Росіяни шукають в інтернеті, як відмовитися від російського громадянства і чи помер путін. Які настрої в російському суспільстві?

Росіяни шукають в інтернеті, як відмовитися від російського громадянства і чи помер путін. Які настрої в російському суспільстві?

Читать на русском

15-20 відсотків росіян війну в Україні підтримують

Читать на русском
Росіяни шукають в інтернеті, як відмовитися від російського громадянства і чи помер путін. Які настрої в російському суспільстві?

15-20 відсотків росіян війну в Україні підтримують

Відразу після початку повномасштабної війни російські інтернет-користувачі почали цікавитися у пошуковиках – як отримати українське громадянство. А наприкінці липня вони гуглили, як відмовитися від російського громадянства. Про це свідчить статистика  "Google Trend" та "Яндекс. Подбор слов", яку проаналізував канал «Можем объяснить».

Масова еміграція 

Те, що росіяни почали масово цікавитися способами, як відмовитися від російського громадянства, – не дивно. Про це «Інформатору» розповів російський соціолог Ігор Ейдман.

«Це свідчення того, що імміграція з Росії лише посилюватиметься найближчим часом. Ситуація економічно тільки починайте погіршуватися з одного боку, а з іншого боку в країні все ж таки закручують гайки все сильніше. Посилюються політичні репресії, страх дедалі сильніший і в цій ситуації люди, особливо молоді, безумовно не бачать жодних перспектив життя в росії і хочуть виїхати», - каже Ігор Ейдман.

У перші місяці війни була масова хвиля еміграції з росії – розповів «Інформатору» російський політолог Іван Преображенський. Переважно це були молоді люди – особливо програмісти, вчені. А зараз, за його словами, починається друга хвиля еміграції. До кінця року хочуть виїхати до двох мільйонів росіян. І серед цих людей буде багато підприємців.

«Якщо айтішникам можна виїжджати зразу, то бізнесменам треба якийсь час, щоб виводити бізнес з країни. Вони не зразу готові, але багато хто прагне цього», - каже Іван Преображенський.

Позбутися російського паспорта 

Відмовитися від російського громадянства можливо, каже Преображенський. Хоч це і довгий та складний процес.  

«Потрібно збирати величезну кількість довідок, що у вас немає боргів перед Російською Федерацією. І ось люди починають цим цікавитися», - каже російський політолог.

Що ж до запитів російських інтернет-користувачів – як отримати українське громадянство, Преображенський пояснює це так:

«Росіяни українського походження – етнічні українці – їх величезна кількість у росії. Вони не підтримують цю війну і шукають для себе можливість отримати українське громадянство», - каже Іван Преображенський.

Крім того, після початку війни був пік запитів про те, як ухилитися від армії  та служби за контрактом. Водночас різко зросла кількість запитів про те, як отримати візу і як отримати закордонний паспорт. А ще користувачі масово гуглили словосполучення "залізна завіса".

«Логічно, тому що залізна завіса опускається – і не тільки з російського боку, а й з боку Європейського союзу. У людей молодого покоління, які нічого до ладу не знають про радянський період, виникає інтерес, як це все виглядало тридцять років тому. І вони намагаються розібратися що було тоді – і через це зрозуміти, що відбувається зараз. Якщо залізна завіса опускається, то люди намагаються зрозуміти, що це означає», - каже Преображенський.

Пошук VPN-сервісів

У середині березня росіяни активно шукали в Google різні VPN-сервіси: на той момент у рф був пік інтернет-блокувань.

«Вони шукали той VPN, який би нормально працював. І щоб був найбільший захист їхніх даних. Тому, що деякі VPN в Росії заборонені. І як мінімум штраф адміністративний отримати точно можна. І влада не приховує, що вона й надалі збирається обмежувати користування VPN», - каже російський політолог.

Слова “війна” гуглили в рази більше, ніж “спеціальна операція”

У кінці травня росіяни масово гуглили інформацію про можливу загальну мобілізацію, а також цікавились можливою смертю Путіна. Тоді в британських ЗМІ з’явилася публікація, нібито президент рф помер, а на публіці його заміняє двійник. А ще цікаво, що попри  фактичну заборону в росії слова "війна", у липні користувачі пошукової системи "Яндекс" шукали його понад 16 млн разів. Навпаки, термін "спецоперація" не користується популярністю - його шукали лише 2 млн разів за місяць.

«Росіяни, які вважають, що це спецоперація, особливо Інтернетом не користуються активно – для них у найкращому разі це «Однокласники» і вони не користуються пошуковими сервісами», - пояснює «Інформатору» Іван Преображенський.

Настрої в російському суспільстві 

Загалом більша частина російського суспільства продовжує, що називається, «спати», каже політолог. І ні в яких процесах не бере участі. Це таке собі болото, яке просто дивиться пропаганду і вдає, що це їх не стосується. Не підтримують війну в Україні, за оцінками преображенського, приблизно 10-15 відсотків громадян. Але це не якісь активні дії.

 «Це всього лише значить – вони не сприймають пропаганду, не ретранслюють пропаганду, не підтримують різноманітні офіційні акції на підтримку російської агресії, які відбуваються у державних, соціальних зак-ладах, стараються своїх дітей захистити від цієї інформації, від пропаганди, розглядають можливість поїхати з країни. Або ще допомагають депортованим в росію українцям – там зараз все більше і більше людей, які цим займаються. Хтось там якісь написи пише, папірці клеїть проти війни», – каже російський політолог.

Ще приблизно стільки ж – 15-20 відсотків росіян – війну в Україні підтримують. Та навіть серед них дуже небагато тих, хто хотів би на цю війну поїхати.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Максим Урлапов

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.