Рада планує змінити покарання за крадіжки: на яку суму треба поцупити, аби потрапити за ґрати

Рада пропонує підвищити межу для кримінальної караності крадіжки

Рада
В Раді розглядають законопроєкт №11068

В Україні нардепи хочуть внести зміни в покарання за крадіжки. Так, вони пропонують, щоб кримінальна відповідальність за крадіжку наставала, якщо сума вкраденого більш як 4542 грн замість чинних 302 грн. Відповідний законопроєкт №11068 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності 2 травня рекомендував парламенту прийняти за основу.

Як пише Судово-юридична газета, законопроєкт пропонує підвищити межу для кримінальної караності крадіжки до 4542 грн. Як зазначають депутати, наразі (з 1 січня 2024 року) викрадення чужого майна є кримінально караним діянням, якщо його вартість становить більше 302 грн 80 копійок.

Аргументами щодо прийняття законопроєкту його автори (всі від партії "Слуга народу") наводять вироки судів, зокрема, за якими за крадіжку "памперсів" на суму 356 грн для дитини чоловік отримав 3,5 роки позбавлення волі. Законопроєкт передбачає внесення змін до статті 51 (Дрібне викрадення чужого майна) КУпАП, а саме:

  1. збільшення розміру штрафу до 850 грн за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, передбачене ч. 1 ст. 51 КУпАП. При цьому стаття 51 доповнюється приміткою, згідно з якою викрадення чужого майна буде вважатися дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Тобто, 757 грн (НМДГ у 2024 році для кваліфікації злочинів чи адмінправопорушень становить 1514 грн).
  2. доповнення статті 51 новою частиною 2, яка передбачає відповідальність за викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, вчинені у значному розмірі. При цьому для цілей частини 2 дрібне викрадення чужого майна пропонується вважати вчиненим у значному розмірі, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 3 НМДГ.

"Таким чином, у запропонованій редакції викрадення чужого майна стане кримінально караним діянням, якщо його вартість становитиме більше трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у 2024 році становитиме 4 542 гривень", - пишуть автори.

Одночасно змінюються окремі питання притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені статтею 51 КУпАП. Зокрема, строки накладення адміністративного стягнення та розгляду справ, а також суб’єктів складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Разом з тим, Комітет висловив й деякі пропозиції, що потребуватимуть вирішення під час підготовки законопроєкту до другого читання. Зокрема щодо доопрацювання "порогового" розміру відмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати (редакція примітки до статті 51 КУпАП законопроєкту). Судово-юридична газета наголошує, що не виключено, що до другого читання "поріг" 4542 грн переглянуть.

Які ще законопроєкти розглядають в Раді

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11220, який може зобов'язати виплачувати борги за померлих родичів. Документ передбачає, що спадкоємець зможе вступити у спадок тільки після погашення боргів спадкодавця, але в межах вартості успадкованого майна. Таким чином, спадкоємці нестимуть відповідальність за борги померлих родичів, навіть якщо не мали до них жодного стосунку. До слова, ініціатором внесення законопроєкту став член депутатської групи "Відновлення України" Олександр Лукашев.

Окрім того, у Верховній Раді хочуть легалізувати приватні військові компанії. Відповідний законопроєкт №11214 з'явився на сайті Верховної Ради України 29 квітня. Ініціатор - нардеп "Слуги народу" Сергій Гривко. Метою цього документу він називає посилення захисту територіальної цілісності та державного суверенітету України, а також забезпечення зовнішньої та внутрішньої безпеки країни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube