Сотні обстрілів та ускладнена евакуація: чому росіяни посилили удари по Сумщині та чи можливий новий наступ на область

Читать на русском

Окупанти посилили обстріли Сумської області, але ударних ворожих угруповань на кордоні наразі не зафіксовано

Читать на русском
Обстріли Сумської області
Чому росіяни збільшили кількість обстрілів Сумщини. Колаж: Інформатор

Окупанти посилили обстріли Сумської області, але ударних ворожих угруповань на кордоні наразі не зафіксовано

Сумська область з самого початку повномасштабного вторгнення була зоною бойових дій, а після відступу російських окупантів її прикордоння піддається щоденним обстрілам. Втім, протягом останніх двох тижнів кількість атак зросла в рази – за день лунає до 500 вибухів. Ворог використовує міномети, артилерію, дрони-камікадзе, РСЗВ, але до них підключили ще й тактичну авіацію, яка скидає десятки бомб на міста та села. Разом із тим збільшилася й зона ударів – терористи почали безперервно атакувати Велику Писарівку Охтирського району, бити по Білопіллю та іншим населеним пунктам. Водночас у соцмережах помітно зростає паніка, адже люди вважають, що область намагаються повністю знищити, після чого знову окупувати або ж піти через неї у подальший наступ на сусідні регіони. 

Разом із тим почастішали обстріли й самого обласного центру – міста Суми, в якому під удари потрапляє не лише інфраструктура, але й житлові будинки. Інформатор розібрався у тому, чи загрожує Сумщині наступ російської армії, з чим може бути пов’язане зростання інтенсивності обстрілів населених пунктів та який сценарій прогнозують експерти області у подальшому. 

Що відбувається на Сумщині

Ситуація в області дійсно дуже важка. На життя у самих Сумах збільшення обстрілів ніяк не вплинуло, адже наразі вони відбуваються хоча і частіше, але масованими їх не назвеш. Водночас такі селища як Велика Писарівка, яке знаходиться лише у 73 км від обласного центру, ворог атакує безперервно. Нищать там не лише інфраструктуру, адже під удари потрапляє фактично весь населений пункт, який ворог вочевидь намагається знищити. Зокрема, приватні будинки, в яких мешкають пенсіонери, що до останнього залишалися у своїх домівках і відмовлялися від евакуації, тримаючись за своє майно. Втім, коли російські снаряди знищили і це, з міста почали вивозити людей, які вижили, хоча тепер робити це значно складніше, адже удари не припиняються, а мости зруйновані. 

Сотні обстрілів та ускладнена евакуація: чому росіяни посилили обстріли Сумщини та чи можливий новий наступ на область 1

За інформацією начальника обласної військової адміністрації Володимира Артюха, у Великописарівській громаді найбільш знищена інфраструктура серед громад Сумщини. Через російські удари у Попівці та Лукашівці – 97 % руйнувань. У Великій Писарівці – близько 40 % руйнувань – у більшості адмінбудівлі. Центр селища російська армія 17 березня знищила повністю. Саме того дня в області пролунало 486 вибухів, 83 обстріли – 6 ракетних ударів, 11 авіаударів, 8 залпів з РСЗВ та атаки з артилерії та мінометів. 

Ворог атакує громаду і Велику Писарівку зокрема ракетами, Шахедами, а також скидає КАБи та ФАБи. Лише станом на 8 ранку 21 березня 2024 року в області зафіксували 12 обстрілів (88 вибухів), 5 авіаударів (пуски КАБ з літаків тактичної авіації). Зокрема, по Великописарівській громаді били з мінометів (58 вибухів), з гранатомету (10 вибухів) та з авіації КАБами (5 вибухів). За останній тиждень звідти в Охтирку евакуювали 200 людей. Людей вивозять і в село Грунь.

Сотні обстрілів та ускладнена евакуація: чому росіяни посилили обстріли Сумщини та чи можливий новий наступ на область 2

Частіше також почали бити по Білопільській громаді, яку за минулі ніч та ранок атакували ракетами, пролунало 12 вибухів. Загалом там залишилось 39 людей у селі Іскрисківщина, 168 людей – у Павлівці, 65 – в Ободах.

“Якщо протягом 2023 року було 123 авіаційні удари, то цього року за два з половиною місяці, а в основному за останні два тижні, – це 234 удари. Тобто значне зростання, у два рази. Застосування "шахедів" 2023 рік – 20, за два з половиною місяці цього року – 25. Що стосується FPV-дронів, дронів-камікадзе: зростання в три рази, до 186. Тобто ворог накопичив сили, ударні свої засоби ураження і починаючи з 1 січня 2024 року значно зростив інтенсивність нанесення авіаударів літаками, безпілотною авіацією і ракетними ударами. Основна мета цих ударів – цивільна інфраструктура”, – коментував обстріли Артюх.

Крім того, 6 березня вперше у цьому році росія вдарила по Сумах, поновивши серію ударів по місту. Під атакою була інфраструктура міста, але були постраждалі серед цивільного населення, зокрема – 10-місячна дитина. Вже 13 березня дрон “Шахед” армії рф врізався у житловий багатоповерховий будинок, повністю зруйнувавши один його під’їзд. Внаслідок цього загинули троє людей. Наступного дня атакували радіотехнічні об’єкти Сум, Шостки, Тростянця та Білопілля. Через це в частині області був відсутній український телевізійний і радіосигнал, а також загинув інженер, який чергував на радіотехнічному обладнанні. Після цього ворог бив ракетами по Конотопу, а мер міста Артем Семеніхін заявляв, що у місті є “ждуни”, які “здають” інформацію про обстріли міста російським військовим для коригування. 

Сотні обстрілів та ускладнена евакуація: чому росіяни посилили обстріли Сумщини та чи можливий новий наступ на область 3

А 20 березня глава ОВА Володимир Артюх повідомив, що в області будують фортифікаційні споруди і триватиме це до десяти тижнів. Водночас у соцмережах зростає паніка серед українців, які гостро реагують на проблему регіону, зокрема, його прикордоння, іноді підіграючи навіть російським ІПСО. Мовляв, про ситуацію в області не кажуть у жодному українському медіа (що, вочевидь, не є правдою), а влада буцімто забула про область. Подекуди побутує думка, що Сумщину намагаються знищити частково або повністю, а далі – окупувати або ж піти у подальший наступ. 

Про ситуацію дійсно намагаються частіше говорити у соцмережах, закликати людей до евакуації та, власне, шукати шляхи цієї ж евакуації та допомоги з нею загалом. Водночас ударних ворожих угруповань на кордоні росії з Сумської областю наразі також немає.

Чи можливий повторний наступ росіян на Сумщину

Існує кілька теорій про те, що може чекати на Сумщину у майбутньому і чи пов’язані атаки рф з можливим повторним нападом російської армії на область, звідки вона відступила у квітні 2022-го року, адже окупанти часто нищать населені пункти, щоб потім їх зайняти. Зокрема, люди вважають, що настільки висока інтенсивність обстрілів може бути пов’язана із тим, що росіяни дійсно хочуть піти у наступ, тому і застосовують настільки велику кількість бомб зокрема. І Велика Писарівка розташована на південному сході Сумщини та виходить до кордону з Харківщиною. Росіяни нібито хочуть вийти на Охтирку, від якої 90 км до Харкова, і 90 км до Полтави. І, як вважається, якщо окупанти підуть на Полтаву, це буде спробою “відрізання” всього сходу та лівого берега Дніпра, звідки вони далі могли б піти на Кременчук та Дніпро.

Інша теорія пов’язана з тим, що по Білопіллю також посилили удари, але цей напрямок нікуди не йде. Втім, Велика Писарівка знаходиться на сході від Сум, а Білопілля – на заході, тож, вважають, що російська армія буцімто таким чином намагається “взяти у клешні” саме місто Суми.

На думку учасника бойових дій, військового журналіста Костянтина Машовця, цього не станеться. У коментарі Інформатору він підкреслив, що на кордоні з Сумщиною не зафіксовано російських ударних угруповань, які могли б здійснити наступ, а для їхнього створення потрібен час. Ми також поспілкувалися з військовим експертом Петром Черником, який погодився з тим, що російська армія не збирається йти на Сумщину та окуповувати населені пункти регіону. Він наголосив, що ворог здійснює теракти, а збільшення інтенсивності атак по Сумщині може бути пов’язане з тим, що добровольчі формування легіон “Свобода Росії”, Російський добровольчий корпус та Сибірський батальйон, які воюють на боці української армії, прорвали кордон з росією та ведуть бої у Курській та Бєлгородській областях рф. 

“Нічого там більше немає, крім терористичного акту. Ніякої воєнної логіки там немає, адже немає угруповання, яке б могло потенційно наступати. Вони нас б’ють, бо ми боремося за свою незалежность. Чому саме в цій точці? Вони в будь-якій іншій точці можуть це робити. Зайшов РДК на територію рф, там почалася “мікроскопічна громадянська війна”, вони (російські військові – ред.) нічого не можуть з цим зробити, тому нищать і лякають населення”, – наголосив Петро Черник. 

Ми також поспілкувалися з генералом-майором СБУ Віктором Ягуном. Він також наголосив на тому, що скупчення російських військ на кордоні немає. За його словами, всі посилення вибухів на прикордонні є наслідком прориву кордону з Курщиною та Бєлгородщиною російськими добровольчими формуваннями. 

“Це відповідь, нічого іншого тут немає. Вони (російські окупанти – ред.) таким чином намагаються справді створити так звану “санітарну зону” прикордоння”, – зазначив Ягун.

Що буде з Сумщиною далі

Наш ворог непередбачуваний та жорстокий, але зараз зрозуміло, що обстріли прикордоння продовжуватимуться. Російська армія далі щодня нищить не лише інфраструктуру у населених пунктах Сумської області, але й житлові будинки зокрема. Втім, ситуація в області зміниться, за словами генерала-полковника Ягуна, коли наша країна отримає винищувачі F-16.

“З’являться F-16 і вони (росіяни – ред.) ближче, ніж на 100 км, до наших кордонів підлітати вже не будуть. На тому й все закінчиться. У нас зараз немає можливості їх (росіян – ред.) зустріти, а вони мають можливість підлітати на 70 км, скидати ці КАБи і руйнувати наші села. Як тільки з’являться F-16, адекватна реакція буде відразу”, – підсумував Ягун. 

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини — від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

Чи часто громадяни, покладаючись на знання закону, самі виступають за свою справу в суді? І як адвокати ставляться до таких самостійних захистів? Сергій Войченко, керуючий партнер адвокатського об'єднання «Войченко і Дульський», розповість про те, яким чином адвокати відносяться до самоучок у судових засіданнях та наскільки поширене це явище. Приєднуйтеся до перегляду та дізнайтеся більше про особливості самозахисту в суді.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.