Сили ППО стають ще потужнішими: Україна отримала зенітний ракетний комплекс дальньої дії SAMP/T, здатний збивати балістичні ракети

Читать на русском

Зенітний ракетний комплекс SAMP/T серед найкращих в світі в системі протиракетної оборони. Один ЗРК може одночасно обстрілювати до 16 цілей

Читать на русском
Сили ППО стають ще потужнішими: Україна отримала зенітний ракетний комплекс дальньої дії SAMP/T, здатний збивати балістичні ракети
Україна отримала ЗРК SAMP/T

Зенітний ракетний комплекс SAMP/T серед найкращих в світі в системі протиракетної оборони. Один ЗРК може одночасно обстрілювати до 16 цілей

15 травня в Україну прибув перший французько-італійський зенітно-ракетний комплекс SAMP/T. Передачу комплексів Україні, відомих у Франції, як Mamba анонсували ще в січні 2023 року.  Чим відомий і на що здатний ЗРК SAMP/T, з’ясовував Інформатор.

Перевага SAMP/T: багатоканальність і можливість перехоплення балістичних цілей

Українські збройні сили уже мають на озброєнні західні зразки систем ППО: NASAMS, IRIS-T, Crotale, Hawk, Patriot.

Тепер українська ППО отримала SAMP/T. Це - зенітно-ракетний комплекс наземного базування, розроблений Францією та Італією для перехоплення аеродинамічних та балістичних цілей за допомогою ракет сімейства "Aster" на малій та середній дальності.

SAMP/T абсолютно цифровий комплекс і потребує лише 14 осіб на ЗРК з чотирма пусковими уставками. Для порівняння, в Patriot кількісний особовий склад розрахунку, за наявною інформацією, складає 90 осіб. Тобто, вважають фахівці, питання опанування SAMP/T може бути швидшим за Patriot, а загальна цифровізація та автоматизація європейського ЗРК можливо робить його й значно простішим у експлуатації.

ЗРК SAMP/T

Перевага SAMP/T - це багатоканальність. Один ЗРК може одночасно обстрілювати до 16 цілей. 

"Навіть незначна кількість у дев'ять SAMP/T, які мають надважливу особливість розгортати пускові на дальності до 10 км від командного пункту, дозволяють якісно прикриту Україну", - вважають військові експерти.

Але найголовніше, це те, що для SAMP/T заявлена можливість перехоплення балістичних цілей.

Вперше 6 березня 2013 року в рамках спільних навчань ВПС Франції та сухопутних військ Італії ЗРК середньої дальності SAMP/T було успішно вражено балістичну ракету. Про це повідомила прес-служба Міноборони Франції. У заяві особливо наголошувалося, що це було перше перехоплення балістичної цілі в рамках функціонування єдиної системи протиракетної оборони НАТО в Європі.

Випробування 6 березня 2013 року, фото: NATO


Що входить в склад ЗРК SAMP/T


Стандартною робочою одиницею для ЗРК SAMP/T є батарея, до складу якої входять:

  • Багатофункціональна РЛС типу Thompson-CSF ARABEL з ФАР.
  • Командно-штабна машина управління комплексу FCU (Fire Control Unit), в якій розміщується апаратура системи управління, що обробляє всю інформацію в режимі реального часу.
  • Самохідні пускові установки на автомобільному шасі Astra/Iveco або Renault-TRM-10000 (колісна формула 8х8) із пусковими модулями на 8 ракет у транспортно-пускових контейнерах.
  • Модуль енергозбереження (power generator vehicle).
  • Інженерний модуль (SAE & SAM Maintenance and repair).
  • ТЗМ (MRT missile reloader vehicle).

Багатофункціональна РЛС ARABEL X-діапазону дозволяє здійснювати огляд повітряного простору, виявлення та супровід цілей, а також наведення ракет на ціль шляхом передачі команд управління.

ППО стає ще потужнішим: Україна отримала зенітний ракетний комплекс дальньої дії SAMP/T, здатний збивати балістичні ракети 3

Реалізація такого багатофункціонального режиму роботи забезпечується потужними обчислювальними комп'ютерами. Розміри електронного променя становлять 2°. Дальність виявлення цілей до 80 км. Кількість цілей, які РЛС може одночасно виявляти– 130 та одночасно супроводжувати– 10. До складу багатофункціональної РЛС може бути додана система розпізнавання цілей (IFF/NIS), яка інтегрується з багатофункціональною РЛС.

Cеред головних переваг SAMP/T є його швидкість реакції. Одна ПУ здатна запустити усі 8 ракет за 10 секунд. Ця особливість дуже важлива при перехоплення балістичних ракет, коли важлива кожна секунда.


Як відбувається бойова робота комплексу SAMP/T


Алгоритм і принцип бойової роботи ЗРК SAMP/T наступний:

  • при оголошенні сигналу тривоги оператори кабіни бойового управління наводять усі елементи комплексу у бойове положення, забезпечуючи їхнє енергопостачання.
  • Антена РЛC забезпечує круговий огляд повітряного простору, за необхідності здійснює додаткове зондування у визначених пріоритетних секторах.
  • Інформація про трасу цілей надходить у кабіну бойового керування та відображається на дисплеях з індивідуальним номером і позначкою «свій» або «чужий».
  • Обчислювальні засоби прораховують подальший рух цілі.

Після входження цілі в зону пуску:

  • Кабіна бойового управління видає команди на відповідні пускові установки.
  • Підготовка до старту однієї або двох ракет Aster-30.
  • Пункт бойового управління видає команди на запуск ракет.
  • На пусковій установці інформація про параметри руху цілі передається на борт ракети.
  • За командою ракета залишає ТПК, стартуючи вертикально з ПУ.
  • РЛС супроводжує ракети, обчислювальні засоби формують їхні траси.
  • Кожна батарея ЗРК SAMP/T може здійснювати одночасне наведення 16 ракет на різні цілі.
  • Інформація про кількість витрачених та боєготових ракет на кожній пусковій установці використовується під час бойової роботи при призначенні нових ракет на обстріл нововиявлених цілей.

Як відбувається ураження цілі:

  • Ракета після виходу схиляється в напрямку передбачуваної точки зустрічі з ціллю.
  • На пункті бойового управління щосекунди оновлюються дані про координати та параметри руху цілі й передаються на борт ракети для її наведення.
  • Після закінчення роботи ракетного прискорювача із певною часовою затримкою запускається основний двигун.
  • Траєкторія польоту ракети формується у такий спосіб, щоб забезпечити захоплення цілі головкою самонаведення, яка включається в роботу на підльоті до цілі.
  • Для управління польотом до цілі використовуються керма і крила ракети, за необхідності на кінцевій ділянці польоту використовується РIF-система наведення з метою мінімізації промаху та завдавання максимальної шкоди цілі.

Якими ракетами вражає ціль ЗРК SAMP/T

Головний елемент любого ЗРК його ракета. У SAMP/T це "Aster". Є дві основні версії цієї ракети: Aster-15 і Aster-30.

Aster-15 – зенітна ракета середнього радіусу дії, розрахована на перехоплення в більшій мірі аеродинамічних цілей, а ніж балістичних. Ракета є двоступеневою: розгоний блок та маршовий ступінь, який і знищує ворожу ціль.

Ракета Aster-15

На ракеті встановлена активна ГСН, що працює в діапазоні частот 10-20 ГГц. Вона в свою чергу модифікація головки самонаведення AD4A від керованої ракети "повітря-повітря" МІСА.

Наведення ракети на більшій частині її траєкторії польоту до цілі здійснюється командно-інерційною системою, а самонаведення з використанням отриманої від ГСН інформації відбувається лише на кінцевій ділянці.

Високу маневреність ракети забезпечує система з аеродинамічних, газодинамічних, або імпульсних рулів. Сама система отримала назву PIF-PAF (Pilotage en Force-Pilotage Aerodinamique Fort). PIF-PAF являє собою комбіновану систему, в якій поряд з традиційними аеродинамічних керуючих поверхонь використовується спеціальний двигун поперечного управління (ДПУ).

ДПУ ракети "Aster-30" виконаний у вигляді твердопаливного газогенератора із чотирма щілинними соплами, обладнаними регулюючими клапанами. Щілинні сопла знаходяться всередині хрестоподібно розташованих крил ракети. ДПУ вмикається приблизно за 1 с до зустрічі з цілю та його тяга регулюється відповідно до команд системи наведення. Однією із складних технічних проблем при розробці ДПУ подібної схеми є створення надійних швидкодіючих клапанів, що регулюють витрату високотемпературних продуктів згоряння.

ТТХ ракети:

  • Дальність ураження цілей: 30 км
  • Швидкість ракети: 3 Мах
  • Вага ракети: 310 кг
  • Довжина ракети: 4,2 м

 

Що відомо про передачу Україні ЗРК SAMP/T


Першу інформацію про можливу передачу SAMP/T Україна отримала в січні 2023 року.  Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що Італія та Франція завершують підготовку до відправлення Україні системи протиповітряної оборони SAMP/T.

Італійське видання RID 13 січня повідомляло, що уряд Італії планує надати Україні ЗРК SAMP/T, також відомі як Mamba. Наполегливо лобіювала передачу ЗРК України  прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні.

Проблема деякий час залишалась відкритою через небажання передавати ЗРК з боку сектору оборони та військових, враховуючи, що Сухопутні війська Італії мають на озброєнні лише 5 батарей SAMP/T. При цьому одна з них наразі розгорнута у Кувейті в рамках операції Inherent Resolve.

Відповідно до інформації RID, на рішення Мелоні могло вплинути прохання президента США Джо Байдена.

На початку лютого 2023 року міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що SAMP/T мають запрацювати на передовій в Україні протягом наступних двох місяців.

ТТХ SAMP/T

  • Дальність знищення літаків: 100+ км (ориг. in excess of 100 km)
  • Дальність знищення балістичних ракет: до 30-35 км
  • Висота знищення цілей: до 20 км
  • Маса бойової частини зенітної ракети: 15-20 кг

Раніше ми писали, що очільник Міністерства оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що його країна уважно стежить за ситуацією в Україні, адже у разі успішного контрнаступу ЗСУ путін може застосувати хімічну та біологічну зброю. Такий крок може кардинально змінити хід війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.