Ключова проблема полягає у вирубціі дерев і знищенні парків
В Україні існує рух, який виступає проти “бізнес-стратегії”, до якої вдається керівництво відомої мережі фастфудів. На думку активістів, для того, щоб відкрити заклади, вони вирубують дерева і руйнують сквери. Все це подається суспільству під соусом “реконструкції парків”. Ще минулого року міжнародна організація створила петицію, яку підписло понад 4 тисячі людей. Вони продовжують голосувати і під час війни.
Одна з найвідоміших активісток України, яка займалась проблемою McDonald`s, – Надія Паливода з Кропивницького. Вона неодноразово влаштовувала акції протесту в рідному місті і навіть оголошувала голодування. Причиною цього було будівництво закладу в Центральному парку. Цікаво, що тоді протест підтримав і ветеран, відомий поет та активіст Павло Вишебаба. Це було ще до початку повномасштабного вторгнення, але і під час війни в Кропивницькому про проблему не забували. Як повідомляє “Суспільне”, в суді намагались оскаржити рішення щодо визнання недійсним договір оренди скверу “Центральний”. В листопаді 2022 року суд погодився лише змінити формальності в документах – ключове рішення залишилось без змін.
Рівно рік тому, 14 грудня, Надія Паливода у Facebook повідомила про те, що відома міжнародна зоозахисна організація (Animal Save Movement - ред.) створила петицію проти вирубки лісів для будівництва закладів McDonald's. Здавалося б, не на часі. Але і зараз вона продовжує набирати голоси. Станом на 12:30 петицію підписали 4948 людей з 5 тисяч необхідних. Її створили не на офіційному сайті Президента, однак вона свідчить про дискусійність питання відкриття McDonald's.
“Місцеві активісти протестували, але McDonald's не звертає уваги, натомість зосереджуючись на отриманні прибутку ціною довкілля. Кажуть: «Це наша бізнес-стратегія». І цю «стратегію» вони реалізують у багатьох українських містах: вирубують парки та перетворюють зелені зони на асфальтові пустелі з автомобілями та шкідливими газами. Використовуючи маніпуляції, щоб завоювати довіру мешканців, McDonald's називає знищення парків «реконструкцією». Половину парку пропонують поставити нові лавки та плитку, а іншу половину вирубати”, – йдеться у петиції. Її автори також згадали, що Маріуполь мав аналогічний досвід будівництва закладів McDonald's. Та справа не тільки в українських парках.
Друга частина петиції висвітлює проблему роботи McDonald's не тільки в Україні, а й у світі. Автори пишуть, що британські ресторани швидкого харчування та продуктові мережі купують куряче м’ясо в Cargill, яка годує свою птицю імпортованою соєю, більша частина якої надходить із болівійської Амазонки та бразильської Серрадо. Посилаючись на припущення громадської організації Mighty Earth, рух Animal Save Movement вважає, що вирубка лісів Амазонії пов’язана з McDonald`s.
“Тваринництво займає майже 80% світових сільськогосподарських угідь. У 2021 році кількість вирубаних дерев у тропічних лісах Амазонки в Бразилії досягла найвищого рівня з 2006 року. Чи знаєте ви, що кожні 17 секунд вбивають корову лише заради бізнесу McDonald's?”, – йдеться у петиції.
Оновлено 20.12. У McDonals'd надали коментар з приводу цієї ситуації. Викладаємо його без змін:
"МакДональдз - відповідальна компанія, яка турбується про громади і довкілля, діє доброчесно і в межах чинного законодавства України. Маючи досвід в облаштуванні абсолютно різних місцевостей, компанія з усією серйозністю підходить до благоустрою територій.
У Кропивницькому ідеться про благоустрій та відновлення скверу, його реконструкцію з максимально можливим збереженням дерев і зелених насаджень, яку здійснює компанія-партнер. Довгий час сквер знаходився у вкрай незадовільному стані й асоціювався з занедбаною ділянкою у містян. Ще у 2021 році аби прийняти зважене рішення щодо реконструкції, були проведені консультації з відповідними технічними службами міста та незалежними експертами. Кожне дерево у сквері було перевірене для визначення його реального стану. Дерева й інші зелені насадження, стан яких за оцінкою експертів є задовільним, мають бути збережені. Більше того, подальший план реконструкції передбачає облаштування всієї необхідної сучасної інфраструктури – освітлення, нові доріжки тощо.
Погодження реконструкції скверу в Кропивницькому відбувалося виключно згідно з чинним порядком та відповідне рішення було винесене міською владою. Крім того, місцеві ЗМІ у Кропивницькому ще минулого року мали нагоду розібратися в питанні, на власні очі оцінити ситуацію в сквері та отримати фахові коментарі від спеціалістів.
Згідно з опитуванням, проведеним у 2021 році незалежною дослідницькою компанією, 85% мешканців Кропивницького висловили схвальне ставлення до відкриття МакДональдз у місті, а 74% кропивничан підтримали ідею відкриття ресторану саме у Центральному сквері. Основні очікування містян щодо відкриття ресторану у сквері пов’язані з благоустроєм та реставрацією центру міста і скверу зокрема, а також наведенням чистоти і порядку у сквері".
На офіційному сайті компанії є стаття про те, як мінімізує відходи для виробництва своєї продукції. Зокрема, в компанії заявляють, що з 2020 року продовжують підтримувати ланцюжок постачань без вирубки лісів для основних товарів: яловичини, сої для харчування курок, пальмової олії, кави та волокна для пакування.
“В сукупності 97,7% цих пріоритетних товарів підтримали ланцюжки постачання без вирубки лісів у 2021 році”, – йдеться у повідомленні.
Також компанія запровадила сортувальні станції прямо у своїх закладах. Сміття можна розподіляти по категоріях “пластик”, “папір”, “стакани”, “рідина” та інше. “Ми, як соціально відповідальна компанія, дбаємо про планету та використовуємо свій масштаб аби зменшити вплив на навколишнє середовище”, – відповіли компанія в соцмережі на коментар однієї з відвідувачок.
Раніше ми писали про те, що петиція з вимогою до Зеленського ветувати новий будівельний закон набрала 25 тисяч голосів. Також читайте про те, що Асоціація міст України виступила проти підвищення тарифів на електроенергію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.