Президент Ірану Раїсі міг загинути в авіатрощі: хто буде замість нього та як це вплине на країну

Пошукова операція гелікоптера з главою держави триває в умовах туману та темряви, а в Ірані подекуди вже святкують загибель президента

Ібрагім Раїсі
Президент Ірану міг загинути при падіння гелікоптера. Колаж: Інформатор

Президент Ірану Ібрагім Раїсі міг загинути внаслідок падіння гелікоптера 19 травня, на борту якого перебував. Такі інформацію вже публікують у деяких ЗМІ, зокрема ізраїльських, з посиланням на західних чиновників. Пошуки авіасудна з політиком тривали вже понад шість годин, а операція була ускладнена погодними умовами та темрявою. А деякі журналісти навіть повідомили, що вертоліт іранського президента все ж знайшли, але цю інформацію пізніше спростували.

Про загибель Раїсі пишуть іранські та ізраїльські ЗМІ. Така подія може стати "сигналом" для мас, які мають протестні настрої, а місце президента може зайняти перший віцепрезидент Мохаммед Мохбер

Авіакатастрофа сталася через погодні умови – у регіоні спостерігався густий туман.  Через це й ускладнені пошуки екіпажу, які тривають вже понад шість годин, а також на них вплинула темрява. Після того, як стало відомо, що гелікоптер впав у районі села Узі, туди одразу ж виїхали рятувальні служби та кілька карет швидкої. Медіа також повідомляли, що під час операції безвісти зникли троє рятувальників. Також на сторінці Таїсі в Instagram з’явився допис із закликом помолитися за його життя.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі загинув в авіакатастрофі 1

Що відомо про Ібрагіма Раїсі

Ібрагім Раїсі до президентської каденції був суддею, який відомий своєю жорсткістю. Також у 2014-2016 роках був генеральним прокурором Ірану. Він балотувався на посаду глави держави у 2017 році як кандидат консервативного Народного фронту Сил ісламської революції, але програв Хасану Роухані, А у 2021-му переміг на президентських виборах – з 28,6 млн бюлетенів Раїсі набрав 17,8 млн. Його називали причетним до страт іранських політичних в'язнів у 1988 році. У 2019 він кілька разів потрапив під санкції США через порушення прав людини, а аналітики вважають його найбільш грізним представником силових структур.

Він виступав на цензуру західної культури та ісламізацію університетів. Крім того, підтримував сегрегацію за статевими ознаками.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі загинув в авіакатастрофі 2

Також він підтримував російського диктатора Володимира Путіна та, зокрема, війну РФ проти України. У грудні 2023-го Раїсі прилітав у Москву та зустрічався із ним. Тоді Путін повідомив, що товарообіг між країнами за останній рік досяг майже $5 млрд, тільки за 2023-й – на 20%. Також лідери РФ і Ірану обговорили тоді угоди Євразійського економічного союзу та Ірану про вільну торгівлю.

За правління Раїсі Іран почав активно допомагати Росії зі зброєю, зокрема, з ракетами та дронами-камікадзе типу “Шахед”. Росія ж стала одним з найбільших інвесторів Ірану. І якщо раніше іранська влада була обережна в таких заявах, то тепер вони відкрито про це кажуть. Водночас варто зауважити, що в Ірані він все ж не вважався головним політиком, адже “над ним” був ще Верховний лідер –  аятолла Алі Хаменеї. Раїсі називали його ймовірним наступником.

Хто може зайняти місце Раїсі

Фактично президент є другою за значимістю людиною в Ірані, а "вищий" за нього Верховний духовний лідер, яким нині є Алі Хаменеї. За іранською конституцією, якщо ж президент помирає або не може протягом двох місяців виконувати свої функції, Хаменеї може на його місце призначити першого віцепрезидента, яким наразі є Мохаммад Мохбер, який також є головний координатором іранського уряду.

Як пишуть телеграм-канали, Мохбер є людиною, доволі близькою до Росії, зокрема саме в його зоні відповідальності більшість питань російсько-іранської Комісії з торговельно-економічної взаємодії. Зокрема, міністр енергетики РФ Олександр Новак зустрічався із ним 28 лютого. А 15 травня Мохбер зустрічався з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером під час його поїздки до Ірану - вони обговорювали газовий хаб.

Чим обернеться для Ірану загибель Ібрагіма Раїсі

Смерть президента Ірану для країни стане стресом - доведеться перелаштовувати роботу уряду та обирати нового лідера. Втім на саму іранську систему це жодним чином не вплине. Так вважає експерт з іранської політики Микита Смагін, який залишив відповідний допис у своєму Telegram-каналі. За його словами, Раїсі - успішний функціонер від консерваторів, але саме для країни не був "яскравою" особистістю.

Головний ризик - це те, що його загибель опозиція може сприйняти як "сигнал" до дій - буцімто тепер можна виходити на вулиці та влаштовувати протести. Протягом останніх місяців силовики в Ірані почали "більше брати на себе" та стали жорстокішими, тому суспільні настрої теж погіршувалися. 

"Однак поки що я б не переоцінював цю можливість. Мені здається, що загибель президента - це не та емоція, яка має сильно сколихнути іранське суспільство. Все ж таки не Хаменеї помер.Так що резюмуючи: якщо Раїсі загинув – це серйозний стрес для системи, але не екзистенційний виклик", - додав аналітик.

Падіння гелікоптера з Раїсі на борту

Вертоліт, на борту якого перебував президент Ірану Ібрагім Раїсі, зазнав “жорсткої посадки” вдень 19 травня. Відомо, що у колоні авіасуден було три гелікоптери. Два були з кількома міністрами та чиновниками, вони змогли щасливо приземлилися. Третій же зазнав “жорсткої посадки”. На ньому також перебував міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян і лідер п'ятничної молитви в Тебрізі аятола Мохаммад Алі Аль-е-Хашем.

Це сталося, коли Раїсі повертався з регіону Хода-Афарін у північно-західній провінції Ірану Східний Азербайджан, неподалік міста Джульфи. Там він зустрічався із президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, разом із яким відкрив дамби на спільному кордоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube