Що робити, якщо вас оголосили у розшук, а ви маєте право на відстрочку від мобілізації: інструкція від багатодітного батька

Історія про те, як багатодітний батько побував в ТЦК і дізнався, що на його право на відстрочку доведеться почекати

Мобілізація, ТЦК
Багатодітний батько досі чекає від ТЦК підтвердження свого права на відстрочку

Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у ТЦК можна отримати відповідно статті 23 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Проте, виявилося, що маючи реальнее право, військовозобов'язаний на сьогодні підтвердити його не може. Причина – в неналагодженій системі роботи ТЦК. Детально про це розповів Інформатору батько трьох дітей, який сам пройшов через всі процеси оновлення даних.

Чому важливо у будь якому разі прийти до ТЦК?

Свідок нашої реальної історії – батько трьох неповнолітніх дітей Семен Шмарко. Проте, вона буде цікава і для тих, хто має право на відстрочку з інших причин. Наприклад, є опікуном за особою з інвалідністю, або здобувачем вищої освіти. Тобто, відповідаєш усім пунктам статті 23 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

«Багато хто, у кого є відстрочка раптово виявили себе у розшуку. Тобто, почали оновлювати дані в Резерв+ і побачили, що в розшуку. Або пішли в ЦНАП, а тобі видають папірець, що ти у розшуку. Що робити таким людям? Безумовно йти до ТЦК. У будь якому випадку це необхідно зробити. Тому що, якщо тебе зупинять з такими даними, або подивляться у реєстр Оберіг, а саме звідкіля Резерв бере інформацію, то тебе можуть доставити у ТЦК примусово. А якщо ти прийдеш в ТЦК самостійно, то вже є якісь можливості довести свій статус і вимагати, щоб тебе з цього розшуку виключили», - пояснює Семен Шмарко.

Він наполегливо рекомендує йти до ТЦК. І мати при собі всі документи, щоб підтвердити своє право на відстрочку. Наприклад, надати свідоцтва про народження дітей, або документи з вишу, або документи, які підтверджують, що ти за кимось доглядаєш.

До речі, бланк заяви на відстрочку можна заповнити і вдома для економії часу. А потім цю заяву слід зареєструвати в ТЦК і це запустить відлік 7 днів, за якими вони зобов’язані її розглянути.

Шмарко також попереджає, що вся ця канитель з ТЦК може тривати значну кількість часу.

«Всього до ТЦК я здійснив 5 візитів і витратив десь 18 годин свого часу. Якщо ТЦК і далі так повільно будуть працювати, то зважаючи на велику кількість військовозобов’язаних – це удар не тільки по часу людей, а й по організаціям, бізнесу і підприємствам, які і є основою нашого ВВП і податкової системи. Тобто від цього сьогодні страждає вся держава», - зауважує він.

Чому на сьогодні неможливо довести своє право на відстрочку?

Скільки б ти не приніс документів, скільки б ти не витратив часу, але на сьогоднішній день твоє право на відстрочку реалізованим бути не може. І в Оберіг не може бути вписаним твоє право на відстрочку, повідомив Шмарко.

Виявляється, що наразі відповідні комісії в ТЦК ще не сформовані.

«За новим Законом в цю комісію повинен входити не лише начальник ТЦК, а ще й якісь додаткові особи з місцевої влади. Так от на сьогоднішній день ці люди не визначені, комісії не сформовані і рішення не приймаються. Тобто, в реєстрі Оберіг із розшуку тебе, скоріше, виключать. Але на все, що можна розраховувати – це випросити якійсь лист або папірець, запевнення з ТЦК про те, що вони не заперечують твого права на відстрочку. Але реалізувати його на сьогоднішній день не можливо. Орієнтовні строки, коли запрацюють ці комісії – десь місяць. Тобто, можливо, до кінця червня вони запрацюють. А до цього ти знаходишся у правовій колізії», - зауважив Шмарко.

Він підкреслив, що ця правова колізія стосується саме тих людей, у яких є реальне право на відстрочку, яке ТКЦ не підтвердили. І можуть так скластися обставини, що цих людей можуть доставити у ТЦК примусово, якщо немає ніяких доказів.

«Загалом, є сенс йти до ТЦК. Щоб оновити дані, отримати штрих-код та виключення з реєстрів, що ти у розшуку. Але до права на відстрочку ще бігти і бігти. Тобто, навіть якщо воєнкоматівські сильно хочуть це підтвердити – вони не в змозі це зробити. Думаю, що таким чином буксує і комісія з бронювання. Хоча в ТЦК для захисту таких людей від примусової доставки, можуть видати повістку на явку до воєнкомату через два-три місяці, тобто – не бойову. Тоді до тебе претензій при перевірках не буде», - зауважив Семен Шмарко.

До речі, додає він, на ВЛК вас теж не можуть направити. Бо згідно Порядку проведення призову, військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube