Верховна Рада України прийняла постанову, яка підтверджує підтримку демократії в країні та підтримку президента Володимира Зеленського. Вона закликає до проведення виборів після завершення війни, коли Україна відновить мир і стабільність
Верховна Рада України ухвалила Постанову про демократію та підтримку президента Володимира Зеленського, а також майбутні вибори. Це сталося з другої спроби після провалу голосування вчора ,24 лютого. Постанова, під назвою "Заява Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії рф", була підтримана 268 депутатами.
У документі зазначено, що президент Росії Володимир Путін несе відповідальність за неможливість проведення вільних та демократичних виборів в Україні через воєнний стан, введений в умовах агресії РФ. Верховна Рада наголошує, що вибори можуть бути проведені лише після завершення війни, коли в Україні буде забезпечено справедливий і сталий мир. Подробиці постанови пояснив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
Водночас, Парламент підтвердив, що мандат Володимира Зеленського не ставиться під сумнів, оскільки він був обраний на вільних та прозорих виборах. Рада також підкреслила важливість інституційної безперервності влади, зокрема в умовах воєнного стану, та наголосила, що Зеленський продовжить виконувати свої повноваження до обрання нового президента.
У Постанові йдеться також про заклик до міжнародного співтовариства об'єднати зусилля для досягнення миру в Україні, що дозволить організувати вибори відповідно до міжнародних стандартів демократії. Тобто Зеленський виконуватиме обов’язки до вступу на пост нового президента, як визначено Конституцією.
При попередньому голосуванні, хоч постанова була провалена, вона не набрала жодного голосу против. Депутати або не голосували, або не реєструвалися у залі чи не прийшли на засідання. Наприклад, на засіданні не зареєструвалася у повному складі фракція Європейська солідарність. Вона продовжує свій протест проти санкцій, накладених на її лідера Порошенка. У фракції Слуга народу не голосували (хоча на засіданні зареєструвалися) зокрема: В. Безгін, О. Качура, Г. Янченко. Усього не голосували 86 депутатів від "Слуги народу". Відсутні були зокрема Бужанський та Василевська-Смаглюк.
Зазначимо, що це лише декларативна постанова. Вона нікого ні до чого не зобовʼязує. Тобто документ не має юридичних зобов'язань і не вимагає конкретних дій. Постанова акцентує, що на сьогодні в Україні неможливо організувати "вільні, прозорі і демократичні" вибори через агресію Росії, тому президент Зеленський має виконувати свої повноваження до обрання нового глави держави.
Прийняття цієї постанови сталося з певним запізненням - лише сьогодні, 25 лютого, хоча вчора в Раді перебували європейські делегації, і її відсутність тоді виглядала прикрою та дещо псувала загальну картину. Окрім того, хоча постанова має декларативний характер, її ухвалення також є відповіддю на тиск з боку президента США Дональда Трампа, який вимагав від Зеленського розпочати виборчу кампанію після припинення вогню. Команда президента, у свою чергу, закликала до єдності навколо нього, проте навіть серед депутатів від "Слуги народу" немає повної підтримки цієї позиції.
Нагадаємо, свіже опитування КМІС свідчить, що станом на першу половину лютого 2025 року 57% українців довіряють Зеленському. При цьому останнім часом його рейтинг зростає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.