Ситуація на фронті продовжує залишатися складною
Російські військові продовжують наступати на Новопавлівському та Курахівському напрямках. Тиск окупантів на цих двох ділянках фронту зріс. Водночас українські захисники просуваються під Торецьком. ЗСУ мають нові успіхи. На Курщині тривають обмежені бої поблизу Тьоткіно, а у Бєлгородській обалсті все затихло. На Сумщині, Харківщині, Луганщині росіяни продовжують локальні атаки, але без успіху чи просування.
Детальніше про актуальну ситуацію на фронті йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики оприлюднили карти бойових дій на ключових ділянках фронту, де зафіксовано поточний стан боїв.
Обмежені бойові дії тривали у Курській області 23 травня. Один із російських військових блогерів заявив, що російські війська просунулися на південний схід від Тьоткіного. В ISW наразі не змогли підтвердити цих заяв.
Російські джерела стверджують, що українські сили продовжували атаки поблизу Тьоткіного та в невизначених районах у напрямку Глушкова (на захід від Суджі).
Ані російські, ані українські джерела не повідомляли про наземну активність на крайньому північному заході Бєлгородської області 23 травня.
23 травня російські війська продовжували обмежені наступальні дії на півночі Сумської області, однак підтверджених просувань не зафіксовано. Російський військовий блогер заявив, що російські сили просунулися полями на схід від Локні (північний схід від Сум). У ISW просування не підтверджують.
23 травня російські війська продовжували обмежені наступальні дії на північний схід від Харкова в районі Вовчанська. Окупанти не досягли просування.
23 травня російські війська продовжували наступальні дії в напрямку Куп’янська, однак підтвердженого просування не зафіксовано. Міністерство оборони РФ заявило про захоплення Радьківки (безпосередньо на північ від Куп’янська). Російські військові блогери також стверджували, що російські сили просунулися на східну околицю Кіндрашівки (на північний захід від Радьківки), а також у районах поблизу Дворічної (далі на північ від Куп’янська) та Кам’янки (поблизу міжнародного кордону на північний схід від Куп’янська). В ISW не змогли підтвердити заяв окупантів.
22–23 травня російські війська здійснювали атаки на північ від Куп’янська — біля Кіндрашівки, Довгенького, Голубівки та у напрямку Малої Шапківки; на схід від Куп’янська — поблизу Петропавлівки; та на південний схід — у напрямку Піщаного.
Речник української бригади, яка діє в куп’янському напрямку, повідомив 23 травня, що російські війська зосереджують зусилля на наведенні понтонних мостів і створенні тимчасових переправ на західний берег річки Оскіл.
23 травня російські сили також продовжували наступальні дії в напрямку Борової, однак просування не досягли. 22–23 травня вони атакували на північний схід від Борової — в районах Колісниківки, Нової Кругляківки та Загризового, а також на південний схід від Борової — поблизу Греківки.
У напрямку Лимана 23 травня також тривали наступальні дії російських військ, але підтвердженого просування не зафіксовано. Один із російських військових блогерів заявив, що підрозділи 144-ї мотострілецької дивізії (20-та загальновійськова армія, Московський військовий округ) просунулися в районі Рідкодуба (на північ від Лимана). В ISW цього не підтверджують.
22–23 травня росіяни атакували на північ від Лимана — поблизу Рідкодуба, Нового Миру, Новомихайлівки, Липового та Зеленої Долини; на північний схід — біля Нового та Мирного; а також на схід — у районі Торського.
Заступник командира одного з українських підрозділів, що діє в лиманському напрямку, заявив 23 травня, що російські сили активізували штурмові дії, використовуючи переваги сезонної рослинності та погодних умов.
23 травня російські війська продовжували наступальні дії в напрямку Сіверська, однак підтвердженого просування не було. Один із російських військових блогерів заявив, що підрозділи 7-ї мотострілецької бригади (3-тя загальновійськова армія, колишній 2-й армійський корпус "ЛНР", Південний військовий округ) просунулися поблизу Григорівки (на північний схід від Сіверська). ISW цього наразі не підтверджує.
22–23 травня російські війська атакували на північний схід від Сіверська — поблизу Білогорівки та Григорівки, а також на південний схід — біля Виїмки.
У напрямку Часового Яру 23 травня російські війська також продовжували штурмові дії, однак просування не зафіксовано. 22–23 травня бойові дії тривали в районі самого Часового Яру та на південь від нього — поблизу Білої Гори.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив 23 травня, що 21 травня українські сили завдали удару по передовому командному пункту 3-го армійського корпусу Росії в Бахмуті (на схід від Часового Яру), унаслідок чого було пошкоджено командний пункт.
Українські сили нещодавно просунулися в напрямку Торецька. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 23 травня, свідчать про нещодавнє просування ЗСУ на півночі Торецька та на північ від нього.
22–23 травня російські військові блогери заявили, що війська РФ просунулися до західної околиці Новоспаського (на захід від Торецька) та на північ від Нової Полтавки (на південний захід від Торецька), а також що вони контролюють більшу частину Гнатівки (також на південний захід). Ще один блогер стверджував, що сили РФ просунулися на ділянці до 3,4 км у ширину — на північ і схід від Романівки (південний захід від Торецька). В ISW не змогли підтвердити заяв росіян.
22–23 травня російські війська атакували:
Один із російських військових блогерів стверджував, що українські сили здійснили контратаку в районі між Полтавкою та Поповим Яром.
Заступник командира одного з українських механізованих батальйонів, що діє в напрямку Торецька, повідомив, що російські війська намагаються перерізати українські наземні лінії зв’язку (GLOC) ударами дронів. За його словами, росіяни продовжують піхотні штурми з використанням легких транспортних засобів, зокрема мотоциклів та багі.
Командир українського батальйону безпілотних систем, що також діє в районі Торецька, повідомив, що російські війська зосередили значні сили дронів у цьому напрямку, використовуючи різні типи, включно з волоконно-оптичними БПЛА.
Покровський напрямок. 23 травня російські війська продовжили наступальні дії в напрямку Покровська, проте не досягли просування. 22 та 23 травня російські військові блогери заявили, що війська РФ просунулися на північ від Мирного та на південний схід від Шевченка Першого (обидва населені пункти — на схід від Покровська). В ISW заяв росіян не підтверджують.
22–23 травня російські сили атакували:
Один із російських військових блогерів 22 травня стверджував, що українські сили здійснили контратаку поблизу Мирного.
Новопавлівський напрямок. Російські війська нещодавно досягли обмеженого просування в напрямку Новопавлівки. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 23 травня, свідчать про нещодавнє просування російських сил на північний схід від Троїцького (на південний схід від Новопавлівки). В ISW підтверджують просування РФ.
22 травня один із російських військових блогерів заявив, що війська РФ просунулися на північний схід та південь від Новосергіївки (на північний схід від Новопавлівки). В ISW цього не підтверджують.
Офіцер одного з українських підрозділів, що діє на Новопавлівському напрямку, повідомив, що інтенсивність боїв у цьому районі зростає. За його словами, під час штурмів російські війська не використовують бронетехніку чи мотоцикли, але здійснюють транспортування піхоти за допомогою мотоциклів і цивільного транспорту.
Великоновосілківський напрямок. 23 травня російські війська продовжили наступальні дії у напрямку Великої Новосілки, але не досягли підтверджених успіхів.
Непідтверджені дані: Російські військові блогери заявили, що російські війська захопили населений пункт Зелене Поле та просунулися на захід від нього, а також у південній частині Новополя (обидва населені пункти — на південний захід від Великої Новосілки).
Російські блогери також стверджують, що українські війська здійснили контратаки:
Речник Сил оборони півдня України полковник Владислав Волошин повідомив, що перед наземними штурмами російські сили активно використовують артилерію та безпілотники. Найвища активність окупантів спостерігається:
Курахівський напрямок. Російські війська нещодавно просунулися в напрямку Курахового.
Оцінене просування росіян: Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 23 травня, свідчать, що російські сили нещодавно захопили населений пункт Одрадне (на південний захід від Курахового). Російські військові блогери приписують це захоплення підрозділам 36-ї окремої мотострілецької бригади (29-та загальновійськова армія, Східний військовий округ РФ).
22 та 23 травня російські сили атакували:
Російські військові блогери заявляли, що українські війська здійснили контратаки біля Богатиря та Одрадного.
22 та 23 травня російські війська продовжували штурмові дії на схід від Гуляйполя поблизу населеного пункту Високе, однак просування не досягли.
23 травня російські сили продовжили наступальні дії на Запорізькому напрямку, але не просунулися. 22 та 23 травня російські війська атакували:
Російські війська здійснили штурмові дії на Херсонському напрямку 23 травня, однак просування не досягли.
Російські війська здійснили серію ракетних і дронових ударів по Україні в ніч з 22 на 23 травня та протягом дня 23 травня. Повітряні сили України повідомили, що російські війська випустили балістичну ракету "Іскандер-М" з Ростовської області та 175 дронів Shahed і дронів-приманок з напрямків міста Курськ, м. Міллерово (Ростовська область) та м. Приморсько-Ахтарськ (Краснодарський край).
За інформацією Повітряних сил, українські сили збили 91 дрон над східними, західними, північними, південними та центральними регіонами України, ще 59 дронів були "втрачені" або приглушені системами радіоелектронної боротьби (РЕБ).
Українські офіційні особи заявили, що внаслідок російських ударів постраждали Сумська, Дніпропетровська, Донецька, Харківська, Київська, Житомирська, Одеська, Чернівецька, Чернігівська, Полтавська та Івано-Франківська області.
Начальник Одеської ОВА Олег Кіпер повідомив 23 травня, що дві російські балістичні ракети влучили в портову інфраструктуру в місті Одеса, внаслідок чого загинула одна цивільна особа.