США прирекли росію на банкрутство
Економіка росії йде слідом за російським кораблем, і вже незабаром на росіян чекає повне безробіття та злидні. Принаймні так прогнозують експерти. Та й Міністерство фінансів США сприяє економічному краху агресора. 25 травня було анульовано ліцензію, яка дозволяла росії обслуговувати зовнішній борг.
Інформатор розбирався, який рівень безробіття чекає на росію і до чого призведе відсутність можливості росії платити за своїми облігаціями.
Зараз у топі подорожчання в росії опинилися овочі, фрукти, з полиць магазинів зникли макаронні вироби, кава, чай. Разом із господарями на дієту доведеться сісти і домашній тварині – корми подорожчали в десятки разів. Та й лікуватися у росії стало складніше – ціни на медикаменти зросли в рази. Також будівельні матеріали, побутова хімія, косметика, одяг та взуття стали менш доступними. Проте дефіцит та подорожчання – це лише початок випробувань.
Міжнародні компанії різних галузей масово розривають співпрацю з російським бізнесом, не бажаючи спонсорувати вбивства людей. Одними з перших пішли з росії гіганти Nike, Apple і Boeing. За ними про припинення роботи оголосили сотні провідних виробників: Coca Cola, Adidas, Lenovo. Intel і AMD заборонили постачання до рф мікрочіпи та відеокарти. Parimatch відкликала франшизу в росії, Netflix відмовився обслуговувати підписників.
Visa та Mastercard відключили від своєї платіжної системи низку російських банків. Поштові оператори DHL, FedEx, UPS заборонили надсилати посилки та вантажі до рф.
І це означає, що росіяни не тільки не можуть купувати брендові речі та користуватися всіма привілеями, які раніше здавались звичною справою, а масово втрачають роботу на підприємствах, що залишили ринок росії.
Отже, на російському ринку праці — справжній колапс. Закриття заводу «Автодор», який збирав автомобілі BMW, спричинило закриття 3,5 тисячі робочих місць. Шведський торговий гігант ІКЕА заморозив позиції для 15 тисяч працівників, а завод Renault-Nissan у Тольятті, що зупинився через брак імпортних запчастин, відправив додому на невизначений термін 35 тисяч росіян.
Але далі експерти прогнозують ще гірше – через кілька місяців санкції в росії досягнуть свого максимуму і тотальне безробіття охопить росію. Тож пік безробіття та звільнень варто очікувати вже восени.
«Санкції – це процес наростаючий, і він не носить блискавичного характеру, тому що їхнє завдання не лише зупинити цю війну, а й унеможливити наступну. Слід розуміти, що ці каральні заходи, спрямовані на те, щоби поступово послабити можливість ведення агресивних воєн», - зазначає економічний експерт Борис Кушнірук.
По суті, війна росії проти України призвела до протилежних результатів, ніж ті, на які сподівалася москва. Це повною мірою показує характер розвитку подій навколо російської федерації. Так, замість виходу на рівень великої світової держави росія перетворилася на країну-вигнанця в буквальному значенні цього слова.
Виходячи із загального ставлення до країни-агресора, компанії самостійно приймають рішення піти з російського ринку. Найбільша у світі мережа закладів швидкого харчування McDonald's, яка налічує понад 60 тисяч працівників, із закриттям тягла до останнього, проте незабаром вирішила згорнути діяльність. Аргументація проста: «ми не можемо перебувати у країні, яка веде війну, це не відповідає нашим цінностям та компрометує нашу компанію».
Через вторгнення в Україну росію залишили світові автомобільні бренди, а тепер у країні повністю зупинилося виробництво легкових автомобілів на місцевих заводах. Деякі компанії ще намагаються якось виживати, проте через брак комплектуючих та сировини змушені вживати заходів.
«Російський завод АвтоВАЗ зупиняє випуск машин у кількох регіонах росії. Все через брак деталей. Відповідно, величезна кількість росіян втратять роботу. Деякі компанії намагаються адаптуватися і пристосуватися до реалій часу, скорочуючи не всіх працівників, а лише 10-20%, інші працюватимуть неповний робочий день, або тиждень працюватимуть — три сидітимуть вдома. Очікується зниження зарплат, відпустки власним коштом», - зазначає Кушнірук.
Загалом, за словами економістів, проблеми з імпортом зачепили понад 60% російських підприємств, оскільки їхня робота залежить від компонентів, які можна отримати лише через імпорт.
Експерти кажуть, що санкції не зруйнують росію швидко. Звичайно, росія - країна з величезними запасами природних ресурсів. Тому зараз росіяни продають запаси, що залишилися в них, до кінця не усвідомлюючи, що криза безробіття вже насувається. І в найближчому майбутньому складеться ситуація, коли наростатиме кількість людей, з неповною зайнятістю, частковою зайнятістю або зовсім звільнених. Тому, щоб хоч якось запобігти цьому, навіть за умов санкцій росія намагається замінити все своїм виробництвом, створити аналоги тим компаніям, які з тих чи інших причин пішли.
Наприклад, незабаром замість Instagram у росії запускають «росграм». Але все ж таки виключення росії зі світових ланцюжків виробництва, її ізоляція і технологічне відставання призведе країну до поступової деградації.
«Звичайно, росіяни можуть створити щось на кшталт тих компаній, які пішли з їхнього ринку, але, як зазвичай, найгіршої якості, виду, і невідомо, чи можна повною мірою компенсувати подальше скорочення кадрів. Деякий час росіяни використовуватимуть комплектуючі та сировину з резервів, це може бути тримісячний запас. Наприклад, російські автомобілі будуть продавати вже без ременів безпеки та без деяких інших речей. Яким буде подальше виробництво, невідомо, можливо, з конвеєра сходитиме транспорт у такому вигляді, що і на дороги не можна випускати», — каже Борис Кушнірук.
Обмежувальні заходи вплинуть на всі галузі, які використовують іноземні компоненти у виробництві, тобто це стосуватиметься і автомобільного сектора, і фармацевтики, і навіть сільського господарства, оскільки насіння імпортується з-за кордону. Загалом експерти прогнозують, що російська економіка відкотиться на рівень 1990-х років.
Мешканці Москви першими відчули усі «радості» санкцій, втрачаючи роботу. Але слід розуміти, що між життям москвича, санкт-петербуржця та мешканців Самарської губернії є велика різниця. Життя в російських селах і без санкцій не особливо комфортне: без комунікацій, доріг та грошей.
«Відверто, за тих умов, у яких вони живуть, жодна цивілізована країна жити не змогла б. Варто сказати, що навіть у досить бідних селах українці живуть краще, ніж живе переважна більшість росіян. І це не може не накладати певний відбиток і на їхню психологію, і на їхні світогляд, та очікування. Ті, хто уособлює в собі російську інтелігенцію, одразу виїхали за межі росії, туди, де хоч якось їх сприймають — до ОАЕ, Туреччини, Близького Сходу. По цій категорії санкції вдарили одразу. Однак основні жителі російської федерації, для яких набір з горілкою найбільш важливий у іхньому існуванні, досить довго житимуть на тому рівні, що й раніше. Що може вдарити по них? Безробіття, яке знищить їх і без того мізерний дохід», — каже економічний експерт Олег Пендзін.
Однак це безробіття настане тоді, коли в росії закінчаться всі резерви, припиниться робота основних великих машинобудівних підприємств, коли буде ембарго на енергоносії, де працює основна маса росіян на півночі росії.
«Що ми можемо говорити про санкції, коли щодня росія отримує 850 млн. доларів від продажу за газ і 450 млн. доларів за нафту? Так, у них є величезні проблеми з чіпами, з доступом до технологій, з запчастинами до техніки, з побутовими товарами, але що з перерахованого може вдарити по людині, яка живе за українськими мірками і так за межею бідності?» – додає Олег Пендзін.
За підрахунками аналітиків, безробіття в росії до кінця року досягне рекордного рівня і за останні 12 років становитиме 9%. У зоні ризику близько 2 млн. робочих місць.
Тим часом США буквально прирікають росію на банкрутство. 25 травня було анульовано ліцензію, яка дозволяла росії обслуговувати зовнішній борг. А це означає, що вже у червні рф не зможе платити за міжнародними рахунками. І якщо раніше тільки путін намагався загрожувати світові, то відмовляючись віддавати борги у міжнародній валюті, то знову погоджуючись, тепер американці в принципі позбавили росію можливості використати долари для погашення сум за облігаціями. І після червня потрібно відрахувати лише 30 днів (а це липень) до того моменту, як росію визнають банкрутом.
Раніше Інформатор писав про економічний крах росії: експерти називають дату дефолту країни-агресора
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.