Що відбуватиметься з курсом долара в Україні у 2025-2026 роках - прогноз економіста

Економіст наголосив, що Україна завершує 2024 рік на умовному показнику 42 грн/дол., але наступного року ситуація може бути іншою

Курс долара
За прогнозом економіста Ukraine Economic Outlook, у 2025 році курс може бути 44−45 грн/дол

Середньорічний курс коливатиметься у коридорі 43,2−43,5 грн/дол. Наприкінці року очікується традиційний сезонний стрибок курсу. Прогнозом, що буде з курсом «зеленого» наступного року, поділився економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза, пише Finance.ua. 

За словами економіста, щорічний рівень девальвації підтримується приблизно на рівні дохідності гривневих активів, щоб вони перевищували нульову чи 1−1,5% дохідність по валютних активах. Тому це приблизно 45 грн/дол. на кінець 2025 року.

«Ми бачимо примітивну і просту ситуацію. Щорічний рівень девальвації підтримується приблизно на рівні дохідності гривневих активів, щоб вони перевищували нульову чи 1−1,5% дохідність по валютних активах. Тому це приблизно 45 грн/дол. на кінець 2025 року. Середньорічний курс, у нас за прогнозами, буде коливатися у коридорі 43,2−43,5 грн/дол.», — сказав економіст.

Курсовий прогноз Ukraine Economic Outlook
Курсовий прогноз Ukraine Economic Outlook

За його словами, наприкінці року очікується традиційний сезонний стрибок курсу, коли держсектор буде розраховуватися з усіма підрядниками. Така тенденція очікується в грудні 2024 і 2025 року.

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 14.11.2024
Валюта
Покупка
Продаж
usd
41.34
41.34
eur
43.95
43.95
Всі новини про гроші

«Девальвація відбувається лінійно, без особливих інших стрибків. Вона дійсно лише в тому, щоб був сенс ще тримати гривневі депозити та гривневі ОВДП, і щоб не було їх відтоку на валютний ринок. Чому я кажу, що все відбувається досить лінійно? Є консенсус з організацій, які постійно надають і щомісячно оновлюють прогноз. І фактично за усіма 20 учасниками він збігається", — зазначив економіст.

Квартальний консенсус-прогноз 2024-2026
Квартальний консенсус-прогноз у 2024-2026 роках

Як вбачається з консенсус-прогнозу, обмінний курс гривні до долара на наступні 2 роки очікується:

  • у кінці 2025 року — 44,6 грн/дол.,
  • середній за 2025 рік — 42,87 грн/дол.,
  • у кінці 2026 року — 45,6 грн/дол.,
  • середній за 2026 рік — 46,46 грн/дол.

«Поки я бачу, що девальвація буде на рівні 6−9%. Тобто якщо зараз ми завершуємо рік на умовному показнику 42 грн/дол., то наступний рік курс може бути 44−45 грн/дол. Але це не прогноз — це те, що ми бачимо за нашими розрахунками», — додав економіст.

Чому НБУ перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу та поступово пом'якшує валютні обмеження?

Фіксація офіційного курсу та впровадження жорстких валютних обмежень 24 лютого 2022 року були вимушеним кроком. НБУ постійно наголошував, що ці рішення є тимчасовими і на те є причини. Такі рішення дали змогу запобігти паніці й забезпечити стабільну роботу фінансової системи, а також сприяли адаптації бізнесу та населення до умов повномасштабної війни. Але режим фіксованого курсу з жорсткими валютними обмеженнями має свої переваги та недоліки, з часом останні починають переважати.

"Більшість українців добре пам’ятають валютні кризи 2008 та 2014-2015 років, коли національна валюта суттєво послаблювалася. Глибина цих криз багато в чому посилювалася через багаторічну фіксацію курсу. Багаторічне утримання курсу на одному рівні зазвичай закінчується однаково – накопиченням валютних дисбалансів, вичерпанням міжнародних резервів, вимушеною глибокою девальвацією та значним економічним спадом. Саме тому більшість країн не використовують режим фіксованого курсу та жорсткі обмеження, а НБУ в жовтні 2023 року перейшов до керованої гнучкості курсу та планує й надалі пом'якшувати валютні обмеження. Україна вже мала позитивний досвід із плаваючим курсом. Після кризи 2014-2015 років НБУ перейшов до режиму плаваючого курсоутворення", - пояснював регулятор. 

Упродовж наступних років і до повномасштабного вторгнення курс гривні коливався в обидва боки – то послаблювався, то зміцнювався відповідно до ринкових тенденцій. НБУ, продаючи або купуючи валюту на ринку, лише згладжував надмірні курсові коливання, не протидіючи і не посилюючи фундаментальні тенденції обмінного курсу. Завдяки такій гнучкості Україна не накопичувала валютних дисбалансів і більше не мала валютних криз, як раніше. Курс упродовж всього періоду плаваючого курсоутворення, попри коливання, залишався відносно стабільним. До того ж увесь цей час НБУ постійно накопичував міжнародні резерви. Повернення до гнучкішого курсоутворення і цього разу дало змогу посилити стійкість економіки та валютного ринку до зовнішніх та внутрішніх змін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube