Військовий аналітик Юліан Рьопке попередив: Росія встигне випустити понад 1400 "Іскандерів", поки Київ розгорне власне виробництво перехоплювачів для захисту неба
Навіть після отримання американської ліцензії Україна не зможе швидко захистити себе від балістичних ударів Росії. Ракети "Іскандер" з касетними частинами б'ють по українських містах дедалі частіше - і розрив між можливостями агресора і захисника лише зростає. Поки Київ тільки формує промислову базу, Москва продовжує нарощувати виробництво балістики. Конкретну цифру, яка пояснює масштаб проблеми, озвучив військовий аналітик Юліан Рьопке.
За словами Рьопке, який виступив в ефірі українського телебачення, налагодження виробництва перехоплювачів - надзвичайно тривалий процес. Навіть у Німеччині підприємство працює понад рік, але до випуску першої ракети залишається ще стільки ж часу. Для України шлях буде ще складнішим - заводи тут абсолютно нові, а умови активних бойових дій додатково ускладнюють будівництво, передає ТСН.
"Росія зможе виробити понад 1400 ракет "Іскандер-М" перш ніж Україна зможе виробити свій перший перехоплювач Patriot. Отже, це справді велика цифра", - зазначив аналітик.
Аналітик спирається на дані профільних спеціалістів: Росія виготовляє близько 700 балістичних ракет "Іскандер-М" щороку. Тобто поки Україна збудує завод, навчить персонал і отримає першу власну ракету, ворог встигне завдати щонайменше 1400 балістичних ударів лише цим типом зброї.
Останнім часом Росія посилила масовані удари по українських містах. Під час масованої атаки на Київ 6 липня Україна не змогла перехопити жодної балістичної ракети через критичний дефіцит ракет для систем Patriot - єдиних систем в арсеналі України, здатних збивати балістику.
Старший науковий співробітник Норвезького інституту оборонних досліджень Фабіан Гоффманн вважає, що запуск виробництва менш ніж за рік є малоймовірним. Для прикладу він навів Німеччину, яка оголосила про виробництво Patriot ще у 2024 році, але перші ракети очікує лише у 2027-му. Поки що невідомо, яку саме модифікацію дозволять виробляти Україні - старішу PAC-2 чи сучаснішу PAC-3. Саме остання є найбільш ефективною проти російських балістичних ракет, однак її виробництво є значно складнішим.
Складність виробництва залежатиме, зокрема, від типу ракет. Ракету-перехоплювач PAC-3, яка коштує приблизно $5 млн і здатна збивати балістичні ракети, наразі виробляють лише у США та Японії. Крім того, Україні буде проблематично швидко налагодити виробництво ракет через жорсткий контроль США над технологіями. Ланцюжки постачань для поточного виробництва вже перевантажені, а відкриття нової лінії потребує спеціального обладнання й навчання персоналу.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Вашингтон передасть Києву ліцензію на виробництво ракет для ЗРК Patriot. Він зробив цю заяву під час пресконференції зі своїм українським колегою Володимиром Зеленським на полях саміту НАТО в Анкарі. Трамп також зазначив, що виробника Patriot ще не ввели в курс справи, але "все владнається".
Як зазначив Зеленський після саміту, виробництво Patriot в Україні вирішено політично. Тепер дуже важливо, щоб технічні групи всіх профільних міністерств без пауз почали над цим працювати - щоб отримати ліцензії якомога швидше і розпочати виробництво в Україні.
Навіть якщо Україна найближчим часом отримає ліцензію на виробництво ракет Patriot, це не вплине на її можливості перехоплювати російські балістичні ракети у короткостроковій перспективі. Причина проста: загроза існує вже зараз, тоді як створення нового виробництва триватиме роками.
За відкритими звітами Повітряних Сил України, 2024 року застосували близько 302 балістичні ракети різних типів, у 2025 році показник зріс до 511, а вже за перші чотири місяці 2026 року зафіксували 291 пуск. У 2026 році Росія здатна за місяць виготовляти близько 60 ракет "Іскандер-М". На цьому фоні через дефіцит ракет американського виробництва українські військові навчилися випускати по балістичних цілях лише один перехоплювач замість передбачених стандартними протоколами двох або більше.
Міністр оборони України Михайло Федоров повідомив, що Україна вже уклала контракти на постачання ракет Patriot зі своїми партнерами, але поставки розпочнуться не раніше 2027 року. Наразі Україна є однією з близько 20 країн, які очікують у черзі на перехоплювачі Patriot. Ситуація ускладнюється тим, що світові запаси цих засобів ППО є досить невеликими, а процес їхнього виробництва може зайняти понад два роки.
Російські окупаційні війська регулярно застосовують по українських містах і селах балістичні ракети 9М723 ("Іскандер-М") з касетними бойовими частинами. Ракета може доповнюватися касетною бойовою частиною: корпус розкривається у повітрі, вивільняючи суббоєприпаси, тоді як залишки боєголовки та двигун продовжують рух за інерцією й падають майже неушкодженими. Саме ця зброя є головним викликом для виснаженої системи ППО України.
Як зазначив член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Сергій Рахманін:
"Іскандер-М" є найефективнішим засобом ураження, який Росія використовує проти України, а єдиний більш-менш ефективний засіб протидії - ракета PAC-3 до комплексу Patriot.
Попри всі обмеження, отримання ліцензії на виробництво ракет Patriot стало б одним із найважливіших рішень для української оборонної промисловості за час повномасштабної війни. Йдеться не лише про можливість виготовляти ракети, а й про доступ до технологій, виробничих процесів і кооперації з американськими оборонними компаніями. Для України це означало б поступовий перехід від статусу отримувача озброєння до країни, яка здатна самостійно виробляти одну з найскладніших систем протиракетної оборони у світі.
Атаки балістичними ракетами "Іскандер-М" з касетною частиною вже спричиняли значні жертви - зокрема під час удару по Одесі. За відкритими звітами Повітряних Сил, у 2024 році застосували близько 302 балістичні ракети, у 2025-му - 511, а лише за перші чотири місяці 2026 року зафіксували 291 пуск. Темп зростає, а Україна, за даними каналу єРадар, стикається з цією загрозою по всій своїй території - суббоєприпаси після вибуху залишаються небезпечними тривалий час.
Через безперервні російські обстріли українським військовим довелося переглянути тактику застосування системи Patriot. Розрахунки ППО змушені жорстко економити ракети-перехоплювачі через глобальний дефіцит і обмежені постачання, застосовуючи одну ракету там, де стандартно використовували б дві. Дефіцит ракет для Patriot є не лише українською, а й глобальною проблемою, яку додатково загострила американська операція проти Ірану та зростання попиту серед союзників по НАТО.