Щонайменше 100 загиблих, заява Трампа та переповнені лікарні: що відомо про вибухи у Бейруті
У вівторок ввечері, 4 серпня, у столиці Лівану Бейруті прогриміло два найпотужніших вибухи у міському порту. Кількість постраждалих обчислюється тисячами, руйнування охопили половину міста. Також вибух був відчутний навіть на Кіпрі, який знаходиться на відстані у 250 км від Лівану. Детальніше щодо ситуації у Бейруті - читайте в матеріалі Інформатора.
Згідно з останніми даними Червоного хреста, внаслідок руйнівних вибухів загинули як мінімум 100 осіб. Ще 4 тисячі жителів Бейруту отримали поранення. Зрозуміло, це число не остаточне.
Відзначимо, велика частина міста все ще знаходиться під завалами. Там можуть бути постраждалі. У той же час лікарні Бейрута не можуть впоратися з навалою постраждалих. Людей просять здавати кров.
Прем'єр-міністр Лівану оголосив 5 серпня днем скорботи та жалоби. Президент Лівану підкреслює необхідність оголошення надзвичайного стану у Бейруті на два тижні.
Президент США Дональд Трамп висловив співчуття народові Лівану після вибуху. Крім того, американський лідер назвав трагедію у Бейруті "жахливим нападом". На питання, на якій підставі він вважає вибух нападом, а не нещасним випадком, Трамп послався на думку військових чиновників США.
Через деякий час військові Департаменту оборони США заявили, що не можуть підтвердити, що вибух стався в наслідок нападу кого-небудь. За їх словами, якби такі ознаки були, то це викликало б автоматичне посилення захисту американських військ та майна США у регіоні. Однак поки нічого подібного не відбувається.
Також свої співчуття висловив український президент Володимир Зеленський.
"Глибоко шокований новинами щодо страшних вибухів у Бейруті та великої кількості жертв. Мої глибокі співчуття рідним та близьким загиблих. Я також щиро бажаю якнайшвидшого одужання пораненим", - написав глава держави.
Причини події ще з'ясовують. За однією з версій, вибух викликало загоряння портового складу з нітратами. На нього перекинувся вогонь з баржі з піротехнікою. Цю версію розглядають в якості основної.
Також висували версію про авіаудар ізраїльської армії, але ліванське ісламістське угруповання "Хізбалла" відкинула це припущення. Ізраїль заявив, що "настав час відкласти конфлікт з сусідньою країною" та запропонував Лівану гуманітарну допомогу. Ліван попросив ВООЗ та Катар про надання медичної допомоги постраждалим.
Посольство України в Лівані не має відомостей щодо постраждалих внаслідок вибуху у Бейруті українців. Глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулєба також заявив, що поки невідомо, чи є громадяни України серед постраждалих. Крім того, у посольстві просять повідомляти будь-яку інформацію щодо постраждалих.
"Термінове оголошення. У зв'язку з вибухами в порту Бейруту 4 серпня прохання до всіх, хто має будь-яку інформацію щодо постраждалих громадян України, дзвонити на цілодобову гарячу лінію посольства за номером 0961 592 16 68", - йдеться у повідомленні в Facebook.
За оцінками сейсмологів, потужність вибуху була еквівалентна землетрусу магнітудою 4,5. Момент вибуху можете спостерігати на відео.
Зараз Ліван окрім всього переживає сильні економічні потрясіння, попри вибух.
Ліван в березні цього року не сплатив 1.2 мільярда доларів іноземним кредиторам, що призвело до першого суверенного дефолту в історії цієї близькосхідної країни.
Після цього в країні розпочалося різке погіршення соціально-економічної ситуації. Зокрема, в країні відключають світло; погіршилася ситуація з постачанням медичного обладнання для лікарень, а курс національної валюти до долара падає з блискавичною швидкістю.
Інфляція у лютому була на рівні 11.4%, в березні: 17.5%, квітні: 46.6% та в травні 56.5%. За весь минулий рік інфляція склала лише 3,6%.