Наприкінці січня ціни на бензин та дизель будуть незмінними, хоча мережі які торгують в нижньому ціновому сегменті можуть збільшити ціну дизпалива на 1-,1,5 грн/л, в роздрібному сегменті ще залишається потенціал до зростання цін на автогаз в межах 1 грн/л
Одною з перших заяв Дональда Трампа під час інавгурації стало оголошення "надзвичайного стану" в американській енергетиці та обіцянки збільшити видобуток нафти в США. Хоча ці заяви поки залишаються лише заявами, їх було достатньо щоб переламати висхідний тренд на нафтовому ринку та змусити еталонні марки нафти подешевшати після кількатижневого зростання. Це зумовило зниження гуртових цін на бензин та дизель, та зупинило здорожчання цих видів палива для більшості мереж АЗС. Автогаз також почав дешевшати в гурті, хоча зберігає потенціал до зростання на АЗС.
Трамп також звернувся до ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти) та фактичного лідера картелю Саудівської Аравії з закликом знизити світові ціни на нафту, щоб таким чином закінчити війну в Україні. На це міністр економіки та планування Саудівської Аравії Фейсал Алібрагім заявив, що попит на нафту на глобальному ринку зростає, тож варто забезпечити ефективне постачання цього ресурсу для задоволення попиту.
Станом на вечір п'ятниці 24 січня порівняно з попереднім днем березневі ф’ючерси еталонної марки Brent здорожчали на $0,21 за барель або на 0,27% до $78,5 за барель, а лютневі ф’ючерси американської марки нафти West Texas Intermediate здорожчали на $0,04 за барель або на 0,05% до $74,66 за барель. За тиждень нафта марки Brent здешевшала на 2,8%, а WTI — на 4,1%
Крім ініціатив в енергетиці Трамп планує ввести загороджувальні тарифи для ЄС, а також 10% мито на імпорт товарів з Китаю. Через це трейдери занепокоєні щодо перспектив збільшення попиту на сировину з лютого. Разом з цим запаси за даними Управління енергетичної інформації США запаси сирої нафти за минулий тиждень досягли найнижчого значення з березня 2022 року що могло стримати падіння цін та сприяти їх відскоку наприкінці тижня.
За даними консалтингової компанії "Нафторинок" станом на 24 січня порівняно з 17 січня середня гуртова вартість дизелю знизилась на 62 коп./л до 47,36 грн/л. Здешевшання було зумовлене зниженням цін в ЄС. Спотова ціна дизельного пального станом на 23 січня порівняно з 15 січня в портах Північно-західної Європи знизилась та портах Середземного моря знизилась на 5,3-6,2% або на $41-47/тонна до $718-726/т і $704-722/т відповідно.
За словами директора консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна тренд на зростання цін на бензин та дизель що тривав від початку року, схоже вичерпав себе через те, що на гуртовому ринку розпочався тренд на зниження цін. Експерт каже, що ціна на бензин від початку року зросла на 1,5 грн/л, а на дизель на 2,5 грн/л, хоча потенціал для зростання бензину був 3,5 грн/л, а дизелю — 3,85 грн/л.
“Таким чином на стелах АЗС реалізувався лише фактор підвищення акцизу. Фактор зростання світових цін на нафту, що тривав на початку року був замортизований старими запасами дешевшого пального та маржею. Я не думаю, що ціна ростиме далі, всі хто хотів висловитися вже висловилися”, - зазначив Сергій Куюн.
Водночас він зауважив, що на стелах частини мереж АЗС, які торгують в низькому ціновому сегменті, таких як "БРСМ-Нафта" все ще можуть зрости ціни на дизпаливо в межах 1-1,5 грн/л, оскільки наразі маржа на цих мережах нижча за експлуатаційні витрати. На думку Куюна мережі тримають ціни, бо мають запаси дешевшого дизелю, але ці запаси можуть закінчитись.
Засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін каже, що хоча потенціал до зростання цін на бензин та дизель все ще залишається, на цьому тижні мережі візьмуть паузу, щоб оцінити подальші рухи на глобальному ринку нафти. Трейдери перестали закладати в цін майбутнє підвищення і знизили ціни в гурті, тож на думку бізнесмена, роздрібний ринок палива зараз знаходиться на плато.
“Звісно, ми розуміємо, що після виступів Трампа ще нічого не сталося. Ніхто ще не почав більше видобувати чи менше споживати. Але цього було достатньо щоб знизити ціну на Brent на 2 долари за барель. Можливо будуть нові заяви чи конкретні домовленості, що штовхатимуть ціни донизу”, - каже Дмитро Льоушкін.
Таким чином на цьому тижні ціни на бензин та дизель будуть незмінними, хоча мережі які торгують в нижньому ціновому сегменті можуть збільшити ціну дизпалива на 1-,1,5 грн/л.
За даними "Нафторинку" протягом 1-22 січня імпорт пропан-бутану в Україну склав 30,4 тис. тонн або 1,4 тис. тонн на добу, що на 40% менше ніж у грудні 2024 року. На надходження через порти Дунаю припало 55% всього обсягу імпорту за середньою ціною $716/т (від 53 400 грн/т з податками), а автогаз, що був доставлений наземним транспортом продавався на кордоні за середньою ціною $750/т (54 900 грн/т з податками). Середня ціна пропозицій трейдерів всередині країни протягом 23-24 січня знизилась на 148 грн/тонна до 57 447 грн/тонна на умовах самовивозу.
На АЗС на минулому тижні газ продовжував дорожчати. АЗС VST, «БРСМ-Нафта», Chipo та частина локальних мереж збільшували ціну цього виду пального на своїх АЗС. Станом на 24 січня порівняно з 17 січня середня ціна пропан-бутану на АЗС зросла на 26 коп./л до 36,76 грн/л.
За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубана, на минулому тижні зупинилося зростання цін на автогаз в гурті, що наприкінці тижня обернулося зниженням цін. Тож на цьому тижні можливе подальше зниження гуртових цін на 1-1,5 тис. грн/тонна.
“Це пов'язано з низьким рівнем споживання та зниженням гуртових цін в Європі. Через просідання гуртових цін зростання цін на автогаз на АЗС сповільнить зростання”, - каже Михайло Шубан.
За його словами в роздрібному сегменті ще залишається потенціал до зростання цін в межах 1 грн/л.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.