РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж союзники України - Sky News

Читать на русском

На кожен снаряд українців окупаційні війська РФ можуть запустити у відповідь близько п'яти снарядів

Читать на русском
РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше
Українські бійці і снаряди

На кожен снаряд українців окупаційні війська РФ можуть запустити у відповідь близько п'яти снарядів

Росія виробляє артилерійські снаряди приблизно втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж західні союзники України. На кожен випущений українськими захисниками снаряд окупанти відповідають п'ятьма ударами боєприпасів. 

Про таке співвідношення виробництва снарядів йдеться у матералі видання Sky News. Ці цифри, підготовлені консалтинговою фірмою Bain & Company, підкреслюють серйозну проблему, з якою зіштовхнулися українські збройні сили, що покладаються на постачання боєприпасів зі США та Європи для боротьби з повномасштабним вторгненням Росії. З самого початку війну називали "битвою вогню" через величезну кількість використаних артилерійських снарядів.

Це спонукало США, Великобританію та інших європейських союзників прагнути наростити виробництво на своїх заводах, але їхні можливості виробляти артилерійські снаряди все ще поступаються російським, попри те, що їхня сукупна економічна міць значно перевищує московську.

В результаті українські солдати на передовій кажуть, що на кожен снаряд, який вони випускають по російських позиціях, окупаційні війська можуть запустити у відповідь близько п'яти снарядів. Борючись із цими труднощами, українці кажуть, що вони навчилися максимально ефективно використовувати кожен снаряд.

"Часто лише одним, двома чи трьома снарядами ми можемо повністю знищити ціль", - сказав старший лейтенант Костянтин, командир артилерійської батареї 57-ї бригади, яка веде бої проти нового російського вторгнення до Харківської області на північному сході України.

Але командир зазначив, що українським військам все ще потрібні додаткові запаси.

"Ми повинні стримувати росіян... і зробити так, щоб кожен метр землі, який вони намагаються захопити, коштував їм сотень життів", - каже він.

Дослідження Bain & Company щодо артилерійських снарядів, яке базувалося на загальнодоступній інформації, показало, що, за прогнозами, російські заводи цього року вироблять або модернізують близько 4,5 мільйонів артилерійських снарядів порівняно із загальним виробництвом близько 1,3 мільйона снарядів у європейських країнах та США.

Що стосується вартості, то середня собівартість виробництва одного 155-мм снаряда (типу, який виробляють країни НАТО) становить близько 4000 доларів США (3160 фунтів стерлінгів) за одиницю, хоча вона суттєво різниться між країнами. Це порівнюється з повідомленою собівартістю виробництва російського снаряда 152 мм, який використовують російські збройні сили, близько 1000 доларів США (790 фунтів стерлінгів).

Артилерія - лише один із багатьох видів боєприпасів, яких бракує Україні 

Sky News відвідала групу новобранців на сході країни, які навчалися користуватися протитанковою ракетою N-LAW, вперше наданою українським військовим Великобританією.

Вони заявили, що через брак поставок їм доводиться просто імітувати стрільбу з цієї зброї під час тренувань, і вони використовуватимуть її по-справжньому лише в бою - і тільки тоді, коли будуть залишки.

"У нас не вистачає N-LAW, і нам потрібно більше", - сказав солдат із позивним "Болт", який проводив навчання для новобранців у розвідувальному батальйоні 5-ї бригади.

На запитання, чи є повідомлення для робітників заводу у Великобританії, які збирали цю зброю, Болт відповів: "Ми хотіли б подякувати нашим західним партнерам за допомогу. Але, якщо можливо, ми були б дуже вдячні, якби вони могли надати більше боєприпасів стандарту НАТО".

РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж союзники України - Sky News 1

РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж союзники України - Sky News 2

Виробництво на заводах може вирішити війну на фронті

Саме тому, що виробництво зброї та боєприпасів є настільки важливим, багато експертів вважають, що вирішальним фактором у війні в Україні можуть стати не бойові дії на передовій, а виробничі лінії на заводах.

У квітні Sky News відвідала завод Thales у Белфасті, де збирають протитанкові ракети N-LAW. Thales - це міжнародна компанія, що займається виробництвом озброєнь. Розробником самої ракети є шведська фірма Saab.

Збирання відбувається у великому цеху, де одночасно працюють потужні верстати, що шліфують метал, і столи, за якими виконується тонка робота з крихітними, але важливими компонентами.

На той час робочий тиждень на виробничій лінії становив лише чотири дні, з 7:00 до 16:00, хоча, за припущеннями, робочий час планували збільшити.

На цьому заводі Thales також виробляє власну зброю, зокрема Starstreak - ракету класу "земля-повітря" малої дальності, здатну вражати літаки, та легку багатоцільову ракету (LMM). Обидві ці системи також використовуються Україною.

РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж союзники України - Sky News 3

РФ виробляє артилерійські снаряди втричі швидше і вчетверо дешевше, ніж союзники України - Sky News 4

Ключові фактори нарощування виробництва у Великій Британії

Філіп Макбрайд, керівний директор Thales Belfast, повідомив, що з початку року виробництво N-LAW було подвоєно, і є потенціал для його повторного збільшення.

На запитання, чому розширення виробництва почалося лише тоді, коли повномасштабна війна Росії розпочалася у лютому 2022 року, він пояснив, що цьому сприяло кілька факторів.

По-перше, Міністерство оборони Великобританії постачає Україні N-LAW не напряму від Thales, а зі своїх запасів. Ракети, які спочатку передали українським військовим, були тими, що вже перебували на озброєнні британських збройних сил.

"Вони погодили це, а потім проводять власну процедуру закупівлі, визначають фактичні потреби Великої Британії... і лише після того, як вони приймуть рішення, вони розміщують замовлення, що дозволяє нам нарощувати виробництво", - сказав пан Макбрайд.

Ще одним фактором є те, що на пошук деталей, необхідних для N-LAW, може знадобитися до двох років.

Однак, на запитання, чи було б розширено виробництво на заводі раніше, якби Міністерство оборони розмістило замовлення раніше, керуючий директор відповів: "Чим раніше надходить замовлення, тим швидше ми можемо нарощувати виробництво."

На заводі проводяться масштабні роботи з модернізації обладнання та розширення виробничих ліній. Також збільшилася кількість співробітників: зараз на цьому та другому об'єкті в Белфасті працює близько 900 осіб, порівняно з 500 лише кілька років тому.

Снаряди для України

Перші 180 тис. артилерійських боєприпасів в рамках чеської ініціативи будуть доставлені в Україну в червні. На початку квітня міністерка оборони Чехії Яна Чернохова заявила, що значна частина боєприпасів, закуплених у рамках чеської ініціативи буде надіслана в Україну до кінця червня. Решта частини не менше 800 тис. до кінця року планують доставити до Києва.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.