Павел Коваль застерігає, що визнання російських претензій на українські території стане катастрофою для всієї Центральної Європи
Польський політик Павел Коваль висловив занепокоєння щодо потенційних поступок адміністрації Дональда Трампа перед Росією у питанні територіальних претензій до України. На його думку, такі кроки не лише зруйнували б норми міжнародного права, але й створили б небезпечний прецедент для країн Центральної Європи. Визнання окупованих територій, таких як Крим чи Донбас, як російських, він визначає як перетин "червоної лінії", що матиме критичні наслідки для Польщі та її союзників.
В інтервʼю Financial Times Коваль заявив про серйозні загрози для регіональної безпеки, якщо США вирішать піти на компроміси з Росією в ході переговорів. Напередодні свого візиту до Вашингтона він мав намір обговорити це питання з представниками Конгресу США та спеціальним представником президента з питань України Кітом Келлогом. Політик наголосив, що будь-яке визнання права Росії на українські території стане неприпустимим кроком.
Коваль підкреслив небезпеку, яку становить потенційне розширення сфер впливу імперської політики Росії. Він також акцентував увагу на ключовій різниці між тимчасовим припиненням бойових дій і фактичним визнанням російського контролю над окупованими територіями. Нагадавши історичний контекст, Коваль зазначив, що Росія після розпаду СРСР офіційно визнала кордони України відповідно до норм міжнародного права.
Польський політик висловив занепокоєння, що адміністрація Трампа, можливо, відходить від жорсткої позиції щодо Росії. Водночас він сподівається, що США продовжать підтримувати Україну, гарантуючи їй безпеку та можливість залучення американських інвестицій для відбудови країни.
Коваль критикує концепцію "коаліції охочих", яка передбачає поступове формування домовленостей щодо підтримки України. На його думку, зараз необхідно концентруватись на негайних діях. Він наголосив на важливості врахування безпеки всієї Центральної Європи при вирішенні українського питання.
При цьому він погодився з позицією прем’єра Дональда Туска щодо необхідності продовження політичної та логістичної допомоги Україні. Водночас Коваль виступив проти ініціативи військового втручання Польщі на даному етапі, щоб не допустити послаблення національних збройних сил.
Раніше 1 квітня Росія звинуватила Україну у порушенні мораторію на удари по обʼєктах інфраструктури. Голова МЗС РФ Лавров заявив, що російська сторона підготувала та передала раднику Трампа з нацбезпеки Майку Волцу список нібито порушень з боку України мораторію на удари по енергооб'єктах під час перемир'я.
А Володимир Зеленський заявив, що Путіну байдуже на дипломатію. Про це свідчать географія та жорстокість щоденних ударів по Україні з боку РФ. Саме так держава-агресор реагує на пропозицію США про перемир'я.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Росії не вийде довго тягнути з перемир'ям в Україні. За його словами, американський Конгрес вже почав працювати над законопроєктом про посилення санкцій щодо Росії, яким збираються тиснути на Кремль.