Саудівська Аравія могла б знищити росію, як свого часу СРСР: навіщо Зеленський літав до Ер-Ріяду

Другий візит українського президента поспіль до Ер-Ріяду готувався похапцем, а ймовірний спектр тем, що він обговорював із своїм візаві, може виходити далеко за межі консервативної дипломатії

Візит президента до Саудівської Аравії
Спектр тем, що обговорювали Володимир Зеленський із Мухаммадом бін Салманом аль Саудом, міг бути ширшим, ніж заявили офіційно

Саудівська Аравія може знищити росію і покласти край несправедливій війні так само, як свого часу вона ж знищила СРСР. Можливо, це - просто конспірологія, але вплив саудитів не можна недооцінювати. Звідси й справжня причина візиту Зеленського до Ер-Ріяду, так само, як і мотиви для візиту спікера держдуми рф Володіна, що завершився напередодні. Обидві сторони схиляють саудитів до співробітництва, а зовсім не ведуть перемовини одна з одною при посередництві саудівського кронпринца Мухаммеда ібн Салмана аль-Сауда (як вже встигла повідомити російська пропаганда). Це пояснили Інформатору експерти-міжнародники, оцінюючи сенси та підсумки візиту Зеленського до Ер-Ріяду.

Енергетичний післясмак

Найцікавіші ті аспекти перемовин, про які не кажуть вголос. Зважаючи на те, що Ер-Ріяд є одним з найвпливовіших учасників ОПЕК та нафтовидобувачів світу, очевидний інтерес України до ресурсів та впливу цієї країни. Цікавою є версія повторення ситуації кінця 80-х, коли, завдяки збільшенню випуску нафти на ринок ціни на "чорне золото" впали, і в СРСР миттєво поповзли донизу прибутки, що зрештою стало однією з причин обвалення економіки та, зрештою, самого СРСР.

"Цю версію описував у т.ч. Єгор Гайдар у своїй книжці, втім, є важлива корекція: саудити робили це не навмисно, а у ситуації, коли після теплої зими в них склався надлишок енергоресурсів, а ціни - поповзли донизу. Щоб зберегти рівень доходів, Ер-Ріяд різко збільшив відпуск, остаточно обваливши ринок СРСР", - розповідає очільник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Та все ж енергетичний "післясмак" візит може мати. Саудівська Аравія вже допомагала нам з паливом - у розпал "блекаутів" під час масштабних обстрілів до Києва прибув голова МЗС країни, і підписав два документи: про надання гуманітарної допомоги на 100 млн доларів та нафтопродуктів - ще на 300 млн.

"Зараз країна сповідує активний нейтралітет у відносинах з Україною та рф, і, очевидно, що оскільки Саудівська Аравія не розірвала взаємин з рф (принаймні, ми не бачимо, щоб вона активно впливала на ринок нафти всупереч інтересам москви), можемо чекати, що вони спробують це врівноважити певними кроками з підтримки України та наших інтересів. А відобразити це можуть саме у такому вигляді допомоги, як це вже бувало раніше", - прогнозує Олег Саакян.

Український президент і кронпринц зустрілися вже вдруге за менше, ніж рік - фото прес-служби президента
Український президент і кронпринц зустрілися вже вдруге за менше, ніж рік - фото прес-служби президента

Залучення Глобального Півдня

Офіційний порядок денний оприлюднили на сайті президента: Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд обмінялися думками щодо поточної ситуації у світі та можливих шляхів завершення війни у нашій країні. Зеленський запропонував принцеві долучитися до Формули миру - і, коли той дав "цінні поради" щодо пришвидшення процесу її імплементації, йому подякував. Зрештою, президент запросив принца на перший Глобальний саміт миру на рівні лідерів до Швейцарії.

"Україні потрібна на Саміті максимальна репрезентація держав, перш за все - країн Глобального Півдня. І тут арабські монархії для нас - одна з точок пріоритету. Також з порядку денного очевидно, що є моменти з обміну полоненими з рф - і у цьому процесі Саудівська Аравія відіграє свою роль і може забезпечити процес через свій вплив", - каже Інформатору політолог-міжнародник Олег Саакян.

Зазначимо, що наймасштабніше звільнення полонених у вересні 2022-го, коли українській стороні передали 215 військових (серед них і командирів та частину бійців полку "Азов"), а рф - 55 російських військових та кума путіна, колишнього політика Віктора Медведчука, стало можливим саме завдяки посередництву саудитів. Одночасно до Ер-Ріяду вилетів літак, на якому знаходились іноземці, які потрапили до полону під час боїв в Україні, це 5 громадян Великої Британії, двоє американців, мароканець, швед та хорват - їх евакуювали з росії при прямому посередництві кронпринца та олігарха Романа Абрамовича (він особисто вивозив їх літаком).

Звільнених 2022-го з російського полону іноземців спочатку доправили до Ер-Ріяду. Фото REUTERS
Звільнених 2022-го з російського полону іноземців спочатку доправили до Ер-Ріяду. Фото REUTERS

"Тиха" військова угода

Наступний пункт Інформатору назвали одразу декілька експертів: йдеться про чималий військовий потенціал Саудівської Аравії. Згідно з рейтингом від Global Firepower, саудівська армія знаходиться на 23-му місці у світі, випереджаючи Канаду, Аргентину та Швецію. Відтак, цей потенціал міг би непогано прислужитися Україні - особливо в момент паузи у постачанні зброї від наших звичних партнерів.

"Саудити займаються також досить делікатними питаннями, які зазвичай не афішують. Вони мають величезні запаси зброї, за допомогою якої впливають на оточуючі конфлікти, і на хуситів у Ємені. Ймовірно, можемо на щось (розраховувати)", - сказав Інформатору Олег Рибачук, колишній український держсекретар часів Віктора Ющенка, зараз - очільник ГО "Центр спільних дій".

Йдеться не лише про новітні зразки зброї, а й про застарілі радянські системи та амуніцію. Можна припустити, що українська делегація піднімала це питання, адже у коммюніке на сайті президента йдеться про обговорення "можливостей двосторонньої співпраці України та Саудівської Аравії в економічній і технологічній сферах" - а саме військові технології наразі найпотрібніші нашій країні.

"Частина радянської зброї або ракет ППО, ймовірно, є на озброєнні у Саудівської Аравії - і вона може поділитись. Та, якщо це станеться, - це буде не напряму, і ми все одно нічого не почуємо та ні про що не дізнаємось: формально зброю нам не передадуть", - стверджує Семиволос.

Хто грів крісло для Зеленського

У візиті є ще один, досить дражливий, аспект. Буквально у переддень приїзду до Ер-Ріяду української делегації звідти поїхали росіяни. Ще й досить представницьким складом: були очільник держдуми рф Володін, керівники низки комітетів, зокрема, з міжнародних справ. Ми далекі від твердження, що наслідний принц Мохамад бін Салман аль Сауд працює для сторін "високопоставленим листоношею", але подібний збіг видається дивним.

Цей збіг вже трактується деякими експертами, як "передача сигналу" - зважаючи на те, що Володін вже виконував роль парламентера для кремля (в листопаді минулого року його було командировано до КНР для зустрічі з Сі Цзиньпінем). Втім, міжнародники закликають не зважати на конспірологічні теорії: Саудівська Аравія, як впливова держава, керується власними інтересами.

"Наразі він полягає у стабілізації ситуації в регіоні: конфлікт у Палестині з нападом ХАМАСу зврвав цілий каскад домовленостей по нормалізації відносин між арабським світом та Ізраїлем, ситуація з хуситами шкодить їхній зовнішньополітичній та енергетичній активності. А тут є розбіжності з Іраном, і з рф, і взаємозалежності - відтак, зустріч принца Мохамада аль Сауда з Володимиром Зеленським важлива як у контексті російсько-української війни, так і у більш ширшому, щодо фактору росії та ірану в регіоні", - каже Саакян.

Повернення до статусу "поважної людини"

Важливо: у Саудівській Аравії зараз відбувається процес "культурної революції" - у сенсі розвитку людських прав та свобод. Для самого наслідного принца його перемовна роль між Україною та рф є однією з надважливих місій - у бесіді з Інформатором Олег Рибачук згадує трагічну історію із вбивством журналіста Джамаля Хашоггі на території саудівського консульства у Стамбулі 2018 року. Це викликало зростання напруженості між Ер-Ріядом, Вашінґтоном та низкою західних столиць.

"Був період, коли Байден називав принца "тим сучим сином", казав, що руки йому не потисне. Зрештою, виникло цінне і квотне питання щодо нафти - тож і зустрівся, і руку потиснув. І цьому поверненню ролі важливої людини сприяє подібна (посередницька) активність", - зазначив Рибачук.

Щоб повноцінно зрозуміти особливості дипломатії, нагадаємо деталі минулого візиту, що відбувся у травні 2023-го: тоді у місті Джедда проходив саміт Ліги арабських держав. Президент використав цей майданчик для заклику до лідерів країн Аравійського півострову та близьких до них за походженням - допомогти із захистом українського народу, зокрема, його мусульманської спільноти.

"Навіть якщо тут, на Саміті, є люди, у яких інакші погляди на війну в Україні, і хто називає її "конфліктом" - я певен: ми усі можемо об'єднатись навколо порятунку людей із кліток російських в'язниць", - нагадав він позитивний розголос від обміну полоненими, у якому взяв участь принц.

Цікава деталь: окрім Єрмака та Мустафи Джемілєва, президента супроводжував тоді ще голова Фонду держмайна Рустем Умеров
Цікава деталь: окрім Єрмака та Мустафи Джемілєва, президента супроводжував тоді ще голова Фонду держмайна Рустем Умеров

Того разу разом з президентом до Саудівської Аравії прибули Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу ("один з корінних народів України", - представив його голова держави), а також майбутній очільник Міноборони Рустем Умєров - на той момент очільник Фонду держмайна України. Цікаво, що саме Умеров супроводжував президента, зокрема у Джидді, коли Зеленський крокував до зали, щоб виголосити промову, майбутній очільник військового відомства йшов поруч.

Наслідком того візиту було оголошення нейтралітету Саудівською Аравією: вона підкреслено заявила вустами очільника МЗС, що його держава обирає "активний нейтралітет". І за словами Семиволоса, наразі у Ер-Ріяді відбувається ще й зміна управлінських поколінь. Замість тих, хто спокійно споживав ресурси, приходить "нова кров", амбітна та здатна досягати результатів - саме цими амбіціми Мухаммада бін Салмана можна пояснити його інтерес до української Формули миру.

З Ер-Ріяду - до Тірани: що обговорював Зеленський у Албанії

Нагадаємо, Інформатор детально розповідав про сутність порядку денного із зустрічі Володимира Зеленського та спадкоємного принцу Саудівської Аравії Мухаммеду ібн Салману ас-Сауду. Президент зазначив, що він вдячний монарху за його позицію у відновленні справжнього миру в Україні, поради та підтримку. Розповів також про підготовку до Глобального саміту миру у Швейцарії.

Також ми писали про особливості офіційного візиту президента до столиці Албанії, Тирани: там Володимир Зеленський приймає участь у саміті "Україна - Південно-Східна Європа". Свого візаві, голову албанського уряду Еді Раму, Зеленський назвав "безкомпромісним другом України". Серед питань, які обговорять сторони - політична та оборонна співпраця, "формула миру" та безпекові угоди.

Стало відомо, що урядова зустріч між президентами України та Польщі відбудеться 28 березня у Варшаві. Чому зустріч запланована на більш ніж місяць наперед, і що очікувати від цього зіткнення поглядів? Павло Коваль поділиться своїми думками з цього приводу. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube