США оголосили про закінчення міжнародної місії в Іраку та часткове виведення військ

Виведення військ відбудеться у два етапи: до вересня 2025 року війська коаліції завершать місію в Іраку, але США збережуть військову присутність у країні для допомоги у боротьбі з терористами у Сирії

США, війська, Ірак
США оголосили про закінчення міжнародної місії в Іраку та виведення військ

США офіційно оголосили 27 вересня, що місія коаліції в Іраку завершиться у вересні 2025 року. При цьому у Пентагоні підкреслили, що війська США залишаться в країні в рамках "еволюції військової місії в Іраку" й місія з протидії ІДІЛ продовжиться. Станом на зараз в Іраку перебуває 2,5 тис. американських військових.

Як пише Associated Press, частину військ США все ж виведуть з Іраку. Вивидення відбуватиметься поетапно.

"Щоб було зрозуміло, Сполучені Штати не виводять всі свої війська з Іраку. Ми рухаємося до продуктивного довгострокового співробітництва в галузі безпеки, яке Сполучені Штати мають з партнерами по всьому світу", – заявив високопоставлений представник адміністрації журналістам.

США та Ірак домовилися "про двоетапний план переходу для операцій в Іраку", повідомив чиновник.

"На першому етапі ми завершимо військову місію глобальної коаліції в Іраку, Об’єднані сили спеціальних операцій "Невідворотна рішучість", і завершимо присутність коаліційних військ у певних місцях в Іраку, як це було узгоджено сторонами", - сказав чиновник. 

Цей етап розпочнеться цього місяця і завершиться до кінця вересня 2025 року.

Другий етап включає "угоду, яка дозволяє коаліції продовжувати підтримувати операції з протидії ІДІЛ в Сирії з території Іраку ... щонайменше до вересня 2026 року", додав чиновник.

"Хоча ІДІЛ ослаблений, він не знищений. ІДІЛ продовжує становити реальну загрозу, хоча й зменшену в Іраку та ширшому регіоні. Сполучені Штати, Ірак і коаліція спільно залишаються відданими перемозі над основною загрозою від ІДІЛ. Ми плануємо продовжити зосереджуватися на цьому важливому завданні в майбутньому", – сказав представник. 

Чиновник не назвав кількість військових — як американських, так і союзників по коаліції — які залишать Ірак. Раніше агентство Reuters повідомляло, що "сотні військових" покинуть країну.

Хоча це оголошення з Іраку є важливою віхою в довгій і суперечливій історії відносин США та Іраку, аналітик Норман Ріклефс зазначив, що краще описати це все ж як "скорочення", а не повне "виведення".

"Це буде залежати від обставин, щоб ми не побачили катастрофи, як у 2011 році, коли війська були повністю виведені, що створило вакуум безпеки, заповнений ІДІ", – сказав Ріклефс, генеральний директор аналітичної компанії NAMEA Group, в інтерв'ю Breaking Defense.

Ріклефс зазначив, що цього разу іракські сили "вже дуже компетентні, як ми бачимо з різкого покращення безпеки в основних містах за останні кілька років. Але загроза від відродження ІДІЛ у Сирії та сільських районах Іраку залишається високою, і Ірак, безсумнівно, продовжуватиме отримувати користь від допомоги США у боротьбі з ІДІЛ".

Іракський військовий аналітик Ахмад Аль-Шерифі погодився з Ріклефсом, що Ірак став краще підготовленим до боротьби з тероризмом, принаймні на суші, але зазначив, що повітряні активи та передові технології, як-от комплекси радіоелектронної боротьби, можуть стати проблемою.

Десятиліття операції "Невідворотна рішучість"

США увійшли в Ірак 20 березня 2003 року з метою усунення диктатора Саддама Хусейна. Після низки успішних операцій, які дозволили зламати іракські сили та розформувати уряд, що завершилося сумнозвісною промовою тодішнього президента Джорджа Буша перед банером із написом "Місія виконана", війна переросла у криваву й виснажливу боротьбу проти насильницького повстання, тоді як США та їхні міжнародні партнери намагалися відновити місцеве управління.

Після того, як президент Барак Обама прийшов до влади у 2009 році, він оголосив про намір вивести бойові бригади з Іраку, і до грудня 2011 року останні американські війська покинули країну, як зазначено у хронології Ради з міжнародних відносин.

Однак цей вихід США створив можливість для терористичного угруповання, яке походило від іракської філії "Аль-Каїди" і відоме як Ісламська держава в Іраку та Сирії (ІДІЛ), набрати силу та розширити свій вплив у двох країнах. Шокуючі та жорстокі військові кампанії, моторошні публічні відео страт, що включали західних жертв, та гучні терористичні атаки в США та Європі змусили США очолити нову багатонаціональну коаліцію, що повернулася в Ірак у 2014 році під прапором операції "Невідворотна рішучість".

За підтримки тисяч авіаударів та за допомогою місцевих партнерів в Іраку, включно з курдськими силами оборони, коаліція під керівництвом США спочатку за президента Обами, а потім під керівництвом експрезидента Дональда Трампа, змогла відвоювати більшість територій, захоплених ІДІЛ, знищити його вище керівництво та значно зменшити загрозу тероризму з боку угруповання для Заходу. Однак війська США та міжнародних партнерів залишилися в країні, частково для того, щоб загроза тероризму не піднялася знову, через продовження операцій. 

У своєму останньому огляді операції "Невідворотна рішучість", генеральний інспектор Пентагону підкреслив зауваження лідера коаліції, який зазначив, що умови, які призвели до виникнення ІДІЛ у 2014 році, залишаються актуальними. Як зазначили аналітики у коментарі Breaking Defense, американські та іракські сили, ймовірно, роблять ставку на те, що можливості Іраку зміцнилися і дозволять йому протистояти ІДІЛ з меншим покладенням на міжнародну допомогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube