Півтора року воював і судився з ТЦК: 19-річного студента схопили на вокзалі й мобілізували до армії

Читать на русском

Суд визнав незаконною мобілізацію студента-харків'янина, але він вже встиг повоювати 18 місяців

Читать на русском
Військовий
Студент потрапив з ТЦК на війну, хоча така мобілізація не є законною

Суд визнав незаконною мобілізацію студента-харків'янина, але він вже встиг повоювати 18 місяців

Суд став на бік студента, якого незаконно схопили на Закарпатті представники Ужгородського РТЦК й відправили в армію. Хлопець приїхав у тиловий регіон ще на початку війни з Харкова, супроводжуючи в евакуацію маму, і його затримали на вокзалі. Допоки адвокати ходили по судах і доводили, що мобілізація була протиправною, студент воював. 

Як повідомляє на офіційному сайті Українська Гельсінська спілка з прав людини, півтора року юристи добивалися справедливості. За цей час відбулось шість судових засідань, а юнак - воював. Через постійні відмови ТЦК юристам було важко отримати потрібні документи.

"2022 року 19-річного студента прямо з вокзалу в Ужгороді зняли військкоми та відправили до ТЦК. Попри навчання на денній формі, студента направили до військової частини, там його зарахували до особового складу та призначили кулеметником", - йдеться у повідомленні. 

Суд затягнувся на 18 місяців: серед відповідачів справи були Ужгородський ТЦК і військова частина, до якої приписали хлопця. За весь час відбулося шість засідань

"З Ужгородського РТЦК через постійні відмови юристам було важко отримати потрібні документи. До суду довелося звертатися з мінімальним набором документів. Ба більше, серед документів було підтвердження, що справа Володимира відсутня в Ужгородському РТЦК. Він навчався в Харкові і його справа з усіма документами була там", - розповів адвокат Роман Лихачов. 

Адвокат каже, що хлопця обманули: в ТЦК сказали, що він може надати військовій частині документи, які підтверджують його статус студента, й що після цього його звільнять. Але студента  мобілізували за один день і формально навіть документів про проходження військово-лікарської комісії не надали.

"Такої підстави для звільнення з військової частини, як навчання, немає. Тобто йому одразу сказали неправду", - пояснив Лихачов. 

У результаті мобілізацію студента все ж таки визнали незаконною та призначили компенсацію у 50 тисяч гривень, які стягнуть з ТЦК. 

"Важливо, щоб такі дії були покарані. Компенсація в 50 тисяч чи в 500 тисяч — не принципово. Головне питання не в штрафах, а в справедливості. Хлопець в 19 років опинився на фронті, його мати залишилася одна в цій ситуації, без жодної підтримки. Володимир був позбавлений можливості навчатися", — наголошує адвокат.

Зараз харків'янин повертається до цивільного життя, планує поновитися в університеті й закінчити навчання. У 21 рік цей хлопець має посвідчення учасника бойових дій.

Незаконна мобілізація

Але не всі історії завершуються справедливістю в українських судах. Як повідомляв Інформатор, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) отримав скарги від українських чоловіків, яким заборонено виїжджати за межі України. Один з них є батьком-одинаком, інший - студентом, а третій має судимість.  

Нагадаємо, 30 січня Кабмін вніс до Верховної Ради новий законопроєкт №10449 про мобілізацію.Цей документ пропонує дозволити поліціянтам затримувати військовозобов’язаних чи резервістів, якщо ті не з’являться до ТЦК у визначений у повістці термін. А ще - блокувати їхні банківські картки й відбирати водійські права. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.