Очікується, що проблеми з Азербайджаном вже найближчим часом неминуче загострять відносини між Росією та Туреччиною. Найімовірніше, Кремль в результаті припинить свій тиск на Баку
Відносини Росії з Азербайджаном стрімко погіршилися після нападу російських силовиків на представників азербайджанської діаспори в Єкатеринбурзі. Азербайджан у відповідь зробив декілька різких заяв та провів обшуки в представництві російського пропагандистського медіа "Спутник". Володимир Путін намагається таким чином зробити Баку більш зговірливим. Але він не все врахував.
Інформатор проаналізував, що відбувається між Кремлем та його черговою жертвою на Кавказі. Зараз не до кінця зрозуміло, як розвиватимуться події.
Напад російських силовиків на представників азербайджанської діаспори в місті Єкатеринбург був свідомим кроком, що затверджувався на найвищому рівні. Про це свідчать низка фактів:
Тобто, все це можна розглядати як виклик. Його мотив є очевидним. Росія вказує Азербайджану, що буде кошмарити велику азербайджанську діаспору, аж допоки уряд Азербайджану не стане більш зговірливим щодо політики Росії на Кавказі. Нагадаємо, в Росії за офіційними даними мешкає близько пів мільйона азербайджанців.
Росія саме так вчинила з грузинами у середині нульових, коли їй не сподобалася політика грузинської влади на чолі з Михайлом Саакашвілі. Перший раз це трапилося ще до війни з Грузією ("війна 08.08.08"). Потім подібне відбувалося ще декілька разів. Наприклад, влітку 2012 року.
Причина, через яку Кремль обурився на Азербайджан, у війні з Вірменією. Але не лише. Річ у тім, що Азербайджан проводить незалежну політику на Кавказі та вже давно нехтує інтересами Росії.
Наразі у ситуації відбулися суттєві зміни. Вірменія традиційно будувала стосунки з Іраном. Проте зараз Іран значно послаблений після війни з Ізраїлем. Тобто вплив її антагоніста - Азербайджану - в регіоні значно посилився. Саме через це Росія почала атаку на азербайджанську діаспору і навіть вдалася до вбивства людей.
У випадку з Грузією тиск на діаспори мав результати. Але з Азербайджаном є суттєві відмінності.
У часи реформ Саакашвілі Грузія була бідною країною - це обʼєктивно. Проте Азербайджан створив міцну та майже незалежну від Росії економіку. Зокрема ця країна торгує нафтою та газом. При цьому вона не надто залежна від нафто- та газопроводів РФ, оскільки може здійснювати експорт через Туреччину.
Через міцність економіки Азербайджану його діаспора у РФ поступово скорочується вже протягом десятиліть. Тобто, тиск Росії на діаспору навряд чи буде ефективним. Для уряду Азербайджану це може стати ще одним приводом сказати своїм у РФ: повертайтеся додому.
Саме у цьому є головний прорахунок Кремля, який намагається тиснути на Баку. Проте через цей тиск ситуація на Кавказі може ще більше напружитися. Найголовніший ризик стосується можливого наміру пробити військовим шляхом коридор в республіку Нахічевань через Вірменію (Нахічевань - це автономія, де мешкають переважно азербайджанці, вона не має спільних з Азербайджаном кордонів - ред.).
У разі нових військових дій на Кавказі Росія навряд чи зможе втрутитися, бо вона завʼязла у війні з Україною. Тобто трапиться рівно те саме, що під час війни за Карабах (у 2023 році Росія фактично не втрутилася за Вірменію, свого союзника, під час азербайджанського наступу).
До того ж проблеми з Азербайджаном вже найближчим часом неминуче загострять відносини між Росією та Туреччиною. Для Туреччини Азербайджан - найближча та найдружніша країна, бо етнічно азербайджанці та турки дуже близькі, їхні мови схожі більш ніж російська та українська.
Хоча російські пропагандистські пабліки вже яскраво описують можливі ракетні удари РФ по нафтових родовищах Азербайджану у найближчому майбутньому, навряд чи варто розраховувати на подібний сценарій. Також не варто розраховувати, що після атак на азербайджанську діаспору, Баку стане більш поблажливим до політики Росії.
Найімовірніший розвиток подій у тому, що Росія припинить свій тиск, коли зважить усі наслідки. Нагадаємо, відносини між Азербайджаном та РФ суттєво погіршилися після того, як Росія збила азербайджанський літак своєю ракетою ППО 25 грудня 2024 року.