Після 16 липня юристи заявили, що військовозобов’язані більше не нестимуть відповідальності за несвоєчасне оновлення даних. Втім, у ЗСУ наголосили - штрафи залишаються чинними, і деякі можуть уникнути їх лише за умов добровільної явки
Після 16 липня 2025 року в українському інформаційному просторі поширилася теза, що територіальні центри комплектування (ТЦК) нібито вже не мають підстав штрафувати військовозобов’язаних, які не оновили свої персональні дані. Юристи пояснювали: минув рік від моменту, коли в законі була встановлена така вимога. А отже - строк притягнення до адміністративної відповідальності сплив.
За словами адвокатів, правові підстави для цього висновку випливають зі ст. 38 Кодексу про адмінправопорушення, яка передбачає, що за адміністративне порушення можна штрафувати лише протягом 12 місяців. А саме така відповідальність передбачалась для тих, хто не встиг подати оновлену інформацію про себе до 16 липня 2024 року.
Адвокат Роман Сімутін зазначає, що в практиці деяких судів уже є випадки скасування штрафів, накладених ТЦК, розповыв вын ТСН.ua. Судді, посилаючись на статтю 210 КУпАП, роблять висновок: якщо інформація про особу доступна в інших держреєстрах, то сам факт неявки до ТЦК може не вважатися порушенням. Також юристи наголошують: часто ТЦК не вказують, яких саме даних бракує, і не доводять факт провини конкретного громадянина.
Разом із тим, правники застерігають: скасування штрафу - не гарантія уникнення інших наслідків. За словами того ж Сімутіна, порушення мобілізаційного законодавства, навіть без накладення штрафу, може стати підставою для оголошення громадянина в розшук.
Позиція ЗСУ щодо цього - жорстка та однозначна. У коментарі для ТСН речник Сухопутних військ ЗСУ Віталій Саранцев спростував заяви про скасування штрафів. За його словами, закон не змінено: штрафи за неоновлення військово-облікових даних залишаються чинними, а особи, які самостійно з’являться до ТЦК, можуть сплатити їх у зменшеному розмірі - 8500 грн замість 17 000.
У Генштабі також застерігають: поширення неточної інформації в медіа про"скасування" штрафів може спричинити масове ігнорування вимог законодавства та нову хвилю адміністративних проваджень проти військовозобов’язаних.
Попри це, як раніше повідомили джерела видання "Інформатор" у юридичних колах, у практичному вимірі з 16 липня 2025 року ТЦК уже не мають права штрафувати за прострочене оновлення даних, оскільки закінчився річний термін, протягом якого це було можливо. У Полтавському обласному ТЦК також підтверджують, що згідно з оновленими правовими роз’ясненнями, чоловіків більше не штрафуватимуть за несвоєчасне подання мобілізаційних даних.