Ситуація на Покровському напрямку загострюється, ворог наближається до міста, і перспективи оборони залишаються невизначеними. Відсутність підготовлених укріплень та слабка логістика ставлять під сумнів здатність ЗСУ зупинити наступ ворога
Останні тижні ситуація на Донбасі, зокрема в районі Покровська, різко погіршилася. Російські війська вже знаходяться за 10 км від міста, і місцева влада повідомляє, що у мешканців залишилося максимум декілька тижнів для евакуації. На тлі цього військові експерти говорять про неминучий відступ Збройних Сил України через нестачу підкріплень та відсутність укріплень у цій місцевості. Особливості рельєфу на Покровському напрямку також значно ускладнюють оборону: тут бракує захисних рубежів, де можна закріпитися.
Покровськ, на відміну від багатьох інших міст Донбасу майже вдвічі менше за площею у порівняні з Торецьком, який ближче до фронту (29,7 км² замість 62 км²), але має свою специфіку вуличних боїв. До того ж це останнє місто Донецької області, бо після нього вже починається Дніпропетровська. Для наступу на Покровськ ворогу знадобляться значні ресурси, яких наразі російській армії недостатньо. Деякі експерти вважають, що російський наступ може зупинитися на підступах до Покровська через брак сил для продовження операції. Водночас інші попереджають про можливий успіх росіян і подальше просування до кордонів Дніпропетровської області. Проаналізували, чи вдасться ЗСУ втримати місто перед наступом ворога і які можливі сценарії очікуються.
Деякі військові схильні порівнювати ситуацію у Покровську з тою, що була у Бахмуті. Однак з цим не погоджується ветеран війни Олег Симороз, який втратив обидві ноги на фронті. Він повідомив, що нічого позитивного щодо ситуації на Покровському напрямку не бачить насамперед через відсутність підготовлених оборонних рубежів. Симороз зазначив, що сильно не пообороняєшся, коли ти у відкритому полі, а фішкою Донбасу якраз є відсутність посадок і несприятливий для оборони рельєф. Непідготовленість ЗСУ на цій ділянці фронту він називає злочинною недбалістю.
Проте він також не погоджується з заявами провладних спікерів про неодмінну втрату Покровську та обов’язкову евакуацію населення як невіддільний складник майбутніх подій. Він вірить, що катастрофічній ситуації ще можна зарадити, якщо змінити підхід.
"Не треба війська відправляти незрозуміло куди! (коментує він наступ ЗСУ на Курщині – ред.) Отоді ситуація краще не стане. Я дотримуюсь тої політики, яку веде наше командування і не буду зараз уточнювати якісь подробиці, але я прекрасно знаю, яка техніка у нас там задіяна. Тому трішки абсурдно чути те, що у нас розглядають можливість відходу з Покровська. Звісно, там не роботи [воюють] у Покровську, не якісь там нанотехнології. Там підготовлені війська, котрі допустили вихід на оперативний простір. У мене тут одне питання: чи будуть підготовлені позиції за Покровськом? У ЗСУ там немає підготовлених позицій. То що у нас потім буде відхід з Краматорська і Слов’янська?", - зауважив він.
Він погоджується, що інколи з військового погляду треба відкочуватися на підготовлені позиції й вже звідти завдавати ураження ворогу. Але він не певен, що під Покровськом є нові гарно обладнані фортифікації ЗСУ.
"Цього всього немає. У нас жахливо працюють сили підтримки, логістика, яка це все забезпечує. Просто жахливо. Це одна з найгірших ланок, котрі є в системі Збройних сил України. Це одна з наших самих слабких сторін", - відкрито критикує відсутність фортифікацій Симороз.
У порівнянні з цим він наводить приклад росіян, які зробили роботу над помилками після того, як ЗСУ відвоювали позиції окупантів під Харковом. Тепер у нашого ворога, за словами військового, є лінія оборони, побудована у декілька ешелонів.
"На півдні ми у 2023 році побачили, як треба займатися фортифікаціями. У них бетонні загородження в радіусі 20 км від лінії фронту, будівельна техніка працювала, відповідні ДЗОТи (дерево-земляні оборонні точки - ред.), мінування, три метри окопів, як треба, а не ця порнографія, котру у нас в тилових місцях навіть будують...", - розповідає Симороз.
Тільки за останню добу росіяни атакували Покровський напрямок 45 разів. Вони змогли прорватися біля Північного у напрямку Торецька і зараз прориваються біля Воздвиженки та Новогродівки. За словами військового експерта Олега Жданова, найближчими днями стане зрозуміло, чи будуть ЗСУ зрізати це вклинювання, чи будуть купірувати просування ворога.
Шалений тиск ворога продовжується надалі, росіяни вдаються до здійснення в середньому 50 атак в районі щонайменше 15 різних населених пунктів кожного дня. Практично вся лінія фронту на Покровському напрямку активна.
"Активніше за все окупанти діяли поблизу Воздвіженки, Новожеланного, Гродівки у бік Зеленого Поля. Найбільша концентрація ворожих атак була зафіксована в районі Гродівки. На жаль, ворог мав частковий успіх і просунувся тут вглиб нашої оборони. Також в районі Миколаївки наші війська були змушені залишити деякі позиції" - зауважив Жданов.
За даними Жданова, ЗСУ відходять до рубежів висотної оборони вздовж річки (Журавка, витік Казенний Торець - ред.). І там, він сподівається, у ЗСУ буде можливість перейти до глухої оборони.
"Сподіваюся, що лінія фортифікації там вже підготовлена і очікує на наші війська. Тут у нас є шанс. Ми не можемо просто взяти і зараз перенести війська на цю лінію, тому що ми дамо противнику простір навіть у тактичному плані для розгону в атакуючих діях. І потім його буде складніше зупиняти. А так [ми діємо] поступово відходячи та вимотуючи противника в оборонних боях", - пояснює він тактику ЗСУ.
Військовий експерт групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко підтверджує критичну ситуацію на Торецько-Покровському напрямку. Він попередив мешканців Покровська, що їм треба виїжджати, адже ворог планує знищити місто. За його словами, наступ росіян на Покровському напрямку не зупиниться і тільки може на якийсь час затриматися в районі Гродівки та Новогродівки. Але прориву не уникнути, нашим доведеться відступати.
"Знаходитись в Покровську небезпечно. Не тому, що там через тиждень будуть бої саме в міській зоні. Ні. А тому, що Покровськ будуть рівняти з землею КАБами, артилерією. Все як завжди: Бахмут, Попасна, Маріуполь, Авдіївка. Тобто класична схема. Нічого не зміниться. І вони зараз це вже фактично роблять", - сказав Коваленко.
За словами Коваленка, ніяких нових бригад ЗСУ не вистачить, щоб зупинити наступ РФ на цьому напрямку. Він каже, що підкріплення могло б лише загальмувати ворога на декілька тижнів, але результат був би той самий. Експерт стверджує, що ЗСУ у будь-якому разі б відступали – на 2 дні чи 2 тижні довше. І про це він говорив ще з грудня 2023 року.
"Ми повинні бути готовими, що обираючи оборонну стратегію, на виснаження ворога, так чи інакше буде локація (і не одна), на якій ми будемо залишати позиції і втрачати території. Ми морально і психологічно повинні бути до цього готовими. Це дуже важко для людей, які там живуть, але це війна. Не наша провина, що вона розпочалася. І не треба звинувачувати нікого в тому, що хтось чогось не робить", - каже Коваленко.
Він запевнив, що військові, які задіяні на Курській операції нічого б не заподіяли для вирішення ситуації на Покровському напрямку. Експерт також додав, що жорстка реальність війни підштовхує населення Покровську до того, щоб виїхати з рідного міста.
Питання, чи зможуть росіяни захопити Покровськ і вийти на кордони Дніпропетровської області, залишається відкритим. З одного боку, місто має стратегічне значення і його втрата може суттєво вплинути на подальший хід війни. З іншого боку, оборона Покровська вимагає значних ресурсів, яких росіяни наразі не мають. Бо ворог вже зараз втрачає більше ніж 8000 особового складу за тиждень. І тут навіть не беруться до уваги втрати РФ на території Курської області, бо там навіть складно підрахувати втрати через маневреність бойових дій і відсутність суцільного фронту. Але навіть щодо полонених вже зараз фігурують цифри на рівні 2500 військових російських строковиків та контрактників. Ця кількість має поповнити обмінний потенціал України.
По-третє, відсутність належних укріплень та слабка логістична підтримка з боку ЗСУ можуть зіграти вирішальну роль у битві за Покровськ, яка очікується попереду. Таким чином, ситуація на покровському напрямку залишається критичною, і найближчі тижні стануть вирішальними для подальшого розвитку подій. Важливо враховувати всі можливі сценарії та готуватися до найгірших варіантів, щоб забезпечити максимально ефективну оборону та захистити населення від неминучих ризиків.
Порівнюючи просування росіян на Донбасі та успіхи ЗСУ у Курській області РФ, бачимо, що поки що перевага на нашому боці. Бо на сьогодні ЗСУ контролюють вже понад 92 населених пункти у Курській області РФ (близько 1250 кв.км за даними аналітиків DeepState - ред.). Це означає, що як мінімум там встановлені українські блокпости. Щоправда, обрис фронту ще продовжується і коли підтягнуться основні тили ЗСУ, можна буде точно сказати про контроль російської території. Вочевидь, в очільника Кремля можуть бути певні плани щодо повернення своїх територій в обмін на українські, але це також стане відомо за підсумками того, що відбуватиметься на Донбасі та в Росії.
"Для російської армії ситуація може навіть погіршитися, бо вочевидь Путін вирішив розміняти Курську область на Донецьку. Тому що Росія згуртовує регулярні частини і частини з бойовим досвідом. Скоріше за все, у Кремлі вирішили, що Курськ рано чи пізно повернеться до РФ, скільки б часу він не перебував під контролем ЗСУ, а ось Донецьку область, якщо вони зараз не захоплять, вони це не зроблять вже ніколи. Тому, скоріше за все, все йде до розміну… ", - поділився зі ЗМІ одним з ймовірних сценаріїв, які очікуються, Олег Жданов.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.