Попри мільйонні бонуси рекрутам, набір до російської армії впав на 20%, а цивільна економіка країни-аресорки переживає найгостріший дефіцит кадрів в історії
Росія вперше за роки повномасштабної війни починає відчутно втрачати головну свою перевагу над Україною - чисельність армії. Попри масштабну рекламну кампанію з обіцянками колосальних бонусів, охочих воювати стає дедалі менше - і ця тенденція вже впливає як на хід бойових дій, так і на цивільну економіку. Аналітики попереджають: якщо Кремль не вдасться до непопулярних рішень, ситуація лише погіршиться.
Набір до армії РФ скоротився на 20% у першому кварталі 2026 року порівняно з 2025 роком, і є ознаки того, що він продовжує падати, - встановив експерт з російської економіки Яніс Клуге. Про це пише CNN. Потенційним рекрутам пропонують бонус розміром понад 80 000 доларів - це більш ніж у чотири рази перевищує середньорічну зарплату - або списання боргів на 140 000 доларів. Реклами на білбордах і в соціальних мережах обіцяють шалені суми разом із можливістю стати "героєм" або отримати громадянство у прискореному порядку.

Аналітик Міжнародного інституту стратегічних досліджень Найджел Гулд-Девіс зауважив, що нинішня війна - перша в історії Росії, у якій держава платить громадянам за участь у боях, а не примушує їх воювати. На його думку, є ознаки того, що ця модель вичерпала себе, і Росія почала втрачати більше солдатів, ніж набирає.
"Праця є менш рідкісним ресурсом, ніж фізичний капітал чи фінанси. Її також важче збільшити. Доклавши зусиль, можна побудувати новий завод або зібрати гроші. Але держава не може диктувати рівень народжуваності", - заявив Найджел Гулд-Девіс.
Тобто: робоча сила - дефіцитніший ресурс, ніж капітал або гроші, і її неможливо нарощувати командним методом, адже держава не може диктувати народжуваність.
Поки Україна вдосконалює воєнні технології, експерти кажуть, що російська армія слабшає - вона дедалі більше кидає на фронт колишніх ув'язнених і необстріляних солдатів. Спроби Москви набирати студентів до підрозділів операторів дронів зазнали невдачі через недовіру - після того як Міноборони РФ спрямувало частину операторів дронів у піхотні штурми на передовій. Аналітик ISW Катерина Степаненко охарактеризувала це як "дуже невдалу PR-кампанію для рекрутингу в підрозділи безпілотних систем".
За словами аналітика Катерини Степаненко з вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW), українські сили "досягають успіхів і переважають" на полі бою - насамперед завдяки тактичним дронам. На початку 2026 року президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ вперше захопили позицію противника виключно за допомогою дронів і роботів. Кількість наземних місій безпілотних систем за перший квартал перевищила 22 000.
У травні Україна отримала чисте територіальне збільшення майже на 100 квадратних кілометрів. Це другий місяць поспіль, коли російські сили зазнавали чистих втрат на карті, як повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. За оцінками західних чиновників, щомісячні втрати Росії на фронті становлять від 30 000 до 35 000 осіб, хоча різні джерела дають різні цифри.
Дефіцит робочої сили може змусити Кремль ширше залучати мігрантів з Індії, Північної Кореї та різних африканських країн. Це дозволило б зменшити тиск одночасно на цивільний і військовий сектори. Аналітики стверджують, що Москва вдається до дедалі відчайдушніших заходів для поповнення армії. Путін, найімовірніше, буде змушений приймати ще непопулярніші рішення цього року, якщо захоче продовжувати вторгнення в Україну.
Аналітики констатують, що "вся російська економіка переживає найсерйозніший дефіцит робочої сили в своїй історії". За деякими оцінками західної розвідки, у війні загинуло майже 500 000 російських військових. Сотні тисяч громадян покинули країну, щоб уникнути призову. Російський союз промисловців і підприємців прогнозує, що до 2030 року дефіцит робочої сили може зрости до 3 мільйонів осіб.
Міністерство фінансів Росії попередило Путіна, що витрати на війну стали непосильними для бюджету. Дефіцит за чотири місяці 2026 року сягнув 5,9 трильйона рублів. Економіка РФ зафіксувала скорочення ВВП у першому кварталі вперше за три роки.
Втрати Росії на війні в Україні перевищили мільйон солдатів убитими та пораненими. Цей рубіж був подолано 12 червня. Лише за одну добу Генеральний штаб ЗСУ підтвердив ліквідацію 1 140 російських окупантів. Саме такий темп втрат і зробив кадровий дефіцит РФ системною проблемою - армія не встигає поповнювати особовий склад навіть із мільйонними рекрутинговими виплатами.
Ще на параді 9 травня 2026 року в Москві серед учасників можна було помітити як російських, так і північнокорейських військовослужбовців. Північна Корея загалом направила три хвилі солдатів для участі у війні Росії проти України. Дефіцит кадрів може і надалі змушувати Кремль нарощувати залучення іноземної робочої сили та бойових контингентів - як на цивільному, так і на військовому напрямках.