Сухе чемпіонство. Як англійці дотисли іспанців у молодіжному Євро-2023. Висновки Інформатора

Гра швидко перетворилася на жорстку та агресивну боротьбу

Єдиний гол в матчі стався завдяки рікошету
Англійці виграли трофей вперше за 40 років

Вчора, 8 липня, на стадіоні в Батумі розгорнулася драма, якої єврофінали не бачили давно. Змагання двох потужних колективів з гри у футбол поступово перейшло у гру м’язами та емоціями.

Передматчевий розклад

До фіналу команди підходили статистично різними. Іспанія - п'ятиразовий переможець молодіжного Євро. Англія ж до гри лише двічі піднімала над головою цей кубок. Востаннє дві молодіжні команди зустрічалися ще на Євро-2011. Тоді вони зіграли внічию, забивши по голу. Цього разу на мирову ніхто не розраховував.

Коуч Англії Лі Карслі після півфіналу проти Ізраїлю (3:0) майже нічого не змінював у складі команди - тільки замість Томаса зі старту у захисті вийшов Аарон. Іспанці ж взагалі не змінюють стартову одинадцятку з моменту виходу з групи.

Невезіння англійців проти невлучності іспанців

Вже з перших хвилин ми побачили агресивну та динамічну гру. Обидві команди намагалися створювати моменти, але англійці були проворнішими. Вже на 5-й хвилині Гордон перевірив Тенаса у воротах. А за кілька хвилин Колвілл шикарним розрізним пасом через дві лінії знайшов того ж Гордона. Він відірвався від захисників і прострілював у штрафну - Гіббс-Вайт на якісь сантиметри не встиг на замикання. Перший момент від Іспанії прийшов на 12-й хвилині - Буена знайшов можливість і крутив під дальню штангу, але не влучив у ціль.

Агресивна та динамічна гра точилася з перших хвилин. Фото - УЄФА
Агресивна та динамічна гра точилася з перших хвилин. Фото УЄФА

У другій половині першого тайму гра трохи заспокоїлася, але під час кожної атаки здавалося, що м’яч от-от заскочить у ворота. Втім, іспанцям не вистачало влучності (попри перевагу у володінні та на стандартах), а на шляху англійців стояв Тенас, який під кінець тайму спокійно парирував дальній постріл все того ж Палмера.

Кінець першого тайму міг вирішувати все (запам’ятайте цю фразу, ми до неї ще повернемося). Подача зі штрафного, цього разу Колвілл був вже у карному майданчику і спритніше за всіх дістався головою до м’яча. Той після відскоку від газону дугою опускався у ворота, але влучив у хрестовину. У цей момент камери вже вихопили провокуючого іспанців Палмера - головну дійову особу наступних хвилин.

За кілька миттєвостей молодіжка Англії заробила дуже вигідний штрафний. У стінці зібралася ледь не вся збірна Іспанії та кілька їх суперників. Пробивати взявся Палмер і влучив… у Джонса. М’яч від його спини підлетів вгору та опустився під праву штангу. За тією ж траєкторією, як це мало статися після удару Колвілла. Святкувати Палмер побіг до іспанців - і щось їм розповідав, мабуть дуже непристойне. Почалася штовханина, полетіли жовті (і навіть червоні для тренерського штабу), але сам Палмер вийшов з води сухим. До речі, на нього записали асист - гол на рахунку спини Джонса. Контрпресинг підопічних Карслі дав свої плоди - Англія вийшла вперед.

Англійці святкують курйозний гол. Фото - УЄФА
Англійці святкують курйозний гол. Фото УЄФА

Іспанія намагалася відіграти. Руїс не зміг

Траффорд - єдиний голкіпер цього молодіжного Євро, хто відстояв усі матчі на нуль - міг зіпсувати таку статистику вже на початку другого тайму. Заряджена на помсту Іспанія пішла вперед і навіть забила. Після подачі Руїс опинився перший на м’ячі і головою переправив його під перекладину. Траффорд тільки торкнувся шкіряного, але був безсилий. Але, на щастя англійців, на матчі був VAR і гол скасували. На нещастя іспанців, нові правила офсайду ще не діють. Руїс забіг у положення тільки головою та частиною корпусу - за оновленими правилами, це був би чистий гол.

Денія, мабуть, дав у перерві добрячого копняка своїм гравцям, бо у другому таймі вони додали в інтенсивності. Ударів у них побільшало вдвічі, порівняно з першим таймом, та й воротарю Траффорду довелося вступати у гру частіше. Але поки Іспанія шукала помилки у грі англійців, ті продовжували натиск. І, мабуть, довели б рахунок до непристойного. Але рятував Тенас, та й просто не виходило - результативності у їх діях так і не було.

Під середину другого тайму Англія ніби втомилася від лідерства і почала дарувати моменти супернику. Руїс міг класти один за одним. Але, знову - це але. Не вистачило вдачі після навісу. Не вистачило сили на удар після обрізки Гомеса (його одразу і замінили). Оператори могли і не змінювати показ гри - у другому таймі били фактично тільки іспанці. Однак, голів так і не сталося.

Англійці змогли пройти турнір без пропущених голов. Фото - УЄФА
Англійці змогли пройти турнір без пропущених голов. Фото УЄФА

Спекотно-нервовий фінал

Кінець другого тайму міг вирішувати все. Так, ми знову на цій фразі. Найнервовіший момент, як водиться, прийшов на останніх хвилинах гри. Цього разу VAR побачив фол Колвілла, який вдарив Руїса по нозі у межах штрафної. Пенальті на 96-й! Саме Руїс підійшов до позначки. Дуель головної дійової особи молодіжки Іспанії проти воротаря молодіжки Англії, який завжди прикривав свою команду на останній лінії. Той попкорн, який ми чекали.

Руїс зробив потужний розбіг і сильно пробив у лівий нижній кут, але Траффорд витягнув! М’яч відскочив на ногу Ороса і той швидко зорієнтувався та знову потужно пробив у ворота, але і тут голкіпера англійців було не зупинити. Камельйо на другому добиванні відправів м’яча високо над воротами - разом з усіма сподіваннями "Фурії роха" на порятунок матчу.

Потужний подвійний сейв Траффорда. Фото - УЄФА
Потужний подвійний сейв Траффорда. Фото УЄФА

Знову почалися суперечки і посипалися картки для лави запасних, але все це було вже не гарним аккордом напруженої гри. Фінальний свисток... І молодіжка Англії, після шаленого тиску іспанців, забирає Кубок Європи собі. Єдиного рикошету та відважної гри Траффорда вистачило для того, щоб команда пройшла турнір всуху і тріумфувала вперше за майже сорок років.

Англійці святкують перший трофей майже за 40 років. Фото - УЄФА
Англійці святкують перший трофей майже за 40 років. Фото УЄФА

Тренери не були багатослівними на післяматчові коментарі. Іспанський фахівець Санті Денія відзначив, що пишається своїми гравцями і вони провели успішну роботу. “Ми намагалися до найостаннішої хвилини. У нас потужна команда і ми будемо продовжувати зростати з таким стилем гри”.

А от за англійців рикошет прокоментував сам Палмер: “Із голом нам пощастило, але ви самі створюєте свою вдачу.

Голкіпер Траффорд взагалі у якийсь момент передбачив майбутнє: “Вранці я кожному сказав, що відіб'ю пенальті, - так і сталося. У нас хороша команда, і ми вірили, що ніхто нам не заб'є”.

Тепер він, напевне, перестане бігати по орендах першолігових команд і знайде своє місце десь у Топ-5. Як і решта поки маловідомих представників Англії.