Відео, на якому онука демонструє повістку для своєї літньої бабусі-медикині, виявилось підробкою, кажуть у Центрі стратегічних комунікацій
Відео про мобілізацію 86-річної жительки Бахмута, яке з'явилось у соцмережах в середу, 29 листопада, виявилось фейковим. Воно швидко шириться мережею, викликаючи обурення людей щодо свавілля й недолугості працівників ТЦК. Але фахівці заявляють, що воно є продуктом ворожої пропаганди.
У Центрі стратегічних комунікацій пояснили, що не так із цим відео. Експерти звернули увагу, що його автори допустились кількох явних неточностей.
Спочатку - про те, що показали соцмережі. Обурена онука 86-річної жінки каже, що вивезла її з Бахмута. За фахом бабуся є медиком. Попри свій поважний вік вона нібито отримала повістку як військовозобов'язана. І працівники ТЦК хочуть забрати її на фронт. Дівчина пов'язує із негативним ставленням до переселенців, яких забирають на війну, навіть якщо вони розміняли дев'ятий десяток.
Telegram oembed: https://t.me/u_now/119537
Аналізуючи уважно відеокадри, можна побачити деякі сумнівні моменти. Насамперед: військова частина А7284 існує. У 2016 році ця військова частина була під шефством Сєвєродонецької районної державної адміністрації. Але - з початком повномасштабного вторгнення місцем дислокації було зазначено місто Рубіжне, Луганської області. Жінка з відео була з Бахмута (колишнього Артемівська): в неї в паспорті написано Артемівськ. Онука розповідає, що забрала її саме з Бахмуту, що у Донецькій області.
Ця плутанина пов'язана ось із чим: у Луганській області, як і у Донецькій, також є місто Артемівськ (тепер, після декомунізації, - Кипуче), яке росіяни окупували ще у квітні 2014 року. І адміністрацію та інші установи ще в той час перенесли саме до Сєвєродонецька Луганської області.
Російські пропагандисти просто сплутали два Артемівська (звідки ж вони знали, що їх два на Донбасі?) і нагуглили не той факт, шукаючи, де розташована адміністрація. Бо насправді вони б знали, що за реєстрацією місця проживання жителька Бахмуту мала б отримати повістку від іншого ТЦК - з Донецької області. А те, що місто із назвою "Сєвєродонєцк" насправді розташоване на Луганщині, у них не вкладається в голові.
Друга неточність - у повістці вказано військово-облікову спеціальність 100915. Це - стрілець, а не медик. Натомість "онука" на відео кілька разів повторює, що бабцю забирають на війну, бо вона має медичний фах і тому перебуває на обліку. Номер 878033 - ось що мало би бути в повістці в такому випадку.
І найголовніше - це вид повістки. Повістка на відправлення (в документі чомусь пишуть - "на відправку") не приходить людині відразу ж. До цього мала б бути повістка-оповіщення для уточнення даних і повістка на проходження медичної комісії. І там би розібрались, скільки жінці років.
Нагадаємо, від 1 жовтня 2023 року, в Україні набув чинності закон про обов'язковий військовий облік для жінок. Він стосується лише певних категорій представниць прекрасної статі, а саме тих, хто має медичну або фармацевтичну спеціальність. Відтак, частині жінок слід з'явитися до ТЦК. За неявку почнуть діяти штрафи.
У владі кажуть, що військовий облік жінок не означає, що вони будуть мобілізовані до бойових підрозділів. Він потрібен насамперед для розуміння мобілізаційного резерву у медичній сфері. Щодо виїзду за межі України - він для жінок-медиків наразі залишається вільним.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.