У квітні 2022 року Верховний Суд дозволив українцям «випускати пар» та судитися з росією через агресію. Проте майна рф в Україні, щоб виплатити всім компенсацію, не вистачить. Тим паче, що його швидко націоналізують
Вже понад рік триває повномасштабне вторгнення росії в Україну. А війна триває ще довше – з 2014 року. За цей час багато українців стали двічі, а то й тричі переселенцями, переїжджаючи вглиб країни. Але за все росія має заплатити, для початку, своїм майном.
На момент окупації росією Донбасу у 2014 році, чоловік проживав у місті Кадіївка (колишня назва Стаханов) на Луганщині. До сьогоднішнього дня це місто вважається тимчасово окупованим.
Через військові дії чоловік поїхав з міста, залишивши там своїх батьків. Вони не змогли евакуюватися через стан здоров’я.
«Починаючи з 2016 року він був змушений орендувати житло, оскільки на підконтрольній Україні території житла не має. Вказані обставини суттєво ускладнюють і без того критичну ситуацію, що склалася через злочинну агресію Російської Федерації. Велика кількість документів була втрачена за місцем реєстрації. Тому (чоловік) був змушений витрачати багато сил та часу на їх відновлення», - йдеться у матеріалах судового реєстра.
24 лютого 2022 року почалося повномасштабне вторгнення рф в Україну. В цей час зв`язок з батьками було остаточно втрачено, оскільки були понівечені вежі мобільного зв’язку та викрадено обладнання.
Вже 1 березня 2022 року в одному з управлінь адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, де працював чоловік, співробітників відправили у простій. Через це з березня по липень 2022 року переселенець отримував лише 2/3 посадового окладу, замість звичної зарплати.
Чоловік підрахував, що за цей час він недоотримав понад 51 тисячу гривень.
Щоб змусити росію відповісти за свої злочини, чоловік подав проти неї позов до суду. Ймовірно, переселенець знов переїхав через обстріли у Харкові, тому що позов подавав з Полтави.
Переселенець просив визнати, що через терор росії він був змушений покинути свою домівку на Луганщини. Також він хотів, щоб рф заплатила йому 51 тисячі 182 гривень, які він не отримав на роботі та виплатила мільйон гривень відшкодування.
У жовтні 2022 року суддя Київського районного суду Полтави Оксана Самсонова почала розглядати справу. Український суд повідомляв посольство про засідання, але той своєю версією подій не поділився.
Далі постало питання, що робити з судовим імунітетом, який «захищає» росію від юрисдикції українських судів? Тоді суддя згадала про практики Європейського суду з прав людини. В них такий імунітет мав сприяти «ввічливості та добрим відносинам між державами через повагу до суверенітету іншої держави». Але про яку ввічливість до росії може йти мова під час війни, яку вона розв’язала?
«Збройна агресія проти України, здійснена Російською Федерацією в порушення основоположних принципів і норм міжнародного права, зокрема Статуту ООН, вчинені її збройними силами міжнародно-правові злочини в Україні виключають з ініціативи Російської Федерації питання ввічливості та добрих відносин між країнами», - йдеться у рішення судді Самсонової.
З огляду на це, суд вирішив залишити «за скобками» захист рф від українського правосуддя. Більш того, у квітні 2022 року Верховний Суд дозволив не зважати на судовий імунітет рф та не запитувати в посольства країни-агресорки дозволу про її участь у справі.
Суддя погодилася, що не потребує доказування військова агресія росії, починаючи з 2014 року.
«Російська Федерація відкидає визнання будь-якої відповідальності за свою протиправну військову діяльність в Україні, включаючи не тільки повномасштабну збройну агресію, але і будь-яку участь своїх збройних сил у військових діях в Донецькій та Луганській областях з 2014 року», - нагадала представниця Феміди.
На підтвердження того, що через військову агресію рф чоловік втратив частину заробітку він надав наказ про простій та додатки до нього. Розрахунок втрачених коштів чоловік довів відомостями з державного реєстру фізичних осіб-платників податків.
Отже, на руках у судді були всі можливі докази. Тому 14 березня 2023 року суддя Київського районного суду Полтави Оксана Самсонова вирішила, що росія через своє посольство має виплатити чоловікові 51 тисячу 182 гривні 40 копійок недоотриманої зарплати та мільйон гривень відшкодування. Також державний бюджет очікує від рф сплати понад 10 тисяч судового збору. До середини квітня у рф є час оскаржити це рішення.
В перший день повномасштабного вторгнення Україна розірвала дипломатичні відносини з росією. Також майже рік тому українське МЗС повідомило про припинення роботи не лише посольства, а й всіх консульств в росії.
Проте, це не означає, що отримати компенсацію від росії неможливо. Навряд чи рф буде добровільно виконувати такі рішення, тому доведеться знаходити шляхи, щоб забрати кошти примусово.
За словами адвоката ГО «Платформи прав людини» Євгена Воробйова, це може відбутися коштом арештованого на території України російського майна. Однак, його швидко націоналізують. До того ж в Україні немає стільки цінностей країни-агресорки, щоб вистачило на всі рішення.
Якщо ж українці будуть судитися в інших країнах, то там постане питання з судовим імунітетом росії. І як там вирішать – чи зважати на нього, чи ні – це вже складно спрогнозувати.
Інформатор писав, що Світовий банк підрахував скільки грошей потрібно на відновлення України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.