Росія хоче за півроку перехопити ініціативу на полі бою. В ISW назвали сценарії нового великого наступу РФ

Читать на русском

Росія в найближчі півроку намагатиметься перехопити ініціативу у війні, готуючись до "рішучої стратегічної дії"

Читать на русском
Росія хоче за півроку перехопити ініціативу на полі бою. В ISW назвали сценарії нового великого наступу РФ
Росія хоче за півроку перехопити ініціативу на полі бою

Росія в найближчі півроку намагатиметься перехопити ініціативу у війні, готуючись до "рішучої стратегічної дії"

Експерти Інституту вивчення війни відзначають, що Росія хоче перехопити ініціативу і покласти край контрнаступальним успіхам України, а президент Росії Володимир Путін змінює підходи ведення війни.

Аналітики зазначають, що Росія не досягла своїх оперативних цілей за весь час війни: їм не вдалося захопити Київ, Луганську та Донецьку області, утримати Харківську область чи Херсон, а ракетний терор направлений на енергетичну інфраструктуру не деморалізував українське суспільство.

Однак, президент РФ Володимир Путін не відмовився від своїх максималістських цілей, тому зараз, за думкою аналітиків, він змінює фундаментальні аспекти ведення війни.

Як змінився підхід росіян до війни

  • Кремль активізує зусилля зі створення як короткострокових, так і довгострокових сил
  • Російські військові зберігають мобілізований персонал для майбутнього використання - це відхилення від початкового підходу Кремля, коли восени 2022 року на фронт відправлялись непідготовлені мобілізовані.
  • Росія намагається відновити свою оборонно-промислову базу.
  • Путін повторно централізує контроль над військовими діями в Україні під керівництвом Міністерства оборони та призначив начальника Генерального штабу Валерія Герасимова командувачем театру бойових дій.
  • Кремль посилює обумовлення російського інформаційного простору для підтримки війни.

Сценарії нового великого наступу РФ на Україну

Зусилля керівництва Російської Федерації щодо створення умов для затяжної війни проти України не виключають підготовку ймовірних рішучих стратегічних дій у 2023 році - йдеться про можливий черговий великий наступ. Експерти звертають увагу, що "рішучі стратегічні дії" РФ у 2023 році можуть проявитися у кількох можливих курсах дій, які не виключають одне одну.

Сценарій 1: великий наступ РФ у районі Луганської області

Російські сили можуть спробувати провести великий наступ у районі Луганської області. Як йдеться в матеріалі ISW, повне захоплення Донецької та Луганської областей залишається офіційними військовими цілями Кремля і входить до найбільш досяжних - хоча і дуже складних - завдань Росії, враховуючи, що з логістичної точки зору Донецька та Луганська області "є територіями, які РФ найлегше захопити".

З 2022 року російські сили перекидають додаткові сили до Луганської області та проводять інші важливі заходи, які, за оцінкою ISW, можуть підтримати наступальну операцію у цій області. Експерти продовжують вважати, що війська РФ навряд чи будуть проводити наступ на півдні України у Херсонській чи Запорізькій областях. Річка Дніпро поділяє лінію фронту в Херсонській області та є серйозною перешкодою для маневру.

Російські ешелоновані польові зміцнення на Херсонщині та великі мінні роботи в Запорізькій області вказують на те, що російські сили віддають пріоритет оборонним операціям в обох областях, йдеться у публікації.

Сценарій 2: оборонна операція РФ з розгрому та використання українського контрнаступу

Наприкінці 2022 року РФ перекинула значні військові частини з південного (Херсонського) напрямку до Луганської області та створила польові зміцнення у Луганській області, а також у російських Бєлгородській та Курській областях. Аналітики спостерігають багато ознак того, що українські сили прагнуть провести контрнаступ у 2023 році, що не є секретом. Росія прагне убезпечити окуповані території на Донбасі, та уникнути ще однієї значної поразки, такої як розгром у Харківській області чи відхід з Херсона. Це були як важливі події, що підірвали бойовий дух росіян, так і сприйняття здатності військ РФ забезпечити досягнення своїх більших цілей щодо, як розповідає Кремль, повної "демілітаризації та денацифікації" України.

