Росія бомбить Україну: чому зволікає Захід
Росія напала на Україну ще у 2014 році. Саме з того моменту в нашій країні триває українсько-російська війна, участь у якій Російська Федерація донедавна завзято заперечувала. Однак через 8 років кривавому диктатору Володимиру Путіну, який страждає на ментальні розлади, більше немає потреби повторювати сакральну фразу про «їхтамнети» і «внутрішній український конфлікт». З 24 лютого Росія красномовно показує всьому світу, наскільки по-своєму в Кремлі бачать нову архітектуру європейської (та й світової) безпеки. Весь цей час Україна отримує допомогу від країн-союзників, проте ключові завдання – закрите небо та постачання бойових літаків – західні країни вирішувати не поспішають.
Інформатор розбирався, чому зволікає Захід і що таке зволікання може означати для України.
Інформатор вже писав, що таке безполітна зона над Україною і чому її так боїться НАТО. Давайте докладніше зупинимося на процедурі безпольотної зони. Отже, США використовували безпольотні зони в Іраку, коли 30 років тому лідер Іраку Саддам Хусейн, придушуючи повстання у своїй країні, вбивав десятки тисяч людей з бойових вертольотів. Також НАТО з ухвалення Організації Об'єднаних Націй застосовувала закрите небо в Боснії та Герцеговині з 1993 по 1995 рік під час конфлікту на Балканах. Альянс зробив це знову у 2011 році у Лівії.
Як видно з даних, наведених New York Times у статтях за 2011 рік, проблема введення безпольотної зони в Лівії не вирішувалася дуже довго. У березні 2011 року заклик до обережності щодо закриття неба над Лівією було висунуто міністром оборони Робертом Гейтсом, який заявив Конгресу, що безпольотна зона взагалі-то є актом війни.
“Давайте просто називати речі своїми іменами. Безльотна зона починається з удару по Лівії з метою знищення ППО. І тоді можна літати країною на літаках і не переживати, що наших хлопців зіб'ють. Але так воно й починається. Я хочу, щоб усі усвідомили, що навіть безпольотна зона означатиме велику операцію у великій країні», - переконував колег Роберт Гейтс.
Як вже відомо, пізніше небо над Лівією було закрите. І закрили його здебільшого силами солдатів та озброєння США, всього НАТО, що складається з 30 держав. Ще 11 років тому Гейтс заперечував великі операції у великих країнах третього світу.
За всі ці роки особливих змін у підході до закриття неба в будь-якій воюючій країні не відбулося. Як зазначає політолог Костянтин Батозький, не варто гніватися на західний світ за те, що вони вирішують такі складні питання, адже саме так і працює демократія.
«Ну, не може американський президент одноосібно взяти та сказати «ми йдемо на війну». Він не може це зробити, тому що йому потрібна згода парламенту, йому потрібен дозвіл суспільства. Тому поки що є можливість робити хоч якісь дієві кроки, всі вони будуть зроблені на користь України. Постачання зброї та все інше. А щодо безпілотної зони, це те питання, з якого треба давити у рамках демократичних процедур. Так, це звучить для нас дико, бо щодня коштує нам життя українців, зокрема дітей. Але так працює світова політика», – пояснює Батозький.
До речі, 30 років тому у війну в Іраку також втрутилися особисто США без НАТО.
Так, 30 років тому американська армія особисто закрила небо, але це сталося лише після того, як лідер Іраку Саддам Хусейн, придушуючи повстання у своїй країні, вбив десятки тисяч людей. Звичайно, все це звучить страшно, але задля справедливості зазначимо, що населенню країн Заходу потрібно набагато більше часу, щоб почати реагувати на всі жахи, що відбуваються в нашій країні.
