Розповідаємо про те, чому дефібрилятор марний при зупинці серця
Кінематограф дозволив втілити найсміливіші фантазії й уможливити те, що неможливо в житті. Однак часом кінороби так перестараються, що показане на екрані суперечить історичним даним, законам фізики чи здоровому глузду.
Так, багато кіноманів досі думають, що сипучі піски можуть проковтнути свою жертву за секунду, а вентиляція відмінно підходить для того, щоби пересуватися по ній. Однак це не найстрашніше, коли через фільми люди починають вірити в міфи про надання першої допомоги, які не тільки не працюють, а й можуть нашкодити. Інформатор раніше вже розповідав про популярні міфи при пораненнях у кіно. А сьогодні розповімо про міфи з медичних серіалів, де використовують дефібрилятор при зупинці серця.
За 2020 рік від серцево-судинних хвороб померло понад 400 тисяч українців. За перші 5 місяців 2021 року із 299 тисяч померлих в Україні від проблем із серцево-судинною системою померло понад 185 тисяч осіб, що становить понад 61% від усіх померлих. Великої кількості цих смертей можна уникнути, якби в населення були знання та засоби для проведення серцево-легеневої реанімації, одними з яких є автоматичні зовнішні дефібрилятори. Дефібрилятори можна розділити на 2 види – стаціонарні, якими користуються медики в лікарнях, та автоматичні зовнішні дефібрилятори (АЗД), які знаходяться в громадських місцях та якими можуть користуватись усі.
Напевно, під час переглядів медичних серіалів ви неодноразово чули фразу "у нього зупинка серця, терміново несіть дефібрилятор, потрібен розряд". Уже криється головний міф, який використовують у кінематографі. При зупинці серця, яка називається асистолія (це коли на кардіомоніторі пряма лінія), дефібрилятор не зробить абсолютно нічого, і в такій ситуації він марний.
Дефібрилятор не запускає серце, а зупиняє його. Він застосовується, коли у потерпілого спостерігається ненормальний серцевий ритм, такий як фібриляція шлуночків, шлуночкова тахікардія та інші порушення ритму. Електричний розряд зупиняє серце і воно саме перезапускається.
Автоматичний зовнішній дефібрилятор слід застосовувати завжди, коли ми проводимо серцево-легеневу реанімацію потерпілому. Якщо ви бачите людину непритомну, то спочатку необхідно перевірити наявність у неї дихання за принципом «бачу, чую, відчуваю», попередньо закинувши голову та звільнивши дихальні шляхи. При кількості вдихів — до 2 за 10 секунд, необхідно приступити до серцево-легеневої реанімації. Тоді ж і застосовуємо дефібрилятор.
Після підключення електродів дефібрилятора до пацієнта прилад рахує серцевий ритм, після чого сам визначить, чи потрібно давати розряд, чи просто проводити серцево-легеневу реанімацію. Вбити таким дефібрилятором неможливо, адже за наявності серцевого ритму в людини в приладі блокується функція розряду. Докладніше про роботу АЗД можна прочитати тут, а повний огляд стаціонарного дефібрилятора можна знайти тут.
Існує два види взаємодій – дефібриляція, про яку ми вже говорили, та кардіоверсія. Кардіоверсія використовується для усунення окремих видів порушень ритму, при яких збережена більш менш регулярна електрична активність серця (тобто помітні QRS-комплекси кардіограми). При кардіоверсії використовуються менші значення енергій розряду, ніж дефібриляції.
При різних тахіаритміях вплив електричного розряду має бути синхронізований із ритмом серця, оскільки застосування не в той час може призвести до фібриляції шлуночків. Однак вам не потрібно про це переживати, адже автоматичний зовнішній дефібрилятор сам обере час, коли зробити розряд, повідомивши про це голосовою командою.
Автоматичний зовнішній дефібрилятор здатний видавати розряд із силою від 100 до 360 Дж для дорослих та від 10 до 100 Дж для дітей. При цьому пристрій самостійно визначає, з якою силою необхідно провести розряд. У середньому АЗД може провести 200 ударів із максимальною силою 360 Дж від одного заряду батареї, що більш ніж достатньо для проведення реанімації.
Автоматичні зовнішні дефібрилятори в Європі є в багатьох місцях скупчення людей, таких як вокзали, аеропорти, зупинки громадського транспорту тощо. У Швеції навіть протестували безпілотники, які привозять дефібрилятори на місце події. В Україні вони лише з'являються, проте в Києві вже на кожній станції метро є такі АЗД. І з їхньою допомогою вже вдалося врятувати двох людей. У Дніпрі в рамках Бюджету участі з'явилася ініціатива встановити такі дефібрилятори в громадських місцях. Докладніше прочитати про проєкт можна тут. Дізнатися, як проголосувати можна тут, а безпосередньо проголосувати за проєкт можна на цьому сайті.
Раніше ми розповідали про те, які вакцини проти COVID-19 є в Україні та чим вони відрізняються.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.