Терміни, умови та документи: що потрібно знати батькам про похід дитини до першого класу

Зарахування дітей до школи визначається наказом МОН

Терміни, умови та документи: що потрібно знати батькам про похід дитини до першого класу

Всі діти мають право на отримання освіти. Але існують правила, згідно з якими діти можуть потрапити до першого класу до тої чи іншої школи в першій черзі зарахування, або пізніше.

Про це повідомляє інформатор з посиланням на освітнього омбудсмена України.

Якими нормативними документами регламентується зарахування дітей до школи

Цю процедуру визначає "Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних навчальних закладів для здобуття повної загальної середньої освіти", затвердженого наказом МОН від 16.04.2018 № 367.

А також стаття 13 закону України "про освіту", яка гарантує право кожної дитини "набувати початкову та базову середню освіту в навчальному закладі (його філії), найбільш доступному і близькому до місця проживання". Закон також дає право обрати будь-який інший навчальний заклад за наявності там вільних місць.

Правда, це не поширюється на установи спеціалізованої освіти художнього, спортивного, військового або наукового напрямку, спеціальні школи, санаторні школи, навчально-реабілітаційні центри та школи соціальної реабілітації.

Послідовність процедур зарахування до першого класу і терміни

Не пізніше ніж за півроку до початку набору дітей органи місцевого самоврядування повинні оприлюднити список закріплених за навчальними закладами вулиць і будинків.

Не пізніше ніж за місяць до дати початку прийому заяв та документів дітей місцева влада визначає цю дату і повідомляє про це на сайтах органу управління освітою.

Навчальний заклад також не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв повідомляє про це і оприлюднить графік прийому на своєму сайті та / або на інформаційних стендах. Також школа повинна повідомити про максимально допустимому при наборі кількості дітей, а після початку прийому заяв - періодично повідомляти про кількість вільних місць.

Батьки повинні подати заяву про зарахування дитини до школи до 31 травня. Це може зробити один з них. Присутність дитини при цьому не обов'язкова.

Крім цього, до 31 травня батьки можуть подати будь-яку кількість заяв до інших навчальних закладів, не на території обслуговування, щоб претендувати на зарахування на вільні місця. Кількість таких закладів не обмежується.

Які документи дитини і коли повинні подавати батьки

В першу хвилю зараховуються до 1 класу діти, які мають право першочергового зарахування:

  • дитина проживає на території обслуговування навчального закладу;
  • рідні брати і сестри дітей вже вчаться в цьому навчальному закладі;
  • діти співробітників цього навчального закладу;
  • діти, які є випускниками дошкільного підрозділу цього навчального закладу.

Якщо в школі залишаються вільні місця, після першої хвилі, за результатами жеребкування, зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування цієї школи.

Разом із заявою батьки повинні надати:

  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу заявника (одного з батьків або осіб, які їх замінюють);
  • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини або документ, що засвідчує особу;
  • оригінал або копію медичної довідки за формою №086-1 / о;
  • документ, що підтверджує місце проживання дитини або батьків (п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів»). Цей документ подається, якщо дитина претендує на зарахування до установи, що обслуговує її територію проживання. Якщо дитина претендує на вільні місця в іншій школі, в такому документі необхідності немає;
  • оригінал або копія висновку інклюзивного ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, якщо той має особливі освітні потреби і потребує інклюзивного класу;
  • довідка навчального закладу, на території обслуговування якого проживає дитина, про його відрахування з цього закладу або не зарахована до нього.

Документи, що підтверджують місце проживання дитини

Документи, що підтверджують місце проживання дитини або батьків, визначаються пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів».

Щоб підтвердити інформацію про місце проживання дитини, батьками, які подають заяву, або особами, які їх замінюють, надається один з наступних документів (на вибір батьків):

  • паспорт (тимчасове посвідчення) громадянина України одного з батьків дитини або законних представників;
  • довідка про реєстрацію місця проживання дитини або одного з його батьків або законних представників;
  • довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи;
  • документ, що засвідчує право власності на відповідне житло (свідоцтво про право власності, витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно, договір купівлі-продажу житла і т.п.);
  • рішення суду, яке набрало чинності, про надання особі права на вселення в житлове приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або право власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;
  • документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму / піднайму / оренди і т.п.), укладений між фізичними особами або між юридичною та фізичною особами, в тому числі по використанню кімнатою в гуртожитку;
  • довідка про проходження служби у військовій частині;
  • акт обстеження умов проживання.

Оголошення результатів зарахування

Якщо до 01 червня включно були зараховані всі учні, список зарахованих учнів із зазначенням тільки їх прізвищ публікується виключно в навчальному закладі.

Якщо ж були зараховані тільки ті учні, які мали право на першочергове зарахування, і ще належить жеребкування на вільні місця, протягом двох робочих днів з дня зарахування дітей на інформаційному стенді навчального закладу, а також на офіційному веб-сайті навчального закладу (якщо сайту немає - на веб-сайті органу, в сфері управління якого перебуває навчальний заклад) публікується:

  • список зарахованих учнів із зазначенням тільки їх прізвищ;
  • оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування;
  • інформація про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
  • наказ керівника установи освіти про створення конкурсної комісії в складі 3 чоловік для проведення жеребкування (абзац 2, пункт 2 і пункт 4 глави 1, розділу 2 Порядку).

Коли проходить зарахування на вільні місця

Зарахування відбувається за результатами жеребкування - після 01 червня до 15 червня включно. Протягом 01-15 червня заяви про прийом не приймаються. Жеребкування відбувається з 5 по 10 червня.

Як проходить жеребкування

Жеребкування - захід публічний. На ньому можуть бути присутніми активісти та ЗМІ. Школа повинна сповістити про його проведення батьків.

Процедуру жеребкування схвалює педагогічна рада навчального закладу і стверджує директор школи. Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, виготовленого з прозорого матеріалу.

Жереби (кульки, картки, листи паперу і т.п.) повинні бути однакового розміру, кольору, ваги, форми і виготовлятися так, щоб їх зміст можна було побачити в отримання з пристрою.

Все жереби містять номери від 1 до останнього номера в списку поданих заяв на вільні місця.

Жереби з номерами від одного до кількості вільних місць надають право на зарахування, а жереб з номерами більше, ніж кількість місць, формують резервний список для можливого зарахування.

Учасникам жеребкування повідомляють, скільки дітей може бути зараховано на вільні місця і фіксують це в протоколі засідання конкурсної комісії.

Голова комісії оголошує по черзі в алфавітному порядку прізвища тих, хто включений до списку жеребкування на вільні місця.

Якщо в жеребкуванні беруть участь рідні брати і сестри: або близнюки, або погодки, яких батьки вирішили віддати до школи в один рік, тоді батьки дитини (або інша особа, на це уповноважена), тягнуть жереб стільки разів, скільки заяв подано: по одному жеребу для кожної дитини.

Після отримання останнього жереба голова або один з членів конкурсної комісії оголошує результати жеребкування.

Вони фіксуються в протоколі, який підписують усі члени конкурсної комісії. Цей протокол є підставою для видання відповідного наказу про зарахування дітей на вільні місця (пункт 7, глава 2, розділ 2 Порядку).

Як оскаржити незаконну відмову в зарахуванні

Якщо батькам неправомірно відмовили у зарахуванні до установи освіти, в тому числі якщо батьки мають зауваження до прозорості проведення жеребкування, протягом двох робочих днів вони можуть письмово оскаржити це рішення в органі, в сфері управління якого перебуває навчальний заклад.

Якщо відповідний орган встановить, що порушення були, він невідкладно повинен письмово повідомити навчальний заклад про необхідність усунення цього порушення (пункт 14 глави 1 Порядку).

Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні школам пригрозили штрафами за недотримання карантину .

Також повідомлялося, в Україні можуть заборонити користуватися смартфонами в школах .

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube