Сумний антирекорд: за 2021 рік з України поїхало понад півмільйона громадян - що кажуть соціологи

Приблизно стільки ж виїжджало і за президента Януковича

Сумний антирекорд: за 2021 рік з України поїхало понад півмільйона громадян - що кажуть соціологи

Протягом десятьох місяців 2021 року Україну залишило 660 тисяч 302 особи. Це рекордний показник за останніх 11 років. Можна припустити, що українці «голосують ногами», реагуючи на політику, яку проводить влада, і залишаючи свою країну надовго або назавжди. Причому за часів президента Януковича ніколи не виїжджало за рік стільки, скільки стало емігрантами за цей рік президентства Зеленського.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на публікацію сервісом Opendatabot даних про еміграцію.

Так, згідно з інформацією сервісу, з 2010 року та протягом 4 років нашу країну в середньому залишало по півмільйона громадян щорічно. А вже після 2014-го кількість тих, хто виїжджає, помітно зменшилася. Але все ж таки залишалася на позначці у кілька десятків тисяч емігрантів щорічно.

 

миграция

Коронавірусний карантинний 2020-й рік, раптом склався з позитивним сальдо тих, хто приїхав-повернувся до України. З інших країн до нашої країни прибуло на 80 тис. людей більше, ніж виїхало за межі. А загалом з 2010 по 2020 роки з України виїхало 2,6 млн. громадян. Якщо до них додати ще й тих, хто цього року виїхав, то дані про масштаби української еміграції набудуть справді тривожного характеру. 

«З огляду на показники 2021 року, можна очікувати, що якщо у листопаді-грудні не буде масового повернення українців додому, то сукупне негативне сальдо за 11 років становитиме понад 3,3 млн осіб», - йдеться у повідомленні сервісу Opendatabot.

Чи легко кинути свій будинок, і кому це зробити простіше

При цьому соціологи та демографи зазначають, що українці, як і жителі інших країн, прагнуть знайти для себе інші можливості життя у більш благополучній країні з більш гуманними правилами економічного та соціального життя. Там, де людям комфортніше і спокійніше жити, і де немає тих загроз, які є в нинішній Україні.

 

Васютинский

«Громадян України, які залишають країну у пошуках кращого життя в інших країнах, справді стало дуже багато. Але зараз мені складно оцінити – наскільки правдивою та коректною є інформація сервісу Opendatabot, наведена в публікації. Справа в тому, що особливих передумов для настільки різкого стрибка еміграції з України наразі, як на мене, особливо немає. Ні економічних - оскільки економіка країни знаходиться приблизно в тому ж стані, як і два-три роки тому. Жодних політичних причин не бачу – оскільки перманентна політична криза у нас вже дуже давно не закінчується», - повідомив Інформатору соціопсихолог Вадим Васютинський.

На його думку, можлива причина в різкому зростанні кількості тих, хто виїхав із країни цього року, може бути лише одна. І назва їй – COVID-19, і всі пов'язані з пандемією обмеження, запроваджені у багатьох країнах світу.

«Я думаю, що показник дуже великої кількості тих, хто перетнув кордон України і не повернувся назад, сформований через свого роду кумулятивний ефект. Коли всі, хто збирався виїхати у 2020 році, і не змогли це зробити через коронавірусні обмеження, тепер все ж таки зібралися і поїхали, плюс додали свої показники до тих, хто зібрався виїхати в різні країни вже цього року. Все це дало цей еміграційний сплеск, який ми бачимо у цифрах», - підкреслив Вадим Васютинський.

Втім, на думку експертів-демографів, спираючись лише на дані про перетин кордону українцями коректно підрахувати точну кількість людей, які назовні з країни поїхали за останні роки, досить складно. Єдиним точним вимірником могло стати проведення всеукраїнського опитування – перепису населення. Ось тоді б соціологічна спільнота та демографи могли б оперувати коректними даними про актуальну чисельність населення в Україні, спираючись на точні дані.

«Востаннє такий перепис проводився понад 20 років тому. І досі на нього влада не має коштів, на жаль. Наразі наші структури статистики відстежують міграційні потоки шляхом зміни прописки громадян та фіксують кількість перетинів кордону. Але в результаті отримують цифри, які досить далекі від реальності. Тільки точні дані на підставі всеукраїнського перепису зможуть відповісти на питання про реальні масштаби еміграції з України», – повідомив Інформатору завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії Олексій Позняк.

 

Позняк

І з цієї причини керівництву України є над чим замислитися, якщо, звичайно, уряд і парламент цікавлять фактичні та актуальні дані про населення країни – без чого дуже складно проводити оперативне та стратегічне планування економічного розвитку, - підсумував Олексій Позняк.

Хто й навіщо їде з України

Але при цьому дехто покидає Україну, не маючи особливо ясного розуміння, де і як за кордоном жити. Як розповіли Інформатору в одній з київських агенцій, що організовують працевлаштування за кордоном, в останній рік кількість клієнтів, які попросили про консультацію і потім уклали договір, побільшала у кілька разів.

«До нас заходять усілякі люди, з різних верств. Заходять цілком забезпечені, вони зазвичай цікавляться тим, де простіше і швидше відкрити свій бізнес і на підставі цього оформити дозвіл на проживання в одній із країн Євросоюзу. Але значно більше стали приходити люди звичайного достатку, які збираються продати в Україні своє майно, а потім поїхати жити та працювати до іншої країни – вони розпитують про варіанти переїзду, але так, щоб у новій країні неважко було знайти роботу. Нерідко до нас заходять навіть такі, хто має намір переїхати до іншої країни, маючи із собою $6-8 тисяч», - повідомила Інформатору менеджер агентства Ірина Іваненко.

Крім того, за її словами, останні три роки з України стало виїжджати дуже багато молодих людей. Цьому сприяють сучасні міжнародні програми, за якими тривалий час можна і навчатися, і працювати у розвинених країн Заходу.

 

студенты

 «Сьогодні зросла кількість студентських поїздок для довгострокових стажувань, різноманітних програм для студентів, наприклад, Work and Travel. Є у молоді інші нові можливості для виїзду, яких раніше не було. Всі ці молоді люди за певної старанності та бажання цілком можуть отримати дозвіл на проживання в країнах Заходу і залишитися там вже після завершення програми навчання та стажування», - наголосила Ірина Іваненко.

Раніше інформатор повідомляв, що президент Зеленський на прес-марафоні оновив карту своїх обіцянок. Крім того, Україна облаштує держкордон з Росією та Білоруссю .

Нагадаємо, нелегальні мігранти з Білорусі можуть спробувати потрапити до ЄС через Україну.

Також Інформатор писав, що Україна направить гуманітарну допомогу Литві через ситуацію із мігрантами на кордоні з Білоруссю. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .  


 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube