Зарахування дітей до школи визначається наказом МОН
Всі діти мають право на отримання освіти. Але існують правила, згідно з якими діти можуть потрапити до першого класу до тої чи іншої школи в першій черзі зарахування, або пізніше.
Про це повідомляє інформатор з посиланням на освітнього омбудсмена України.
Якими нормативними документами регламентується зарахування дітей до школи
Цю процедуру визначає "Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних навчальних закладів для здобуття повної загальної середньої освіти", затвердженого наказом МОН від 16.04.2018 № 367.
А також стаття 13 закону України "про освіту", яка гарантує право кожної дитини "набувати початкову та базову середню освіту в навчальному закладі (його філії), найбільш доступному і близькому до місця проживання". Закон також дає право обрати будь-який інший навчальний заклад за наявності там вільних місць.
Правда, це не поширюється на установи спеціалізованої освіти художнього, спортивного, військового або наукового напрямку, спеціальні школи, санаторні школи, навчально-реабілітаційні центри та школи соціальної реабілітації.
Послідовність процедур зарахування до першого класу і терміни
Не пізніше ніж за півроку до початку набору дітей органи місцевого самоврядування повинні оприлюднити список закріплених за навчальними закладами вулиць і будинків.
Не пізніше ніж за місяць до дати початку прийому заяв та документів дітей місцева влада визначає цю дату і повідомляє про це на сайтах органу управління освітою.
Навчальний заклад також не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв повідомляє про це і оприлюднить графік прийому на своєму сайті та / або на інформаційних стендах. Також школа повинна повідомити про максимально допустимому при наборі кількості дітей, а після початку прийому заяв - періодично повідомляти про кількість вільних місць.
Батьки повинні подати заяву про зарахування дитини до школи до 31 травня. Це може зробити один з них. Присутність дитини при цьому не обов'язкова.
Крім цього, до 31 травня батьки можуть подати будь-яку кількість заяв до інших навчальних закладів, не на території обслуговування, щоб претендувати на зарахування на вільні місця. Кількість таких закладів не обмежується.
Які документи дитини і коли повинні подавати батьки
В першу хвилю зараховуються до 1 класу діти, які мають право першочергового зарахування:
Якщо в школі залишаються вільні місця, після першої хвилі, за результатами жеребкування, зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування цієї школи.
Разом із заявою батьки повинні надати:
Документи, що підтверджують місце проживання дитини
Документи, що підтверджують місце проживання дитини або батьків, визначаються пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів».
Щоб підтвердити інформацію про місце проживання дитини, батьками, які подають заяву, або особами, які їх замінюють, надається один з наступних документів (на вибір батьків):
Оголошення результатів зарахування
Якщо до 01 червня включно були зараховані всі учні, список зарахованих учнів із зазначенням тільки їх прізвищ публікується виключно в навчальному закладі.
Якщо ж були зараховані тільки ті учні, які мали право на першочергове зарахування, і ще належить жеребкування на вільні місця, протягом двох робочих днів з дня зарахування дітей на інформаційному стенді навчального закладу, а також на офіційному веб-сайті навчального закладу (якщо сайту немає - на веб-сайті органу, в сфері управління якого перебуває навчальний заклад) публікується:
Коли проходить зарахування на вільні місця
Зарахування відбувається за результатами жеребкування - після 01 червня до 15 червня включно. Протягом 01-15 червня заяви про прийом не приймаються. Жеребкування відбувається з 5 по 10 червня.
Як проходить жеребкування
Жеребкування - захід публічний. На ньому можуть бути присутніми активісти та ЗМІ. Школа повинна сповістити про його проведення батьків.
Процедуру жеребкування схвалює педагогічна рада навчального закладу і стверджує директор школи. Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, виготовленого з прозорого матеріалу.
Жереби (кульки, картки, листи паперу і т.п.) повинні бути однакового розміру, кольору, ваги, форми і виготовлятися так, щоб їх зміст можна було побачити в отримання з пристрою.
Все жереби містять номери від 1 до останнього номера в списку поданих заяв на вільні місця.
Жереби з номерами від одного до кількості вільних місць надають право на зарахування, а жереб з номерами більше, ніж кількість місць, формують резервний список для можливого зарахування.
Учасникам жеребкування повідомляють, скільки дітей може бути зараховано на вільні місця і фіксують це в протоколі засідання конкурсної комісії.
Голова комісії оголошує по черзі в алфавітному порядку прізвища тих, хто включений до списку жеребкування на вільні місця.
Якщо в жеребкуванні беруть участь рідні брати і сестри: або близнюки, або погодки, яких батьки вирішили віддати до школи в один рік, тоді батьки дитини (або інша особа, на це уповноважена), тягнуть жереб стільки разів, скільки заяв подано: по одному жеребу для кожної дитини.
Після отримання останнього жереба голова або один з членів конкурсної комісії оголошує результати жеребкування.
Вони фіксуються в протоколі, який підписують усі члени конкурсної комісії. Цей протокол є підставою для видання відповідного наказу про зарахування дітей на вільні місця (пункт 7, глава 2, розділ 2 Порядку).
Як оскаржити незаконну відмову в зарахуванні
Якщо батькам неправомірно відмовили у зарахуванні до установи освіти, в тому числі якщо батьки мають зауваження до прозорості проведення жеребкування, протягом двох робочих днів вони можуть письмово оскаржити це рішення в органі, в сфері управління якого перебуває навчальний заклад.
Якщо відповідний орган встановить, що порушення були, він невідкладно повинен письмово повідомити навчальний заклад про необхідність усунення цього порушення (пункт 14 глави 1 Порядку).
Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні школам пригрозили штрафами за недотримання карантину .
Також повідомлялося, в Україні можуть заборонити користуватися смартфонами в школах .