Ризик аварії на ЗАЕС є постійним і він зростає, - експерт з ядерної енергетики

Події можуть розвиватися по сценарію Фукусіми

Ризик аварії на ЗАЕС є постійним і він зростає, - експерт з ядерної енергетики
Якщо ситуація не стабілізується, то можливий сценарій Фокусіми

30 жовтня лінію електропостачання четвертого енергоблока Запорізької атомної електростанції перервав вибух міни. Про це заявив ген директор МАГАТЕ Рафаеля Гроссі. Того ж дня лінію було відновлено. Які були ризики для ЗАЕС? Ситуацію пояснив експерт з атомної енергетики Людвіг Литвінський.

Втрата охолодження – один із реальних ризиків 

Експерт з атомної енергетики Людвіг Литвінський пояснив, що ризик втрати охолодження, яке забезпечує функції ядерної безпеки – один із найбільш реальних на сьогоднішній день.

«Як тільки руйнується можливість енергоживлення атомної станції, включаються дизельні генератори , які забезпечують енергоживлення для тих систем безпеки, які мають працювати безперервно незалежно від того зупинена атомна станція, зупинений атомний енергоблок, чи він на потужності. 

Якщо система охолодження буде зруйнована, то далі розвиток піде по сценарію Фукусіми. З часом. Зараз, на щастя, оскільки енергоблоки зупинені, то це не години, а десятки годин. Але через десятки годин активна зона розплавиться і вся радіоактивність, яка міститься в активній зоні почне виходити назовні. Спочатку в контейнмент, а потім і загалом до довкілля. Тобто, цей ризик і є постійним і він постійно зростає через те, що росіяне системно руйнують енергозабезпечення атомної станції», - зауважив Людвіг Литвінський.

Крім того, експерт назвав ще фактори, які викликають тривогу. 

«Це - відсутність контролю за атомною станцією з боку персоналу, який є ліцензованим і належить Україні. І, відповідно, відсутність контролю за діями цього персоналу від органу державного регулювання з ядерної і радіаційної безпеки. Це призводить до двох моментів. По-перше, реальна діюча загроза пов’язана з людським фактором. Під постійним тиском знаходяться персонал атомної станції. Цей психологічний тиск аж ніяк не призведе до нічого доброго. Це зрозуміло всім, незалежно від країни-походження. І другий фактор – це не реальна, а потенційна загроза . Тобто, можливість якоїсь диверсійної діяльності російських військ. Скажімо, по підриву тих самих сховища в яких контейнери з відпрацьованим ядерним паливом. Або щось інше, що може призвести до серйозної аварії і радіаційної миттєво», - сказав Литвінський.

Що цьому передувало

На Запорізькій АЕС вибухнула міна. Це спричинило відключення одного з реакторів. Зараз він отримує електроенергію, необхідну для його охолодження та важливих функцій ядерної безпеки, від резервної лінії.

Про це йдеться у заяві генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Гроссі. Вибух стався 30 жовтня за периметром огорожі ЗАЕС.

"Вибух наземної міни перервав основну лінію електропостачання одного з енергоблоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), що стало останнім інцидентом, який підкреслює нестабільну ситуацію з ядерною та фізичною ядерною безпекою на об'єкті", — наголошують у заяві. 

У МАГАТЕ нагадали, що вибух стався 30 жовтня за периметром огорожі ЗАЕС, внаслідок чого була відключена зовнішня лінія електропередач напругою 750 кіловольтів (кВ) між розподільчим пристроєм станції та головним електричним трансформатором енергоблока №4. Замість цього енергоблок №4 отримує електроенергію, необхідну для охолодження та інших важливих функцій ядерної безпеки, з резервної лінії.

Раніше ми писали, що заяви Росії про створення «брудної ядерної бомби» можуть свідчити про підготовку нею акта ядерного тероризму. Про це повідомляє Енергоатом. Яка наразі ситуація на ЗАЕС і яким може бути найгірший сценарій? Розповів експерт - Григорій Плачков, колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання.

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube