Такий висновок Рафаель Маріано Гроссі зробив на тлі атаки безпілотника по ЗАЕС
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі повідомив про погіршення ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій АЕС, яка перебуває під окупацією росіян. Причина у підвищенні військової інтенсивності у цьому районі та удару безпілотника, який стався поблизу території станції. Він не завдав шкоди, але викликав занепокоєння.
Відповідну заяву розмістили на сайті МАГАТЕ 17 серпня. За словами Гроссі, удар дрона свідчить ескалацію загроз ядерній безпеці ЗАЕС. Так, він прийшовся не на саму станцію, а на дорогу за охоронною зоною, але це також виклик. Гендиректор агенції на тлі цієї події звернувся до двох сторін конфлікту.
"Ми знову бачимо ескалацію загроз ядерній безпеці та безпеці Запорізької АЕС. Я, як і раніше, вкрай стурбований і повторюю свій заклик до максимальної стриманості з усіх боків та до суворого дотримання п'яти конкретних принципів, встановлених для захисту станції", – сказав Гроссі.
У МАГАТЕ повідомили, що безпілотник вибухнув поблизу спринклерних ставків для охолоджувальної води та за 100 метрів від Дніпровської лінії електропередачі. Ця лінія на 750 кВ є єдиною, що залишилася, та забезпечує енергопостачання станції.
Гроссі додав, що останнім часом команда агенції часто чула вибухи поблизу ЗАЕС й це викликає занепокоєння. І це попри його заклики про припинення військової активності.
"Команда чула часті вибухи, повторюваний вогонь із великокаліберних кулеметів і рушниць, а також артилерію на різних відстанях від заводу. Немає жодних ознак припинення військової активності поблизу ЗАЕС, незважаючи на неодноразові заклики генерального директора Гроссі до стриманості", - наголосили у МАГАТЕ.
Минулого тижня на ЗАЕС сталась масштабна пожежа. Тоді МАГАТЕ повідомляло, що начебто по станції поцілив артилерійський снаряд, що призвело до загоряння. Голова Нікопольської РДА Євген Євтушенко повідомив, що ніби російські військові на території станції підпалили велику кількість автомобільних шин. Він припустив, що це могло бути спробою провокації або залякування мешканців.
Проте згодом фахівці МАГАТЕ цю версію спростували. Бо ні шин, ні уламки дронів під час перевірки об'єкта не знайшли. Команда лише помітила вигорілі ділянки у внутрішньому обладнанні, біля рівня розподільної форсунки. Зазначається, що ядерна безпека станції не постраждала. Адже градирні не працюють та не потрібні для охолодження реакторів, які знаходяться в стані холодної зупинки.
Відомо, що попри пожежу рівень радіації в Нікопольському районі був у межах норми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.