Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно

Розповідаємо про найбільш "популярні" міфи, які зустрічаються у кінематографі

Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно

Кінематограф дозволив втілити найсміливіші фантазії і зробити можливим те, що неможливо в житті. Однак часом киношники так перестараються, що показане на екрані суперечить історичним даними, законам фізики або здоровому глузду.

Так, багато кіноманів і досі думають, що хиткі піски можуть проковтнути свою жертву за секунду, а вентиляція відмінно підходить для того, нею переміщатися. Однак це не найстрашніше, гірше, коли через фільми люди починають вірити у міфи про надання першої допомоги, які не тільки не працюють, а й можуть нашкодити. Інформатор розповість про головні міфи і реальність.

Дістав стрілу / ніж / кулю з ноги і поскакав вбивати негідників

Синопсис:відважний герой бореться з ворогами, вправно ухиляється від всіх атак, проте підлий супротивник вставляє йому ніж в ногу. Герой скрикує, але  наступної секунди бере себе в руки, дістає з ноги ніж, відкидає його, обмотує рану шматком футболки, заливає все це  віскі з фляги і продовжує погоню.

Насправді:якщо в організм встряв будь-який предмет - палиця, арматура, скло, ніж, стріла, куля, осколок - його не можна діставати. Зовсім не можна. Коли чужорідний предмет потрапляє до організму - він сам собою перекриває кровотечу, тому краще нехай він знаходиться в рані. Як приклад, можна взяти пакет, набрати в нього води і проткнути ручкою або паличкою. Поки ми не дістанемо предмет - вода не буде литися з отвору. А якщо це стосується кулі або іншого предмету, який встряв у організм внаслідок вибуху - він потрапляє в організм практично розпеченим, тому запікає край рани і сам собою може трохи зменшити кровотечу.

Предмет, який встряг у організм, потрібно зафіксувати. Якщо він стирчить не сильно, то обмотуємо бинтом навколо предмету, а потім приховуємо його під бинтом. Якщо предмет великий - обмотуємо його "вісімкою", щоб він нікуди не змістився при транспортуванні. Алкоголем поливати рану не рекомендується - для обробки краще використовувати медичні засоби.

 

Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно 1

Припекти рану розпеченим прутом або цукром

Синопсис:в жаркому бою героя сильно поранили. Він, звичайно, всіх переміг, але під вечір настав момент заліковування ран. І ось - втомлений і виснажений - він сидить при тьмяному світлі лампи і через брак аптечки припікає рану розпеченим залізом, скривившись і не зронивши ані звуку. Або ж всипає в рану цукор і підпалює його, готуючи таким чином своєрідну карамель.

Насправді:замість рани отримуємо опік. Для початку визначимо, що кровотечі діляться на артеріальні, венозні, капілярні та внутрішні. З внутрішніми ми нічого зробити не зможемо, тому їх не розглядаємо. Якщо це капілярна кровотеча, то за рахунок тромбоцитів у нашій крові вона зупиниться самостійно. Звичайно, можна допомогти, промивши рану проточною водою і продезінфікувати, а потім накласти звичайну пов'язку з бинта. 

Якщо ж мова йде про артеріальну або венозну кровотечі, які називаються критичними, то тут наш герой не доживе до вечора. При критичних кровотечах людина може померти за 3-5 хвилин від втрати крові. Існують спеціальні гемостатичні засоби (Celox, Combat Gauze, Кровоспас), які можуть зупинити навіть критичну кровотечу за рахунок хімічної реакції. Коли гранули засобу вступають в реакцію з кров'ю, температура цієї самої реакції підвищується до 80-90 градусів за Цельсієм, тим самим обпалюючи всі тканини всередині рани. Але застосування таких засобів можливе тільки на кінцівках і після застосування рана перетворюється на великий опік (більше роботи хірургам). Самі гемостатики можуть нашкодити і тому, хто надавав допомогу, якщо він ризикнув розкрити його зубами. 

Тому на етапі першої допомоги кровотечі зупиняються жгутуванням кінцівки за допомогою джгутів, кровоспинних турнікетів або підручних засобів. Детальніше про кровотечі ми писали   тут .

 

Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно 2

Больовий шок

Синопсис:з нашим героєм стався якийсь страшний випадок - будь то величезна вантажівка, що впала на нього всією вагою або інопланетний загарбник, що вистрілив в нього з лазеру. І ось нещасного кладуть на ноші і з криком "швидше, до реанімації, у нього больовий шок" везуть лікарняними коридорами.

Насправді: больового шоку не існує. Точніше людина не може померти від больового шоку, як і померти від самого болю. Від болю людина може втратити свідомість, але не померти. Існує комплексне поняття шоку, коли під дією зовнішніх подразників відбувається порушення роботи життєвих систем організму. Також є геморагічний шок, який викликаний великою втратою крові.

На етапі надання першої допомоги потрібно усунути фактори, які викликали шок, і контролювати потерпілого.Надалі йому вводяться препарати в залежності від ситуації, але це вже роблять лікарі.

 

Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно 3

Дефібрилятор при зупинці серця

Синопсис:героя після подій привозять до лікарні, підключають до нього кардіограф, і бачачи на екрані пряму лінію кричать: "У нього зупинка серця, терміново несіть дефібрилятор". 

Насправді:дефібрилятор при зупинці серця марний. При зупинці серця, або асистолії, потрібно проводити серцево-легеневу реанімацію. Дефібрилятор застосовується при фібриляції шлуночків серця, шлуночкової тахікардії і тому подібних станах, проте без самого дефібрилятора або кардіографа визначити їх неможливо. По суті, його розряд не запускає серце, а зупиняє його. Це прибирає порушення в роботі серця, і серце самостійно перезапускаетя. Автоматичні зовнішні дефібрилятори можуть застосовуватися усіма людьми при порушенні серцевої діяльності у потерпілого. Такий дефібрилятор підключають до потерпілого, і далі прилад сам визначає, чи потрібно проводити розряд, якої сили повинен він бути, або ж розряд марний і потрібно проводити СЛР.

 

Що працює на екрані, але шкодить у житті: міфи про надання допомоги з кіно 4

Проткнути гортань ручкою / трубочкою

Синопсис:хтось поруч з героєм починає задихатися від алергії на арахісове масло, про яку, природно, ніхто не знав. Герой хапає ручку, дістає з неї стрижень і корпусом ручки протикає гортань, надаючи доступ повітрю.

Насправді:таке протикання гортані може тільки нашкодити. Трахеостомия, або операція з утворення отвору в трахеї - маніпуляція, яку можуть проводити тільки кваліфіковані лікарі. Такий доступ повітря робиться, якщо всі інші варіанти не спрацювали, або ж якщо пацієнт буде перебувати на апараті штучної вентиляції легенів більше 7 днів. Цей надріз вельми складно зробити, там потрібна увелірная точність, а протикаючи корпусом ручки можна позбавити людину голосових зв'язок або вбити.

 

 

Це лише перші 5 міфів, які зустрічаються у фільмах. У наших наступних матеріалах ми розповімо про інших помилки та міфи. Якщо ви бачили якусь ситуацію, і у вас вона викликала сумнів - пишіть автору цього матеріалу у Facebook,ми з радістю розповімо, як правильно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube