У Кримінальному кодексі з’явиться пробаційний нагляд як основний вид покарання
23 серпня Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект № 9185, згідно з яким у Кримінальному кодексі України з’явиться новий вид покарання - пробаційний нагляд. Рада визначила його як основний вид кримінального покарання, замінивши на нього арешт у більш ніж 140 статей КК. Законопроект підтримали 267 народних депутатів.
Згідно з законопроектом, покарання у вигляді пробаційного нагляду передбачатиме обмеження прав та свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, з використанням наглядових та соціально-виховних заходів. Контроль за їх дотриманням покладається на уповноважені органи пробування за місцем проживання засудженого.
За одержання хабаря, заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах, порушення права на захист, завідомо незаконне затримання, шахрайство зможуть застосовувати покарання у виді пробаційного нагляду. Система такого покарання передбачає комплексний вплив на особу, яка скоїла правопорушення, без її ізоляції від суспільства, на протязі періоду від одного до п'яти років (у випадку неповнолітніх - від одного до двох років). Особа також повинна буде носити електронний засіб контролю.
Згідно із законопроектом, термін покарання у вигляді пробаційного нагляду обчислюватиметься з дня постановки засудженого на облік. При цьому у строк покарання за правилами, передбаченими статтею 72 Кримінального кодексу України, зараховується час попереднього ув'язнення під вартою або цілодобового домашнього арешту.
Потреба в впровадженні пробаційного нагляду як нового та основного типу кримінального покарання обґрунтовується тим, що в умовах воєнного стану є необхідність вдосконалити використання слідчих установ, зокрема шляхом раціонального використання місць для утримання, включаючи припинення діяльності арештних будівель, в тому числі для зберігання військовополонених. У таких обставинах обмеження свободи та арешт як форми покарання втрачають свою кримінально-правову та соціальну реалізацію, і вимагають значних фінансових витрат.
Пробаційний нагляд буде передбачений як можливе покарання за статтями:
Законом у новій редакції викладено статтю 60 КК "Арешт". Його будуть застосовувати лише до військовослужбовців.
"Покарання у виді арешту полягає в триманні засудженого військовослужбовця в умовах ізоляції на гауптвахті і встановлюється на строк від одного до шести місяців. Арешт не застосовується до вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до семи років", - зазначено в постанові.
На особу, яка засуджена до пробаційного нагляду, судові установи накладають наступні обов'язки:
Суд має право покласти на особу, яка засуджена до пробаційного нагляду, наступні обов'язки:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.