Перехід до затяжної війни або план «С»
Коли закінчиться війна, яка висмоктує всі людські сили та знекровлює економіку нашої країни, на жаль, точно ніхто не скаже. Можливо, вже за кілька днів усі ЗМІ передаватимуть, що російські війська повернулися на позиції 24 лютого, а можливо, необхідно налаштовуватись на тривалу виснажливу боротьбу, яка обов'язково завершиться нашою перемогою.
Чого чекати українцям — швидкого краху росії, згоди на припинення бойових дій, чи затяжної війни, подібної до Ізраїлю, з'ясовував Інформатор.
Триває третій місяць протистояння з російським агресором. Українські захисники не просто захищають свої позиції, а й знищують ворожу техніку, авіацію, склади з боєприпасами та особовий склад армії росії, що зменшився майже на 30 тисяч.
Наші герої зламали всі плани путіна, однак кінцева мета рашистів – знищення України як держави – не змінилася. Ворог намагається закріпити свої позиції на окупованих рубежах та досягти мети на східному та південному напрямках.
Тому розслаблятися, кажуть експерти, ще рано, тому що серед рашистів, окрім ненавчених і голодних новобранців, є високопрофесійні та добре оснащені підрозділи, які періодично створюють напругу та намагаються просуватися на територію України, промацуючи міць українських захисників. Та й тішити себе тим, що росія начебто відстріляла половину свого арсеналу ракет і зменшить інтенсивність обстрілів, не варто.
Так, справді, якість озброєння у рашистів дещо погіршується, оскільки нова техніка вибивається. Проте недолік якості перекривається кількістю: і важкої артилерії, і ракет у рашистів ще з часів СРСР на складах десятки тисяч одиниць. І ці радянські запаси дозволять їм упродовж якогось часу підтримувати достатній рівень тиску на наші позиції.
Політичний експерт, полковник запасу, учасник миротворчих місій в Іраку та Косово Сергій Грабський каже, що, за даними відкритих джерел, на озброєнні росії знаходиться близько 13 тисяч танків.
«Так, за цей період ми знищили понад 500 найбільш боєздатних одиниць, багато їхніх танків розукомплектовані, але це не означає, що ворог не зможе зібрати хоча б ще тисячу танків, яка також йтиме на наші території», - пояснює експерт.
Оскільки агресорам не вдалося взяти Україну ні за три дні, ні за два місяці, ні до 9 травня, як планувалося, вони змушені на ходу вигадувати нову тактику ведення війни. У тому числі шляхом залучення нового військового контингенту, розташованого як у країнах-сателітах, так і залучаючи громадян третіх держав.
«Тому ми жодним чином не можемо послаблювати нашу пильність, ми повинні бути напоготові, адже ворог продовжує проводити приховану мобілізацію та шукати всіх покидьків та терористів світу, які б стріляли у мирних людей», — каже Сергій Грабський.
Віктор Бобиренко, політичний експерт, зазначає, що на першому етапі військових дій рашисти, особливо коли були на півночі, були впевнені, що похід в Україну перетвориться на парад. Проте вже за тиждень, побачивши опір українців, окупанти стали дещо обережнішими і почали прикриватися мирним населенням.
«Вони з'їжджаються до населених пунктів і живуть у школах, будинках культури, намагаються стати військовою технікою у елеваторів, магазинів, майже у людських городах. Тобто вони ховаються за нашою інфраструктурою та житловими будинками з людьми, прикриваючись ними, як щитом», - каже Бобиренко.
Якщо раніше стратегія ведення війни росіян базувалася на їх переконанні, що вони повністю контролюють повітряний простір, а їм протистоять якісь окремі групки слабко озброєних націоналістів, то після того, як авіація рф втратила дві сотні літаків і стільки ж гелікоптерів, росія змінила тактику ведення бойових дій. Тепер вони зосередили основну активність на сході України та намагаються не заходити до зони дії нашої ППО, а також уникають прямого контакту з українськими винищувачами. Водночас вдаються до ракетно-бомбових ударів, від яких страждає цивільне населення, руйнуються будинки, обриваються життя безневинних жертв війни.
Але останнім часом однією з активних точок на військовій карті стала Сумська область, яка щодня зазнає артилерійського та ракетного обстрілу з території росії.
Військовий експерт Сергій Грабський каже, що таким чином ворог вдається до хитрощів, щоб відвернути нашу увагу і змусити розосереджувати ресурси та резерви, щоб не дати ЗСУ можливості перегрупувати свої сили в зону, де йдуть найзапекліші бої на Сході.
Проте навіть фахівці не можуть усвідомити військових цілей ворога, оскільки наступальні дії військові росії проводять досить хаотично.
«Є таке поняття як військова доцільність та політичне замовлення чи політичне рішення. Росіяни і самі це добре розуміють, оскільки під час воєнних дій побачили, що не зможуть швидко захопити Сєвєродонецьк та Лисичанськ, адже ці міста досить добре укріплені. Вони ризикують втратити у боях значну кількість своїх військ, а відновити ресурс буде дуже і дуже важко», — зазначає Сергій Грабський.
Проте вихід на адміністративні кордони Луганської області не означає завершення бойових дій. І росіяни це розуміють, готуючи так званий план «С» – перехід до затяжної війни, додає фахівець.
«Але щоб їм перейти до цього плану, необхідно показати суспільству перемогу, хоч якусь, і створити на цьому інформативний, швидше пропагандистський привід, щоб продовжувати цю війну. Мовляв, ми зробили цей прорив, тому нам необхідно продовжувати, продовжувати та продовжувати», - пояснює Сергій Грабський.
Експерти зазначають, що росіяни воюють у стилі Другої світової війни, бездумно кидаючи свої підрозділи на наші позиції та помилково вважаючи, що вони мають безмежні ресурси. Проте загалом, скільки триватиме ця війна, спрогнозувати важко.
Ми навчилися знищувати ворога на полі бою. Але треба розуміти, що кількісно противника дуже багато. Тому, на скільки вистачить росії сил, ми не знаємо. Це можуть бути місяці, а можуть бути роки. Ми вже маємо досвід 2014 року, коли думали, що події на Донбасі закінчаться швидко, але все перейшло у повномасштабну війну. Нині все залежить від підготовки необхідних підрозділів росії. Хоча вони можуть кидати в бій своїх військових і без належної підготовки з мінімальним екіпіруванням. Все залежатиме від волі політичного керівництва росії, наскільки вони будуть готові жертвувати своїми людськими ресурсами», - каже Сергій Грабський.
Експерт стверджує, що ми ще не пройшли переломний етап і не перевернули сторінку у цій війні. Але головне зараз те, що російські збройні сили виявилися нездатними до швидких проривів нашої оборони. Ворог не досяг своїх завдань, він щодня втрачає живу силу та техніку. Це наш головний успіх.
Втім, Віктор Бобиренко припускає, що деякі європейці із сумнівною позицією — Шольц, Макрон, Орбан — пропонуватимуть припинення вогню та режим перемир'я, який може затягнутися на роки.
«Але на таких умовах Україна з росією мир не підпише, бо в їхній Конституції Крим уже записаний як їхній, а в нашій – наш. Тобто, миру не буде. Ми не погодимося поступитись росії наші території. Крім цього, Зеленський орієнтований на громадську думку, яка налаштована вигнати ворога раз і назавжди. Тому президент не ухвалить таких пропозицій, а значить, бойові дії будуть продовжуватися насамперед на Півдні, оскільки їхня мета — зробити все можливе, щоб ми не змогли відбити Херсон, Бердянськ, Мелітополь», — каже фахівець.
Враховуючи, як хаотично та нескоординовано проводять наступальні дії війська Росії, намагаючись атакувати то в одному, то в іншому місці, політичні експерти припускають, що путін особисто керує ходом війни проти України.
Разом із Герасимовим кремлівський диктатор приймає оперативні та тактичні рішення на рівні полковника чи бригадного генерала у плануванні військових операцій. Без аналізу, без оцінки та прорахунку наступних дій.
«Ми пам'ятаємо, чим закінчилися подібні військові «розрахунки» з Гітлером. Я сподіваюся, і це не аналіз, а скоріш людська надія, що їх надовго не вистачить. Але ми зможемо говорити більш детально через 10-15 днів, коли побачимо, чим закінчиться битва на Донбасі. Те, що окупанти не досягли жодної стратегічної мети, це вже очевидно», - резюмує Сергій Грабський.
Експерти нагадують, війна, яку ми ведемо з росією, триває вже не перше століття, зате нам випав унікальний шанс нарешті її завершити. Наразі майже немає сумнівів, що ця боротьба буде доведена до логічного завершення. За деякими даними, які публічно озвучують спікери з Офісу президента, за місяць Збройні сили України перейдуть у великий контрнаступ. І тоді перемога однозначно буде за нами, ми нарешті звільнимо нашу країну від російського сміття.
Раніше Інформатор опублікував свій список «здобутків» путіна у війні: масові вбивства, санкції, війна, розруха, голод
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.