У білорусі за використання рідної білоруської мови можуть заарештувати

Подібні випадки вже зафіксовані

У білорусі за використання рідної білоруської мови можуть заарештувати

Так рідна мова країни може перетворитися на заборонену через вплив проросійського диктатора.

Про ситуацію в країні, що допомагає рф, розповіли в Центрі протидії дезінформації, – передає Інформатор.

Мова – не єдине, що відокремлювало білорусів від росіян, але вона зараз навмисно втопчується в багнюку, разом із історією країни та й власне свободою її громадян. Зараз, не дивлячись на поки що діючий державний статус білоруської мови, за її використання у самій білорусі можна потрапити за ґрати. Це не просто припущення чи погроза, а реальні випадки. 

  • 12 серпня за розмову на вулиці білоруською мовою затримано краєзнавця І.Хмару.
  • У червні затримано тіктокера «lexmask», який видає відео білоруською для 58 тис. глядачів.
  • Минулого року в Мінську на 15 діб заарештували пенсіонера, на якого поскаржилися сусіди, що він «дістав усіх своєю білоруською мовою». 
  • Також минулого року кілька пенсіонерок оштрафували за читання білоруських класиків у вагоні електрички. Одну з бабусь засудили на 17 діб.


Поки залишається лише питанням часу, коли білоруську мову заборонять офіційно. Диктатор лукашенко уже не раз висловлював думку, наче білоруська – бідна мова. Він намагається всіма силами витіснити її з країни. Замінивши її російською, йому значно легше буде розповсюджувати маячню про те, що білоруси та росіяни – «адін народ».

Згідно з переписом 2019-го року, тільки 61,2% населення цієї країни вважає білоруську рідною мовою. Не виключено, що через значно більш агресивнішу політику з того часу цей показник впав значно нижче. У школах білоруську майже неможливо побачити. 

Разом із цим, через таку політику чимало незгодних з діяльність диктатора лукашенка почали використовувати білоруську мову у якості протесту. Поки це вважалося доволі безпечною формою вираження невдоволення, хоча описані вище події ставлять під сумнів навіть цю безпеку. 

Чому саме мова? Це не просто тональність звуку, який ми видаємо для спілкування. Це культура та свідомість народу. Витіснивши мову стає значно простіше підкорювати людей – як можна стверджувати про свободу білоруського народу, коли навіть мови їхньої ніде не можна почути? Як описувати культуру чи свідомість, не маючи для цього власних слів? Не маючи чи не цінуючи власної мови, не можна говорити і про власну культуру. Диктатори це розуміють, і повною мірою цим користуються. Тож не варто навіть трохи наближувати нашу долю до білоруської – цінуйте українську мову та нашу свободу. 

Нагадаємо, що діти з окупованого Скадовська зможуть продовжувати своє навчання в українських школах дистанційно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube