Хоча, здається, відповідь очевидна
Командування російської окупаційної армії перекидає зі східного театру бойових дій найбільш придатні сили для оборони Півдня. Їхнє місце мають зайняти добровольчі формування з новоствореного, так званого 3-го армійського корпусу.
Інформатор оцінив потенціал російської «добровольчо-грошової армії» в майбутніх бойових дія в Україні.
Фахівці американського Інституту вивчення війни(ISW) в щоденних звітах відмічають продовження процесу передислокації російських сил та засобів зі східного театру бойових дій на південний. Цей процес було розпочато ще в середині липня 2022 року.
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, станом на 1 серпня було відомо про переведення з Донеччини до Херсону тактичних груп повітряно-десантних військ ворога. Також зафіксовано переміщення в південному напрямку військ з дислокацією в східному військовому окрузі рф. Раніше вони брали участь в безуспішних атаках на Слов’янськ в Донецькій області.
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко впевнений, що ці маневри вказують на проблеми у ворога з людськими ресурсами для компенсації втрат. Їх намагаються компенсувати за рахунок створення добровольчих підрозділів в кожному регіоні рф.
«Російське командування в питанні забезпечення особовим складом знаходиться у відчаї», – говорить Інформатору Коваленко.
В липні 2022 року стало відомо про вказівку Кремля зібрати з кожного російського регіону по одному добровольчому батальйону(близько 1000 осіб). За задумкою, це б мало поповнити склад розбитих в боях військових формувань або провести їхню часткову ротацію. На загальну мобілізацію путін досі не може наважитися. В першу чергу, це пояснюється нездатністю російської економіки забезпечити необхідні ресурси для новостворених військових з’єднань. За різними оцінками, мобілізаційний потенціал рф складає більше 15 млн чоловік. Не говорячи, про час необхідний для підготовки – мінімум три-чотири місяці інтенсивного навчання.
Днями прокремлівські ЗМІ повідомили про формування 40 добровольчих підрозділів. Відомо про добровольців в Якутії, Примор’ї, в Казані, Чувашії, Пермському краї, Амурській області та Санкт-Петербурзі. Ще один батальйон анонсовано в «прифронтовій» Орловській області рф. Британська розвідка вважає, що з всіх цих «добровольців» створюється так званий 3 армійський корпус(близько 15-20 тис осіб). Його штаб розміститься в Нижньоновгородському регіоні. Нагадаємо, 1-й та 2-й армійські корпуси було створено в 2014 році на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Різниця в тому, що на той час, в них діяли кадрові російські військові чи найманці приватних військових компаній, а зараз будуть добровольці.
Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов говорить, що згідно поставленого завдання, готовність російських добровольчих батальйонів має вийти на середину серпня. Планується створення 15-17 батальйонно-тактичних груп для оборони південного напряму.
«Вони мають взятися за оборону по лінії Мелітополь-Токмак-Енергодар, а також захисті лівого берега Дніпра, сухопутного коридору до Криму та Південнокримський канал, яким йде вода на півострів», – розповідає виданню Жданов.
Він запевняє, що перегрупування зі сходу на південь вже відбулося. Ворог просто розтягнув лінії фронту – перекинувши сили з Ізюмського напряму на Запорізький, а з Запорізького на Південно бузький.
На думку Жданова, зараз ворог намагатиметься утримати зайняті території на півдні України та продовжувати штурмувати Донецьку область. За задумкою противника, підтягування добровольчих резервів має дещо пожвавити цей процес.
Інша справа це готовність цих підрозділів до виконання поставлених задач. Нагадаємо, на Донецькому напрямку сили оборони України знаходять на своїх зайнятих та добре підготовлених за вісім років укріпрайонах. Далекобійна артилерія та комплекси HIMARS нищать тилову інфраструктуру окупантів та склади забезпечення на Донбасі.
Олександр Коваленко відзначає, що створення добровольчих батальйонів рф відбувається за допомогою високих грошових виплат. При цьому, виплати відрізняються в залежності від регіону. Наприклад, в Тюмені крім обіцяних виплат додається ще 100 тис рублів від губернатора, в Московській області це 280 тис руб, в Чечні – 300 тис рублів. Як правило, це представників найбідніших регіонів – Бурятії, Чувашії, Дагестану, Чечні. Але ця кількість охочих не співставна з якістю, зазвичай, це цивільні добровольці, які мають проблеми з самореалізацією та працевлаштуванням, почасти асоціальні елементи.
«Армія найнята в такий спосіб, воювати за гроші, буде мародерити, що вже неодноразово відмічалось. Командування не може розраховувати на них у військових операціях, адже це не частина армії, а збіговисько зі зброєю, без жодного досвіду. Їхню підготовку та бойове злагодження неможливо провести в короткі терміни», – говорить експерт.
Коваленко відмічає, що питання високих грошових виплат має й іншу сторону. Непоодинокі випадки, коли добровольці не отримують в повному обсязі ті компенсації та виплати, які їм обіцяли. За його прогнозом, на початок 2023 року виникне критична маса незадоволених, що спровокує хаотичний стан у бажаючих заробити «великі» гроші від путіна.
Деякі політичні оглядачі вже запевняють, що пішовши на створення регіональних добровольчих збройних рухів, кремль потрапив в пастку. Він створює військові формування, що будуть фінансуватися з бюджету та підпорядковуватися місцевій владі, а не міноборони. Беручи до уваги економічний стан рф та соціальні потрясіння через величезні втрати на війні в Україні, питання центробіжних політичних процесів в регіонах залишається лише питанням часу. Вже зараз російська влада завбачливо «кидає» на гроші своїх добровольців лише після закінчення контракту та відсутності доступу до зброї.
Максим Федоренко