Соціальна допомога замість пенсії: хто може отримати і якого розміру

На соціальну допомогу або соціальну пенсію за віком розраховувати можуть не всі

Соціальна допомога замість пенсії: хто може отримати і якого розміру
Розповідаємо про все, що треба знати

З 2023-го року для виходу на пенсію потрібно буде мати не менше 30 років страхового стажу. Що робити тим пенсіонерам, яким бракує стажу?

На які виплати можуть розраховувати люди похилого віку в такому разі?

Що таке соціальна пенсія за віком

Соціальна пенсія за віком або тимчасова соціальна допомога призначається громадянам України, які досягли пенсійного віку без необхідного страхового стажу. Згідно з Постановою КМУ № 1098 від 27.12.2017 р. «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги незайнятій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не отримала права на пенсійну виплату», допомогу замість пенсії можуть отримати лише ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має щонайменше 15 років страхового стажу. Гроші виплачуватимуться до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають права на пенсійну виплату.

Як визначається розмір тимчасової соціальної допомоги

Розмір тимчасової допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні пів року, але не може перевищувати 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (тобто наразі 2027 грн, а з 1 грудня – 2093 грн).

Як отримати соціальну допомогу: необхідні документи

Щоб отримувати соціальну допомогу, потрібно звернутися з документами до органів соцзахисту населення або до ЦНАПу за місцем реєстрації чи фактичного проживання.

В разі оформлення пенсії не за реєстрацією, а за місцем проживання потрібно надати довідку про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту за зареєстрованим місцем проживання.

Потрібно надати такий пакет документів:

  • заяву;
  • паспорт громадянина України;
  • документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
  • довідка про наявний трудовий стаж, видана органами ПФУ;
  • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні 6 календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги;
  • копія рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною);
  • інформація про склад сім’ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги. Вона зазначається в декларації про доходи та майновий стан.

Раніше ми повідомляли, що оформлення та отримання одноразової натуральної допомоги у разі народження дитини в Україні спростили. Призначати компенсацію у вигляді одноразової натуральної допомоги відтепер може відділ соцзахисту районних чи міських рад. Як  оформити допомогу на новонародженого?

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube