Український твір з іноземним акцентом
До Дня Незалежності України фандрайзингова платформа UNITED24 зібрала в одному відеоролику своїх найвідоміших амбасадорів. Зірки кіно, спорту, науковці, підкорювачі космосу прочитали уривок із вірша Володимира Сосюри «Любіть Україну». Вийшло дуже зворушливо та переконливо.
Де ще можна було б побачити разом актора та режисера Лієва Шрайбера, режисера Мішеля Хазанавічуса, історика Тімоті Снайдера, астронавта Скотта Келлі, актрис Іванну Сахно та Кетрін Винник, акторів Марка Стронга та Мішу Коллінза, спортсменів Андрія Шевченка та Олександра Усика? Усі ці знаменитості зібралися для того, щоб привітати українців із Днем незалежності, читаючи рядки зі знаменитого твору класика української літератури Володимира Сосюри.
Вірш «Любіть Україну» був написаний у 1944 році. Надрукований вірш був трохи згодом. Після публікації влітку 1951 року у газеті «Правда» автора вірша було звинувачено у буржуазному націоналізмі. Почалося цькування Володимира Сосюри, аналогів якого на території тодішньої УРСР важко пригадати.
Поета звинувачували у тому, що він оспівує «вічну», позачасову Україну. Не пов'язує її зі сталінськими п'ятирічками, не згадує колгоспи та радгоспи. Це при тому, що на той час Сосюра мав близько 40 поетичних збірок, а в 1948 році він став лауреатом Сталінської премії.
Вірш «Любіть Україну» було заборонено до друку. Аж до 1953 року – до смерті Сталіна – поет жив під загрозою арешту. ЦК КП(б)У навіть видало постанову, за якою поезію «Любіть Україну» треба було видалити з усіх видань віршів Володимира Сосюри чи збірників в Україні: органи цензури мали або склеїти сторінки, або ж вирізати їх.
У 1958 році заборона на публікацію вірша була знята.