичує пенсійні права і заробляє на пенсію.
  • Займатись професійним розвитком, проходити курси підвищення кваліфікації (або, за потреби, перекваліфікації) — адже завдяки цьому, ви зможете зростати професійно, карʼєрно, та збільшувати власний дохід.
  • Збільшувати страховий стаж — додаткові 5 років стажу дозволяють отримати до +30% до пенсії.
  • Добровільно сплачувати страхові внески — розмір добровільних внесків ви визначаєте самостійно, виходячи зі своїх фінансових можливостей.

Водночас там нагадують, що розмір пенсії напряму залежить від обсягу єдиного внеску, який щомісяця сплачується з заробітної плати. Чим більший внесок, і чим довше громадяни його сплачують, — тим вищою буде пенсія після досягнення пенсійного віку. Відповідно люди, які отримують мінімальну зарплату, можуть сподіватися на ще меншу пенсію. 

Що радили раніше

Юрист АО "Віннер Партнерс" Костянтин Скляр нагадав, що якщо в особи менше ніж 15 років стажу, то оформити пенсію буде не можливо. Вона матиме право лише на соціальну допомогу від держави. Пенсіонери можуть звернутися до Пенсійного фонду з заявою про перерахування пенсії у бік збільшення за наявності у них таких підстав. 

В Пенсійному фонді пояснили, що якщо пенсіонер після досягнення 60 років та за наявності необхідної кількості стажу вирішить продовжити працювати та відмовиться від пенсії, то під час виходу на заслужений відпочинок отримає надбавку за наднормативний стаж. При призначенні пенсії з відстроченням її розмір збільшується на:

  • 0,5% – за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку (якщо відстрочка становить до 60 місяців);
  • 0,75% – якщо людина відстрочила вихід на пенсію на понад 60 місяців.

Таким чином, пенсія за рік збільшується на 6%, за два – на 12%, а за шість – на цілих 54%. Для збільшення враховуються лише повні місяці роботи: підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу не здійснюється.

Кожен українець при розрахунку пенсії може відмовитись від періодів у роботі, коли він отримував низьку зарплату, замінивши на ті періоди, коли його дохід був вищий. У такому випадку вищий дохід фактично й складе основу для більшої пенсійної оплати. Таким чином українці можуть викинути так звані "невигідні" для розрахунку пенсії періоди роботи.

Навіть якщо ви не ФОП, працюючи на когось, ви можете самостійно сплатити ЄСВ, що значно підвищить майбутню пенсію. Платіж слід вносити щомісяця поряд із відрахуваннями з основного місця роботи. Це збільшить розрахунок вашої зарплати відносно до середньої по країні, що враховується для визначення пенсії.

Необхідний для виходу на пенсію страховий стаж щороку збільшуватиметься на 1 рік до 2028 року. І з 2028-го страховий стаж, який буде необхідний для виходу на пенсію у 60 років, становитиме не менше 35 років. Якщо для виходу на пенсію не вистачає декілька місяців чи років стажу, його можна докупити. За словами адвоката АО «Юридична компанія «АРЕС» Владислава Зайцева, існує три варіанти купівлі страхового стажу:

  • Придбати стаж наперед. У такому разі особа сплачуватиме єдиний внесок на майбутнє, тобто місяць у місяць, тим самим поступово набуваючи страховий стаж.
  • Викупити за попередні роки. Цей договір дозволяє одноразово сплатити єдиний внесок за минулі періоди, в яких особа не працювала (як найманий працівник або приватний підприємець), а відтак, і не сплачувала соцвнески.
  • Доплатити за минулі періоди, де було сплачено внески у меншому розмірі, ніж мінімальний страховий внесок. Завдяки такій доплаті можна зарахувати відповідні місяці до страхового стажу як повні, тим самим набути повний страховий стаж.

У перших двох випадках потрібно звернутися до податкової служби й укласти договір добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У третьому — заяву про доплату єдиного внеску за минулі періоди варто подати до Пенсійного фонду.

Як подати заяву на перерахунок пенсії через вебпортал ПФУ

Перерахунок пенсій — це процес перегляду розміру пенсійних виплат з метою коригування їх залежно від різних чинників. Цей процес може бути проведений автоматично або за заявою пенсіонера. Подати електронну заяву про перерахунок пенсії можна особисто через портал електронних послуг ПФУ. Подавати заяву на індивідуальний перерахунок пенсії необхідно у випадках:

  • вступу на роботу, звільнення з роботи;
  • реєстрації або зняття з обліку як фізичної особи — підприємця;
  • набуття зміни чи припинення особливого статусу; зміни місця проживання (реєстрації);
  • виїзду на постійне місце проживання за кордон;
  • поновлення виплати пенсії;
  • надання пенсіонером документів про стаж або заробіток, які не були враховані під час обчислення пенсії;
  • встановлення надбавок, підвищень, доплат;
  • втрати годувальника;
  • якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжила працювати, набула не менш як 24 місяці страхового стажу, після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше двох років.

Необхідні документи для перерахунку пенсії:

  • заява;
  • паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України;
  • трудова книжка або інші документи, що підтверджують трудову діяльність/страховий стаж до 1 січня 2004 року, у тому числі, наприклад, військовий квиток або відомості про народження дітей;
  • інші документи про стаж (у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).

Протягом 10 днів територіальний орган ПФУ, до якого звертався пенсіонер, має прийняти рішення про перерахунок пенсії. Переглянути результат перерахунку пенсії можна в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ, як це зробити дивіться за посиланням.

Віктор Ожогін з 2014 року захищає Україну

Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Герой України
Image

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube