Президент Туреччини, напевно, хоче випередити Трампа, але пропонує те саме: заморожування вступу до НАТО та демілітаризовану лінію розмежування
Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган підготував власний план заморожування російсько-української війни. Сьогодні, 18 листопада, він представить свою пропозицію на зустрічі лідерів країн G20 у Ріо-де-Жанейро (Бразилія), стверджує Bloomberg. Джерела агентства прогнозують, що Україні "важко буде прийняти" пропозицію Анкари, оскільки йдеться про поступки російському правителю Володимиру Путіну у питаннях НАТО та територіальній цілісності.
За словами співрозмовників Bloomberg, план Ердогана передбачає як мінімум на 10 років відкласти обговорення питання про вступ України до НАТО - саме як "поступку Путіну". Натомість Україну, згідно з планом, партнери забезпечуватимуть військовими постачаннями.
Окрім цього, президент Туреччини планує запропонувати створення демілітаризованої зони на сході Донбасу. Там, згідно з планом, будуть розміщені міжнародні війська, як додаткова гарантія безпеки для України.
Турецькі чиновники, з якими поговорило Bloomberg, сказали, що Україні буде "важко ухвалити" пропозицію Ердогана. Водночас співрозмовники агентства додали, що вважають такий варіант припинення вогню найреалістичнішим. В Анкарі хотіли б відкласти дискусії щодо довгострокової долі окупованих територій та зосередитись на забезпеченні стабільного припинення вогню на полях боїв.
Ердоган має надію, що йому вдасться переконати президента Зеленського взяти участь у мирних переговорах у Стамбулі, пише Bloomberg. Це тому, що за словами людей, поінформованих про його думки, він отримав розвіддані про те, що Україна нібито "може втратити набагато більше територій у найближчі кілька місяців, а то й припинити бойові дії".
На думку журналістів, посилення закликів до України про заморожування війни свідчить про те, що союзники "знов виявляють наполегливість". Вони намагаються випередити повернення Дональда Трампа до Білого дому, яке обіцяє перспективу різкого скорочення допомоги Києву з боку США. У Кремлі, швидше за все, сприймуть зростання тиску Заходу на президента Зеленського як свідчення того, що їхня стратегія стримування приносить плоди. Але перспективи на полі бою також надають Путіну стимул продовжувати боротьбу, вважають у Bloomberg.
"План перемоги" Володимира Зеленського частково складався з урахуванням приходу Дональда Трампа до влади у США. Мова йде про четвертий та п'ятий пункти - доступ західних партнерів до природних ресурсів України та заміна частини американських військ, зазначають у FT. За їх інформацією, новообраний президент Сполучених Штатів зацікавився цими пунктами.
Зараз Зеленський шукає можливість якнайшвидше зустрітися з Трампом, щоб схилити республіканця на свій бік, забезпечивши його підтримку у перемовинах з Росією. Зокрема, одна з пропозицій Зеленського, стверджує Welt – передача Трампу права вибору у майбутньому, кому можна буде інвестувати в Україну.
При цьому республіканський сенатор Марко Рубіо (штат Флорида), який має обійняти посаду держсекретаря при Трампі, назвав боротьбу України проти російських загарбників "війною, що зайшла в глухий кут", яку треба зупинити. Він зауважив, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп хоче завершення війни, але це не робить його "фанатом Путіна".
Обраний президентом США Дональд Трамп може запропонувати Україні подальші постачання зброї в обмін на заморожування війни. Стабільність на всій лінії зіткнення, за задумом американської адміністрації, забезпечуватимуть європейські війська. Процес вступу України до НАТО, як і війна, буде "заморожений", пише The Telegraph із посиланням на анонімні джерела. Це нібито один з варіантів "плану Трампа" щодо України. Але, як зазначає видання, сам Трамп ніколи докладно не пояснював, що передбачає його план.
Тим часом ЗМІ пишуть про те, що Трамп хоче скоротити допомогу Україні та посадити Київ та Москву за стіл переговорів. Однак Зеленський чітко дав зрозуміти, що змусити Україну до миру на невигідних умовах не вийде навіть у Трампа. Український лідер заявив, що у випадку з Україною примус у стилі "сядь та слухай" не працював і не спрацює.
Крім того, Зеленський неодноразово попереджав, що Україна не збирається поступатися територією в обмін на безпеку. І навіть західні ЗМІ, які промацують ситуацію та заявляють, що Україна нібито готова на територіальні поступки, зазначають, що Київ нібито згоден розглядати у цьому сценарії лише реальне запрошення до НАТО, а не абстрактні гарантії безпеки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.