Аналізуємо економічний та політичний аспект ситуації
Росіяни тільки за пів доби, 10 жовтня, випустили ракет і безпілотників по Україні на 400–700 мільйонів доларів. А скільки взагалі складають ресурси російської федерації та чи достатньо у неї резервів на продовження війни? Чи витримає її економіка, попри санкції? Які складові можуть перешкодити та зупинити росію? На ці питання відповідають економічні факти, та політичні висновки експертів.
Міжнародні резерви росії за місяць скоротилися майже на 25 мільярдів доларів.
Станом на 1 жовтня 2022 року вони становили 540,688 млрд дол - порівняно з показниками на початок вересня їх обсяг знизився на 4,41%, або на $24,972 млрд. Про це повідомляє Центробанк Росії.
Зазначається, що 30 вересня обсяг міжнародних резервів "під впливом негативної переоцінки" зменшився на 1,6% (на $9 млрд) і становив $540,7 млрд.
18 лютого обсяг резервів досягав історичного максимуму - $643,2 млрд, а потім почав знижуватися.
У березні міністр фінансів РФ Анатолій Силуанов повідомив, що половина золото-валютних резервів ($300 млрд із $640 млрд) Росії заморожена через санкції.
Обсяг Фонду національного добробуту РФ, який було створено під керівництвом президента РФ Путіна, станом на 1 жовтня становив 10,79 трильйона рублів, зменшившись за вересень на 1,08 трильйона рублів.
Міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт вважає, що військові резерви Росії можуть бути меншими, ніж вважалося.
Зокрема, за словами Ламбрехт, російські війська в Україні зазнали значних втрат, як у військах, так і техніці.
«Уявлення про те, що російські сили мають у своєму розпорядженні практично необмежені військові засоби... не відповідає дійсності», – додала вона.
Ламбрехт заявила, що росії необхідно відремонтувати велику кількість техніки та складно набирається достатня кількість нового персоналу.
«Буде дуже цікаво подивитися, наскільки великі резерви російських збройних сил насправді залишилися. Я думаю, що вони значно менші, ніж ми, мабуть, думали спочатку», – сказала Ламбрехт.
Очільниця Міноборони Німеччини закликала не помилятися, бо Росія далека від поразки та, як і раніше, має різні військові варіанти. Також Ламбрехт додала, що Берлін готовий підтримувати Київ у довгостроковій перспективі.
Санкції "розтопили" здатність росії фінансувати війну. Такої думки дотримуються в Європейському Союзі, про що пише EUobserver.
Повідомляється, що заходи ЄС сильно вдарили по енергетичному та банківському секторах росії.
"Ринки вже відмовляються від торгівлі російською нафтою за кілька місяців до набуття чинності забороною ЄС на імпорт. Наразі перенаправляються лише дві третини раніше закуплених європейцями обсягів з великою знижкою близько 25 доларів за барель", — йдеться у звіті ЄС.
Крім того, завдяки тимчасовому стрибку цін на енергоносії на початку цього року профіцит бюджету росії у першій половині 2022 року становив 500 млрд рублів (8 млрд євро). Проте видобуток нафти знизився на 10 відсотків, а видобуток газу на 22 відсотки. Саме тому військова скарбниця рф потроху тане.
Повідомляється, що мінфін рф не зможе покрити дефіцит бюджету коштом внутрішніх позик.
У матеріалі йдеться про те, що санкції ЄС також заблокували російський експорт до Європи на 90 мільярдів євро на рік, що призвело до падіння виробництва сталі в Росії на 30 відсотків і виробництва пиломатеріалів на 90 відсотків.
Війна – це не просто наявність резервів, які є у держави. Це ще і можливість держави переконати все населення в тому, що треба воювати. Так вважає політичний експерт, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
«Ми повинні враховувати декілька факторів наявності резервів у росії. Якщо підходити чисто математично, то мобілізаційний потенціал росії реально дуже великий. 300 тисяч вони спокійно мобілізують. Навіть з усіма нюансами, які зараз виникають. Треба – вони й мільйон приведуть на війну в Україну. Чи є у них гроші для забезпечення цього? Так, є. Нафта поки приходить. Є у них і можливість перейти на мобілізаційну економіку. Це коли обмежують споживання деяких продуктів, щоб все йшло на фронт, перейти на «військові рейки». Врешті решт, їхній банк може надрукувати ще грошей для того, щоб утриматися певний період. Це все у них є. Рік, на мій погляд, протримаються. Є і резерви старих танків. Тільки офіційно на зберіганні було і залишається біля 20 тисяч танків. Звичайно, не зрозуміло в якому стані ці резерви. Але навіть з половини цієї кількості вони зможуть довести до ладу і це теж дуже багато. Це з поганого. Але далі виникає інше питання. Це стійкість самої росії. Наприклад, коли росія вступила в першу світову війну, у неї теж був значний ресурсний потенціал. І, до речі, були союзники. Найкрупніші держави світу. Зараз росія практично повністю воює без союзників. Зверніть увагу, всі війни 20 сторіччя вона вела за допомогою союзників. Причому, найпотужніших. З тими ж США. Які у другу світову забезпечували зброєю, промисловими товарами та всім, чим тільки можливо», - зауважив Тарас Загородній.
Експерт звернув увагу на ще один фактор, який не на користь ресурсній спроможності росії.
«Це катастрофічне відставання по технологіях, — каже Тарас Загородній. – Не дивлячись на затримання в постачанні Україні зброї від наших союзників, технологічно рівень української армії на порядок вищий. Нас забезпечують і супутниками, і високотехнологічними снарядами. В цьому зв’язку росія повністю програє. І це нівелює співвідношення кількості та якості. Ще важливо таке питання, як бажання воювати. Росіяни поки не усвідомлюють у що вони вляпалися. Але згодом бажання воювати у них буде падати все більше. В росії відсутня ідеологія війни. За що воювати? За путіна та олігархів, які все порозкрадали? Тим паче вони стали потроху розуміти, що на них ніхто не нападав. Еліти теж стали розуміти, що війна програна. А вони хочуть бути часткою західної цивілізації. Тобто, міцність росії, як політичної конструкції, вичерпується»,.
Президент РФ Володимир Путін планує збільшити витрати на військові потреби, оскільки Росія адаптує бюджет 2023 до потреб затяжної війни в Україні.
Витрати на оборону тепер перевищать початкові бюджетні припущення наступного року більш ніж на 43%. Категорія витрат на національну безпеку та правоохоронні органи зросте більш ніж на 40%.
Оскільки пріоритети зміщуються на користь військових, то вони віддаляються від таких галузей фінансування, як охорона довкілля.
Витрати на "національну оборону" становлять майже 5 трильйонів рублів (84 мільярди доларів), або 3,3% ВВП. Що за часткою витрат стоїть на другому місці після соціальних програм уряду.
Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) оцінює, що на "національну оборону" в російському бюджеті припадає приблизно три чверті загальних військових витрат і враховує фінансування як на операційні витрати, так і на закупівлю зброї.
Раніше ми писали, що часткова мобілізація – не єдиний козир, який рф готова використати в надії запобігти розгрому своєї армії в Україні. Днями дмітрій мєдвєдєв пригрозив можливим застосуванням проти українців зброї на нових фізичних принципах. І якщо до ядерного шантажу росіян світ вже почав звикати, то розмахування якоюсь загадковою «чудо-булавою» – це щось нове в репертуарі кремля. Інформатор з’ясовував, що саме мав на увазі мєдвєдєв і чи насправді у росіян є «вундерваффе», за допомогою якої вони здатні перемогти весь світ.
Тетяна Самойлова