У Білорусі помилували співзасновника NEXTA Протасевича, заради якого садили літак у Мінську

Читать на русском

Раніше білоруського опозиціонера засудили до 8 років ув'язнення

Читать на русском
Роман Протасевич
Роман Протасевич після звільнення 22 травня

Раніше білоруського опозиціонера засудили до 8 років ув'язнення

У понеділок, 22 травня, у Білорусі помилували співзасновника та колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Для затримання опозиціонера у 2021 влада країни примусово посадила літак у Мінську, в якому знаходився Протасевич. Про це пише білоруське ЗМІ Белта.

"Буквально щойно я підписав усі відповідні документи про те, що я помилуваний. Це, звичайно, просто чудова новина", - сказав Роман Протасевич журналістам, пише Белта.

З'явилося фото Протасевича після помилування
З'явилося фото Протасевича після помилування

До слова, 3 травня Мінський обласний суд засудив опозиціонера до 8 років колонії. Його визнали винним нібито у публічних закликах до захоплення державної влади, актів тероризму, образи Лукашенка, поширення свідомо неправдивих відомостей про Білорусь та інші злочини.

Хто такий Роман Протасевич та що відомо про його затримання

Роман Протасевич - 28-річний відомий білоруський опозиціонер. З 2010-х років ходив на протести проти білоруської влади та режиму Олександра Лукашенка, декілька разів його затримували силовики, як учасника акцій чи адміністратора опозиційних сторінок в соцмережах. Протасевич бував у зоні бойових дій на Донбасі, а перед цим - на Майдані в Києві. У 2019 році Роман поїхав з Білорусі до Польщі після того, як почав помічати стеження за собою. Після початку активних протестів у Білорусі, Роман повідомив, що також вивіз до Польщі батьків, за якими також почалося стеження. 22 січня 2020 року, Протасевич попросив політичного притулку в Польщі, отримав статус політичного біженця та виконував функції головного редактора NEXTA Live.

23 травня 2021 року Роман Протасевич та його дівчина, росіянка Софія Сапега, летіли з Афін до Вільнюса. Коли судно Ryanair транзитом пролітало через повітряний простір Білорусі, білоруські диспетчерські служби повідомили, що їм надійшла загроза підірвати лайнер, і змусили його приземлитися у Мінську. В аеропорті Романа та Софію затримали та тримали у СІЗО.

Згодом Романа Протасевича перевели під домашній арешт після кількох телевізійних інтерв'ю, у яких він каявся у своїй опозиційній діяльності. Тоді білоруська опозиція та родичі Протасевича заявили, що ці заяви він зробив не добровільно.

Софію Сапегу суд у Гродно у травні 2022 року засудив до шести років позбавлення волі. А 3 травня Мінський обласний суд засудив Протасевича до восьми років позбавлення волі. Усього його звинувачували за 11 статтями УК Білорусі. Крім Романа Протасевича, тоді засудили також засновника Nexta Степана Путила і колишнього редактора Яна Рудика.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.