Російські сили можуть спробувати успішно відбити контрнаступ ЗСУ та позбавити Україну ініціативи, знищивши значну частину механізованих сил української армії. Якщо РФ досягне успіху в таких діях, кажуть аналітики, це може потім дозволити російським силам розвинути контрнаступ, щоб використати дезорганізовані та виснажені українські сили.

Альтернатива великої наступальної операції РФ

В ISW додали, що російські війська могли готуватися до великої наступальної операції або, як альтернатива, до більших "зривних атак", не рахуючи загальнонаступної операції.

Індикатори також можуть підтримати контратаку, щоб скористатися контрнаступом ЗСУ, який російські сили розраховують зупинити.

Сценарій щодо повторного нападу з Білорусі

На думку аналітиків ISW, найнебезпечніший план дій російського наступу на північ України наразі залишається малоймовірним. Проте Кремль забезпечує гнучкість планування і, ймовірно, розширить російську військову присутність у Білорусі у період, що передує запланованим великим навчанням (які, можливо, можуть підтримати бойову операцію) у вересні 2023 року. Експерти додали, що Кремль, ймовірно, направить додаткові сили до Білорусі в рамках навчань "Захід-2023" та "Щит Союзу-2023", які, як очікується, відбудуться у вересні 2023 року.

Захід повинен продовжити підтримувати Україну до повного розгрому РФ на полі бою

Партнери та союзники повинні продовжити надавати підтримку, щоб Україна могла повністю розгромити російські війська на полі бою.

"Заходу потрібно буде допомагати Києву в довгостроковій перспективі, навіть якщо наступ РФ у 2023 році провалиться, оскільки Кремль все одно готується до тривалої війни", - зазначили аналітики.

У звіті ISW вказали, що Москва не відмовилася від своїх максималістичних цілей, попри колосальні втрати та провали на полі бою.

"Російські військові нібито зберігають право голосу щодо перебігу війни, незважаючи на свої слабкості, й активно створюють умови для проведення великих операцій, оскільки війна вступає в свій другий рік", - попередили фахівці.

Саме тому, підкреслюють в Інституті вивчення війни, держави, які входять до антипутінської коаліції, мають діяти швидко і не зволікати в ухваленні важливих рішень.

Основні переломні моменти у військових діях за 15 січня

  • Українські офіційні особи уточнили, що 14 січня російська ракета Х-22 вразила житловий будинок у місті Дніпро, убивши щонайменше 25-30 мирних жителів.
  • Українські чиновники пояснили неточну інформацію про те, що українська ППО могла спричинити руйнування будівлі, зазначивши, що Україна не має можливостей збивати ракети Х-22.
  • Власник "Групи Вагнера" Євген Пригожин нагородив своїх військових медалями за взяття Соледару, ймовірно, намагаючись представити захоплення Соледара як досягнення "Вагнера", а не спільні зусилля з російськими збройними силами, як раніше заявляло Міністерство оборони Росії.
  • У Генштабі України повідомили, що українські війська відбили російські наземні штурми поблизу Макіївки та Білогорівки Луганської області. Російський "воєнкор" заявив, що російські війська перекидають позашляховики Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) з Росії до Луганської області, можливо, для використання в бойових діях.
  • Російські джерела стверджували, що російські війська завершили очищення Соледару та атакували українські позиції на північ, захід і південний захід від населеного пункту.
  • Українське джерело повідомило, що 15 січня російські війська захопили шахту на захід від Соледара поблизу Дворіччя.
  • Російські війська продовжували атакувати Бахмут і райони на північ, схід, південь і південний захід від міста. Російські війська досягли незначних територіальних здобутків на південний захід від Бахмута в районі Андріївки.
  • Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань заявив, що російські війська посилили свою присутність в окупованій Херсонській області і туди прибула частина сил групи "Вагнера".
  • Глава російської окупації Херсонської області Володимир Сальдо заявив, що відновлення мосту через Генічеськ-Арабатську косу покращило логістику Росії в окупованій області.
  • Повідомляється, що російський військовослужбовець підірвав гранату в будівлі, де розквартирувались російські солдати в Білгородській області. Російське джерело повідомило, що в результаті вибуху загинуло троє і поранено 10 мобілізованих.

Нагадаємо, 15 січня до Білорусі прибули вісім винищувачів та чотири військово-транспортні літаки Російської Федерації. На аеродромі "Барановичі" у період з 15:50 до 16:50 приземлилися чотири винищувачі Су-34 та чотири Су-30.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.