«Якщо коротше, то західним лідерам треба продати війну своєму населенню. Я не знаю, чи є зараз якийсь солдат італійської армії, який готовий воювати за Україну. Або солдатів бельгійської армії, або солдатів румунської армії, або тієї ж армії США. Я зараз не про легіонерів… Тобто існує громадська думка. Це нам здається, що минуло 16 днів, і це вже ціле життя. І для нас насправді так і є. Але ж по суті минуло лише 12 робочих днів. І, звичайно, люди на Заході ще не ухвалили рішення. Їм потрібен час, суспільству потрібен час, щоб вирішити це питання. Потрібно чітко зайняти позицію, а потім почати тиснути на свій уряд. І саме так працює демократія», – каже Костянтин Батозький.
Також політолог просить не забувати про російське лобі у країнах Заходу. Так, і загалом, велика кількість лідерів цивілізованих країн намагаються домовитися з Путіним.
Там є цілі політики, які все ще вважають, що нам потрібно домовлятися з Росією. Це також у рамках демократичних процедур. Так ця система влаштована, що перемагає той, хто стає найбільш наполегливим. І ми знаємо, що росіяни продавлюють лобі за гроші. І гроші у них тануть з кожним днем. Тобто ніхто добровільно не «топитиме» за Росію, зараз за Росію «топлять» продажні ідіоти. Це найжахливіші та найкорумпованіші політики світу. Тобто, всі рішення можуть бути прийняті, але не так швидко, як нам хотілося б. Тому нам треба давити та терпіти. Ця тактика не виправдовує тих жертв, які ми несемо щодня, але так працює демократія», - підбиває підсумок Батозький.
Така сама історія і з бойовими літаками. Із завидною регулярністю у засобах масової інформації з'являються інформаційні вкидання з посиланням на нібито супернадійні джерела в оборонному відомстві США, Польщі, Словаччини. Спочатку пишуть, що Польща дасть Україні бойові літаки, потім ті ж надійні джерела стверджують протилежне. З цього приводу вже висловилися і в українському оборонному відомстві, закликали нікого не публікувати дані щодо постачання зброї та бойової техніки, оскільки все одно ніхто не знає, що відбувається насправді.
«Військово-технічна співпраця – дуже педантична сфера, яка потребує надзвичайно виваженого підходу до публічних коментарів. Особливо – під час війни. У зв'язку з цим я звертаюся з проханням до всіх. Будь ласка, не розповсюджуйте повідомлення про надання певним країнам тієї чи іншої зброї нашій державі. Утримуйтесь від коментарів щодо цього. Залишіть право висловлюватися на ці теми лише офіційним особам. Я розумію прагнення людей поділитися добрими новинами. Але іноді це створює інформаційне тло, що негативно впливає на результат. Це може ускладнити отримання додаткових можливостей нашою армією, які вона просто має отримати», - написав на своїй сторінці у Facebook міністр оборони України Олексій Рєзніков.
Тому, за словами фахівців, і до інформації про те, що Польща, Болгарія та Словаччина відмовилися або погодилися надати Україні бойові літаки, теж треба ставитися дуже холоднокровно. Наприклад, у суботу, 5 березня, після спілкування президента України Володимира Зеленського із американськими конгресменами західні ЗМІ написали, що Америка розуміє, чому країни східної Європи не поспішають допомагати Україні.
«Ми маємо якнайшвидше затвердити фінансування для відшкодування витрат східноєвропейських союзників, якщо вони нададуть Україні літаки — або, що реальніше, ракети класу «земля-повітря». Ми повинні сигналізувати полякам, румунам та іншим, що хотіли б допомогти їм у цьому», - пояснив сенатор Бен Сасс, республіканець від штату Небраска.
Адже, погодьтеся, кому, як не тій же Польщі та країнам Балтії знати, який божевільний сусід – Російська Федерація. Країни просто не можуть роззброїтися заради України та поставити під удар свої власні країни.
А тим часом у Росії залишки державної економіки стрімко летять у прірву. Після виходу з ринку РФ понад 300 світових компаній на країну чекає зростання рівня безробіття на 4,2%. Такі дані наводить Єльський університет. І хоч би як це звучало, але в боротьбі з Росією найнадійніший союзник України сама РФ. У Росії ледь чутні опозиціонери-політологи вже заявили, що 24 лютого Путін запустив програму саморуйнування Російської Федерації. Залишилось почекати...
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.