Братислава виступає проти санкцій по відношенню до ядерної енергетики росії
Республіка Словаччина виступає проти нового європейського пакету антиросійських санкцій. Він є вже 12-м за рахунком. Причина - намір європейців ввести обмеження проти російської ядерної енергетики.
Словацька адміністрація каже, що їхня держава поки що не готова до припинення співпраці з "Росатомом". АЕС Словаччини не здатні поки що перейти на нові джерела палива, зазначає місцеве видання TASR.
За словами голови МЗС Словаччини Юрая Бланара, нові санкції ЄС проти рф не мають розповсюджуватись на паливо для атомних електростанцій. Все тому, що словацькі АЕС ще не переобладнані під використання іншого палива.
Для словацького уряду це питання є надзвичайно критичним. Без російських паливних пакетів атомна галузь Словаччини, яку створював ще Радянський Союз, просто припинить своє існування.
А представник партії "Прогресивна Словаччина" Томаш Валасек наголосив, що якби санкції стосувалися імпорту ядерного палива з рф, будь-який словацький уряд наклав би вето на пакет. Адже це критично важливе для головної енергетичної галузі країни.
В своїй політиці Словаччина не є одинокою. Угорщина, Болгарія та навіть Франція також виступають проти введення обмежень щодо російської ядерної галузі. Причини такої поведінки, як це часто буває в політиці, слід шукати в минулому.
"Росатом" є спадкоємцем Міністерства атомної енергетики СРСР. Як би ми не ставилися до періоду радянщини, однак факт є фактом: ця держава з нуля створила власну атомну енергетику та "підсадила" на неї половину світу. Першу АЕС в світі створив саме радянський режим. На жаль для нас, "Росатом" зберіг цю традицію.
Сьогодні "Росатом" є структурою, яка здатна створювати з нуля атомні електростанції по всьому світові. До того ж росія є одним з головних світових експортерів ядерного палива, що також робить такі країни, як Словаччина, залежними від поставок з москви.
Російський опозиційний політик в еміграції Максим Кац присвятив цій темі цілий відеоблог. Він розказав, що на жаль для всього цивілізованого світу, російські (читай - ще радянські) технології досі не змогли повторити більшість розвинутих країн. А москва, звичайно ж, не збирається ділитися ними просто так - вона приймає багатомільярдні контракти на будівництво, не розкриваючи сутність та механізм цього будівництва.
Через це від країни-агресорки сьогодні залежать безліч держав, в яких ще СРСР колись будував АЕС. Від Ірану до Словаччини - всі ці країни потребують як мінімум ядерного палива, як максимум - спеців "Росатому" для обслуговування своїх станцій.
Однак не все так погано. Всю ядерну енергетику України створили при Радянському Союзі - при цьому величезна частина наукових спеців була українцями за походженням. Однак ми змогли повністю здихатися російської продукції, перейшовши на західні паливні пакети Westinghouse. А отже, зробити це може кожна держава - все залежить лише від її бажання отримати "ядерний суверенітет" без залежності від рф.
В цьому контексті Словаччина, на жаль, не виглядає тою країною, яка б хотіла звільнитися від "атомної тиранії" російської корпорації. Проросійський уряд Роберта Фіцо, що прийшов до влади за підсумкам недавніх виборів, ставиться до рф "прагматично" та не бажає зменшувати залежність держави від поставок з москви. Йому вторять уряди Болгарії, Угорщини та навіть Франції - хоча остання має свою, досить розвинуту, ядерну енергетику та унікальні технології будівництва АЕС.
В цьому контексті Україна має працювати на те, аби нам було що запропонувати іншим державам. Наші спеціалісти нічим не гірші за експертів "Росатому". До прикладу, багато в чому саме українці будували сумнозвісну АЕС "Бушер" в Ірані ще задовго до початку великої війни рф проти України. А розробляв проєкт харківський "НФТІ". Тож задача Києва - лобіювати "ядерні санкції" та паралельно пропонувати своїх фахівців - а їх у нас є чимало.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.