З 17 серпня Польщу виключили з європейського регіону Starlink Roam. Гавковський вимагає пояснень від Маска
Компанія SpaceX запровадила нові правила користування супутниковим інтернетом Starlink Roam, які з 17 серпня фактично виключають Польщу зі спільного європейського регіону послуги. Тим часом Євросоюз паралельно прискорює створення власної альтернативи Starlink, розуміючи ризики залежності від однієї американської компанії. Віцепрем'єр, міністр цифровізації Польщі Кшиштоф Гавковський назвав рішення SpaceX "скандалом" і 12 серпня направив компанії офіційний лист із вимогою пояснень. За новими правилами польські користувачі Starlink Roam зіткнуться з додатковими формальностями, яких немає у клієнтів з інших країн Європи.
Про зміни у політиці SpaceX щодо Польщі повідомляє Onet. Видання наводить слова Гавковського, який в етері "Onet Rano" пояснив суть проблеми: компанія Ілона Маска запроваджує в Європі регламенти, які ставлять Польщу у гірше становище порівняно з іншими державами континенту.
"Ідеться про те, що компанія SpaceX, яка належить Ілону Маску, змінює свої регламенти в Європі, і вони, на жаль, ставлять Польщу як державу другої категорії щодо користування поляками Starlink. На мою думку, це скандал", - сказав Кшиштоф Гавковський.
За словами міністра, з 17 серпня поляки, які користуються Starlink Roam, матимуть справу з додатковими формальностями, обов'язком повідомляти про подорожі та проходити верифікацію документів. Гавковський наголосив, що жодна з цих вимог не поширюється на десятки інших європейських країн, зокрема Чехію, Словаччину, Литву чи Німеччину.
"Не може бути так, що Польща є державою другої категорії, коли ми платимо, торгують на нашому ринку, SpaceX тут заробляє", - зазначив Кшиштоф Гавковський, попередивши, що без швидкої реакції компанії "Польща теж реагуватиме на економічному ринку".
Як зазначає Onet, віцепрем'єр не виключив, що рішення Маска могло мати особистий підтекст, пов'язаний із попередніми суперечками з польськими політиками. За даними інших польських медіа, нові тарифи передбачають, що після 30 днів перебування за межею Польщі користувачам доведеться купувати значно дорожчі пакети - від приблизно 460 до 650 злотих на місяць, тоді як абонентам з 35 інших європейських держав такі обмеження не загрожують.

Навколо мотивів рішення SpaceX досі циркулює кілька версій. Частина експертів припускає, що зміна політики може бути спробою компанії впорядкувати розподіл обладнання, адже з початку російської агресії Польща закупила і передала Києву близько 25 тисяч терміналів Starlink, відігравши ключову роль у забезпеченні звʼязку в Україні.
Гавковський, попри це, наголошує, що незалежно від причин рішення держава повинна захищати громадян від свавілля цифрових гігантів. Міністр вимагає від SpaceX конкретних юридичних підстав, якщо компанія пояснює зміни місцевими регуляторними вимогами, а не загальними формулюваннями.
Раніше Інформатор повідомляв, що Євросоюз розширює роботу над альтернативою Starlink. Тим часом, за словами Флеша, російський аналог Starlink може стати реальною проблемою для українців.